
Gyakran kificamodik a bokád? Erősítsd meg e területet a következő gyakorlatok segítségével!
Szerencsére sokat tehetünk azért, hogy kellően erős és strapabíró legyen a bokánk, de előtte ismerjük meg kicsit ezt a sérülést!
Több fokozata is van a bokaficamnak a sérülés típusától és súlyosságától függően. Az 1. és 2. fokozat egy vagy több ínszalag különböző mértékű túlfeszítését vagy részleges szakadását jelenti. A 3. fokozatú ficamot pedig egy vagy több szalag teljes szakadása estén írják le. Az egyes fokozatokat a ficamhoz köthető érzetek és a boka körüli látvány alapján is meg lehet határozni. 1. fokozatú ficam esetén, a kicsavarodás enyhe kellemetlenséggel, esetleg némi duzzanattal, járási nehezítettséggel jár. A súlyos ficam (3. fokozat) erős fájdalommal, esetleges szalagszakadással, duzzanattal, zúzódásokkal és teljes ízületi instabilitással jár, összességében nem terhelhető egyáltalán a boka ebben az állapotban. A 2. típusú ficam valahol a kettő között érzékelhető, látható.
A leggyakoribb bokaficam oldalirányú (vagy inverziós) ficamként írható le. Ilyenkor a lábfej kifelé fordul és a boka külső oldala és szalagjai sérülnek. Jóval ritkább a középső szalagficam, ilyenkor a lábfej befelé gördül, és a boka belső oldalán lévő szalagok sérülhetnek.
Az oldalsó alaprándulásnál a leggyakrabban sérült szalag a talofibuláris, amely a bokacsontot (talus) a kisebb vádlicsonttal (fibula) köti össze. A súlyosabb rándulások a calcaneofibularis szalagot is érinthetik, amely összeköti a fibulát a sarokkal (calcaneus). A bokaficam egy speciális, ritka fajtája, amikor a láb megfordul (lefelé mutat) és elcsavarodik, ami a syndesmoticus szalagok megnyúlását okozza, amelyek az alsó lábszárban a sípcsontot és a fibulát a lábfejjel összekötik.

Hogyan kezeld a kificamodott bokát?
Ficam esetén alkalmazható a jegelés és a lábak pihentetése felpolcolt állapotban, illetve a sérülés súlyosságától függően az érintett testrész teljes pihentetése, azaz a terhelés teljes szüneteltetése. Utóbbi esetben a járás maximum mankóval lehetséges. A gyógyulás során a rugalmas kötéssel történő kompresszió segítheti a terület regenerációját. A teljes mozdulatlanság, azonban nem feltétlenül jó, a ficam súlyosságától függően úszással, aquafitnesszel lehet próbálkozni. Az oldalirányú és forgó mozgás kerülendő a sérülés kezdeti fázisában, egy hét elteltével azonban elkezdhető finoman a bokakörzés az egyik, majd másik irányba. Ha ez a mozgás fájdalmas, akkor először haladj nagyon lassan, a sérülés gyógyulásával növeld a sebességet és az ismétlésszámot. Ez a gyakorlat segít idővel, hogy visszanyerd a teljes mozgástartományt. A vádli finom nyújtása is indokolt lesz, mert általában a boka körüli izmok megfeszülnek bokasérülés estén, melyek feszítik a lábszár izomzatát is. Gyógytornász tud hatékonyan segíteni a végezhető gyakorlatok kivitelezésében.
Gyakori ficam esetén mindenképpen szükséges a terület megerősítése akkor, amikor már nincs akkut sérülés. Sajnos ez sem garancia arra, hogy többet nem fordul elő, de sokat segíthet a boka stabilitása és az általános egyensúlyi állapot javítása, ehhez a következő 4 gyakorlatot végezd rendszeresen: