világcsúcs,utcai futóverseny,maraton,Chicago Maraton,Brigid Kosgei

2019-es rekordok az utcai versenyzés világából - 2. rész

Az utcai futóverseny-számok a női mezőnyben is hoztak idén új világcsúcsokat, hivatalosakat és nem hivatalosakat egyaránt. Az egyik legfontosabb eredmény talán az új maratoni világcsúcs, ami a brit Paula Radcliffe 16 évvel ezelőtti rekordját múlta felül.

Női 10 km

A táv leggyorsabbja idén utcai viszonylatban az etióp Letesenbet Gidey volt, aki 29:43-es időt futott egy 15 km-es holland versenyen, ami szintén világcsúcs lett 44:20-szal. Ez az idő 77 másodperccel gyorsabb volt, mint Joyciline Jepkosgei korábbi legjobbja (45:37), amit a kenyai futónő a 2017-es prágai félmaratonon belül futott. Az azonban még elképesztőbb eredmény, hogy ugyanezen a versenyen az etióp futónő, a második 10 km-ét ennél az időnél is gyorsabban, 29:12 alatt futotta.

Joyciline Jepkosgei egyébiránt szintén 29:43-as legjobb 10 km-es idővel rendelkezik, ami jelen pillanatban a hivatalos világcsúcs még 2017-ből, ám jó esély van arra, hogy a 21 éves Gidey hamar felülmúlja ezt az időt a következő szezonban. A kenyai Sheila Kiprotich és Dorcas Kimeli szintén 30 percen belüli időket futottak ezen a távon idén (29.57), még pedig a híres prágai 10 km-es versenyen. Hivatalos 10 km-es utcai versenypályán ők hárman képesek 30 percen belüli időre.

utcai futóversenyek,10 km,világbajnokság,Letesenbet Gidey,világbajnok
Letesenbet Gidey a szeptemberi dohai világbajnokságon is megnyerte a 10 000 méteres versenyszámot.

Női félmaraton

A kenyai Brigid Kosgeihez fűződik a szezon leggyorsabb félmaratoni ideje, ami 1:05:28 és egy bahreini félmaratonon futotta. Ugyanakkor Brigid ősszel futott egy nem hivatalos világcsúcs időt is, ami 1.04.28 és egy angliai versenyen érte el. Érdekes látni, hogy mennyire felgyorsult a női mezőny félmaratoni távon. A világranglista 15-ik helyén álló sportoló 1.06.14-et futott, ezzel az idővel néhány évvel ezelőtt a világ leggyorsabbja lett volna.

2017-ben Valenciában Joyciline Jepkosgei futotta az 1:04:51-es világrekordot, ezt követően két futó volt képes 65 perc alatt megtenni a távot, további kettő pedig 1:05:10 alatt. Idén a kenyai Ruth Chepngetich volt a második leggyorsabb félmaratonon, 1:05:29-et futott Isztambulban.

utcai futóversenyek,maraton,félmaraton,világcsúcsok,Joyciline Jepkosgei,New York Maraton
Joyciline Jepkosgei és Geoffrey Kamworor az idei New York Maraton első helyezettjei.

Női maraton

Paula Radcliffe 16 évvel ezelőtt, Londonban futott 2:15:25-ös világrekordja dőlt meg idén októberben. A brit futónő idejét Brigid Kosgei szárnyalta túl, aki csupán egy évvel ezelőtt érte el a 2.20-on belüli maratoni időt. A kenyai Brigid 2:14:04-gyel nyert Chicagóban, 4 perc 16 másodperccel javította meg egyéni legjobbját és 21 másodperccel futott jobbat a korábbi világcsúcsnál.

A 25 éves futónő áprilisban megnyerte a London Maratont is. 2:18:20-szal egyéni csúcsot futott. Ebben a szezonban minőségi áttörés mutatkozott a futásteljesítményében. 2015 óta indul maratoni versenyeken, 2016 óta (2:24:45) futja magasabb szinten a távot és azóta lényegében folyamatosan javul (2017-ben 2:20:22 a legjobbja, 2018-ban 2:18:35), ám mégis meglepő volt egy ilyen markáns világrekord. A világ egyik vezető női maratonistája, Brigid honfitársnője Ruth Chepngetich áprilisban 2.17.08-at futott Dubaiban, ugyanitt az etióp Worknesh Degefa pedig 2:17:41 másodperccel új etióp rekordot futott. Ők tehát ez alapján közelebb álltak a táv világcsúcsdöntéséhez.

maraton,London Maraton,világcsúcs,egyéni legjobb,Brigid Kosgei
Brigid Kosgei áprilisban a London Maratonon még 4 perc 16 másodperccel lassabb egyéni csúcsot futott, mint az októberi Chicago Maratonon.

A 25 éves Ruth Chepngetich a Dohában megrendezett világbajnokságon is megnyerte a maratont, igaz, ott az időjárási nehézségek nem tették lehetővé, hogy a legjobbjához legalább közeli időt fusson. 2:32:43-mal lett a táv világbajnoka.