
2019-es rekordok az utcai versenyzés világából - 1. rész
Férfi 10 km
A 10 km-es versenyszám az egyik legnépszerűbb az utcai futóversenyek között, azonban a leggyorsabb futók csak ritkán fordulnak meg ezen a távon. Ebben az évben is a Birell Prague Grand Prix adta a leggyorsabb 10 km-es időt, Geoffrey Koech 27:02-vel nyerte meg a híres prágai 10-est. De csak december 1-ig lehetett ez az idő az év leggyorsabbja, ugyanis aznap a Valencia Maraton betétszámaként megrendezett 10 km-es versenyen Joshua Cheptegei 26:38-as idővel új világrekordot futott, hat másodperccel gyorsabbat, mint a 2010 óta fennálló korábbi csúcs (Leonard Komon, 26.44).
Ha már rekordokról beszélünk, az utcai versenyzés világában ettől az évtől kezdve lett hivatalos esemény az 5 km is, az ehhez kapcsolódó aktuális elismert világcsúcs a svájci Julien Wanders nevéhez fűződik, aki 13:29-et futott egy monacói 5 km-es versenyen (Monaco Run 5km Herculis), azonban Robert Keternek még ennél is gyorsabb ideje van ezen a távon, ami egyelőre nem hivatalos. A kenyai atléta 13:22-t futott egy francia versenyen november 9-én (Urban Trail Lille 5km).

Férfi félmaraton
Geoffrey Kamworor három világbajnoki cím után (2014, 2016 és 2018) idén a világrekordot célozta meg félmaratonon. Helyszínként Koppenhágát választotta, még pedig azért, mert ott nyerte el az első világbajnoki címét.
A verseny napján nem voltak ideálisak az időjárási viszonyok, erős szél fújt, ráadásul arra számított a kenyai futó, hogy egyedül kell futnia a csúcsdöntés során, nem voltak iramfutói. De mindez nem akadályozta őt, és miután az élmezőnnyel az első 10 km-t ígéretes idővel futotta (első 5 km 13:53, második 5 km 13:41), Kamworor úgy döntött, hogy ideje komolyan venni ezt a futást. A harmadik 5 km-e 13:31 lett, ami már előrevetítette az új rekordot. Kissé ugyan visszalassult a végére és nem sikerült 58 percen belülre hozni az időt, de az 58:01-es ideje így is 17 másodperccel lett jobb a korábbi világcsúcsnál. Ezzel 40-re nőtt azon futók száma, akik 60 perc alatti félmaratont futottak idén. A távon egyébiránt kenyai és etióp futók dominálnak, a top 25 félmaratoni futót a két afrikai ország delegálja. Kivétel ez alól a legjobb európai félmaratonista, aki szintén 60 percen belüli időre képes. A svájci Julien Wanders, idén februárban Ras Al Khaimah Félmaratonon negyedik helyen ért célba 59:13-mal, ezzel új európai csúcsot futott, 11 másodperccel megdöntve az előzőt.

Férfi maraton
Ebben az évben a nagyvárosi versenyek közül Londonban és Berlinben futották a leggyorsabb maratoni időket. Az áprilisi London Maratonon Eliud Kipchoge negyedik győzelmét érte el ezen a pályán, 2:02:37-es idejével új pályacsúcsot futott és egyben a valaha futott második leggyorsabb maratoni időt érte el. A maratoni futás iránt érdeklődők már régóta megszokták, hogy Berlinben futják az új világrekordokat, ám Kipchoge tavalyi 2:01:39-e után sokan úgy vélték, hogy jó darabig megdönthetetlenné és elérhetetlenné válik az általa futott idő.

A 37 éves korában ismét csúcsformában lévő Kenenisa Bekele azonban mindössze két másodpercre maradt el Kipchoge előző évben futott világcsúcsától, 2:01:41-gyel ért célba. Bekele ideje lett az idei leggyorsabb hivatalos maratoni idő.
A világ legnagyobb maratonján, a több mint 50 ezres indulói létszámú New York Maratonon soha nem a legjobb időkért hajtanak. Iramfutók nélkül sikerült idén 2.08.13-as idővel célba érnie az ikonikus versenyen, az idén félmaratoni világcsúcsot futó Geoffrey Kamworor-nak. 35 km-nél váltott iramot a kenyai futó – addig együtt haladt az élboly – majd futott egy 14:14-es 5 km-es szakaszt, s végül az utolsó 2,195 km-re 6:25-et.

A dohai világbajnokságon extra kihívást jelentett az időjárás, mivel az éjféli rajt sem tudta maradéktalanul enyhíteni a magas hőmérsékletet és páratartalmat. Szerencsére így a körülmények csak kemények voltak és nem szinte elviselhetetlenek. A bajnoki cím végül két etióp futó között dőlt el. A nagy tapasztalattal rendelkező Lelisa Desisa és a friss 2:02-es maratonista Mosinet Geremew (2019. London Maraton, 2.02.55, második hely) versengésének eredményeként 2:10:40-nel Lelisa Desisa lett a világbajnok.

A 2019-es év talán legnagyobb figyelmet kapó maratoni futása azonban versenyen kívül zajlott. Az októberi INEOS 1.59 rendhagyó, speciálisan beállított és megtervezett futás volt, amelynek célja, hogy Eliud Kipchoge lefussa az első 2 órán belüli maratont. Az esemény Bécsben zajlott, teljesen nyilvánosan, eredménye pedig egy sporttörténeti világszenzációt jelentő 1:59:41-gyes maraton lett. Kipchoge jelenlegi világcsúcsához viszonyított közel két perces különbség azt jelzi, hogy a hivatalos rekord sebezhető akár egy hagyományos verseny során, amely az iramfutók szabályszerű közreműködésével zajlana. A bécsi erőpróba nem hivatalosnak tekintett leggyorsabb maratoni eredményként rögzíthető, aminek egyik oka például az volt, hogy az iramfutók folyamatosan váltották egymást, így segítve a kenyai rekorder sikeres vállalását.
INEOS 1.59 képekben: