Borítókép: 5 kérdés, amit fel kell tenned magadnak, ha sokszor megy rosszul a futás

5 kérdés, amit fel kell tenned magadnak, ha sokszor megy rosszul a futás

Forrás: Getty Images
Van az úgy, hogy pocsék szájízzel fejezed be az edzést, de hidd el, már azzal is nyertél, hogy nekiindultál.

Mindenkinek vannak rossz napjai, még a legprofibbaknak is becsúszik egy-egy olyan edzés, mikor semmi nem akar összejönni. Danny Mackey edzőként ad tanácsokat kezdő futóknak, szerinte akkor segíthetsz a legtöbbet magadnak, ha szokásoddá válik a futás. A hét kitűzött napjain mindig nekiindulsz, így a nehezebb napokon könnyebben vészelheted át a holtpontokat. Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket, ha legközelebb csalódottan térsz haza futás után.

1. Mi jár a fejedben?

Rengeteg kutatás bizonyította már, hogy a sikeres futás leginkább fejben dől el. Ugyanolyan ez, mint mikor túledzed magad, és a tested sérüléssel jelzi, hogy nem bírja a gyűrődést. Ha túlgondolod a dolgokat, vagy beengeded a negatív érzelmeket, biztosan nem döntesz egyéni csúcsot.

2. Hogyan alszol?

Az alvás a szervezetünk reset gombja. Ha nem alszunk eleget, akkor nem hagyjuk pihenni az izmokat és az egész testünket, így nem fogunk készen állni a következő nap kihívásaira. Lehet, hogy nem fog olyan jól menni a futás egy pocsék éjszaka után, de abban segíthet, hogy a következő éjszakán már pihentető alvásban lehessen részed.

3. Mit eszel?

A szakemberek többször is bizonyították már, hogy a nem megfelelő étkezés negatívan befolyásolja a teljesítményt. Ha előző este zsírnehéz ételeket fogyasztottál, akkor nagy esély van rá, hogy a tested még másnap is a feldolgozással lesz elfoglalva. Több vér áramlik a gyomorba és a belek környékére, így nem jut elég azokra a területekre, melyeket edzés közben használsz.

A megfelelő étkezés mellett az ivás is nagyon fontos. Ökölszabályként jegyezd meg: ha nem majdnem átlátszó a vizeleted, akkor biztosan többet kell innod.

4. Jól melegítesz be?

Lehet, hogy nem fektetsz bele elegendő energiát, pedig ez is kifejezetten fontos. Ez a pár gyakorlat arra szolgál, hogy felkészítse a testedet a nyugalmi állapotból való kimozdulásra. Főleg akkor kifejezetten fontos az alapos bemelegítés, ha nagyobb távot futsz gyorsabb tempóban, vagy ha sprinteket készülsz teljesíteni.

5. Lehet, hogy csak túlgondolod?

A fenti kérdések mindegyikét figyelembe vetted, mégis futószalagon jönnek a rosszabb futások? Ne keseredj el, már azzal nyertél, hogy nekiindultál, ez a legnehezebb része a dolognak. Ne csüggedj, idővel jönni fognak a kellemes futások is.