Borítókép: Ezért mindig az első két kilométer a legnehezebb

Ezért mindig az első két kilométer a legnehezebb

Forrás: getty images
Néha maga az első pár kilométer nehezebb, mint elindulni futni. Aztán valami később mindig megváltozik: a kínszenvedést átveszi a könnyedség és rájössz, miért is szereted annyira ezt a sportot.

De miért mindig a kezdés a legnehezebb? A tested tehet róla!

Az izmaid bemelegednek

Muszáj időt hagyni a szervezetednek arra, hogy anaerob állapotból aerobba kerüljön - ilyenkor ugyanis nincs elég oxigéned ahhoz, hogy tartani tudd a kívánt tempót. Mi az eredmény? Nehezen veszed a levegőt és hirtelen a megfelelő tempót sem tudod eltalálni. A megoldás a bemelegítésben rejlik, plusz végezz futóiskolát, főleg akkor, ha hűvösebb időben indulsz útnak!

Túl gyorsan, vagy lassan indulsz

Hányszor fordult elő veled, hogy lepillantottál az órádra és meglepődtél a tempódon? Na ugye. Az első 1-2 kilométeren kell megtalálnod azt a tempót, amit könnyedén tudsz tartani a táv többi részén is. A tested olyan, mint egy metronóm: ha hagyod, hogy megtalálja a ritmust, minden megy magától. Csak egy kis idő kell hozzá.

Idő kell a mentális felkészüléshez is

Ha sikerült meggyőznöd magad arról, hogy elindulsz futni, már az ajtón is kiléptél, akkor az első 1-2 kilométert szánd arra, hogy felkészülsz fejben az előtted álló edzésre. Különösen akkor, ha gyors, vagy hosszú futásról beszélünk.

Endorfinok, merre vagytok?

Bár több kutatás is igazolta, hogy edzés közben endorfin szabadul fel az agyban, sokan mégis 10 perc után kezdik el érezni a hatását - nagyjából ennyi idő kell az első 2 kilométer teljesítéséhez is.

Ha legközelebb is nehezen megy az eleje, jusson eszedbe, hogy annál sokkal könnyebb lesz a hátralevő rész!