Borítókép: A helyes táplálkozás hat alapszabálya futók számára

A helyes táplálkozás hat alapszabálya futók számára

Ne bonyolítsd túl, tartsd az egyensúlyt és sose szomjazz! Ha futni kezdesz, néhány étkezési szokásodat nem árt újragondolnod, hogy jól érezd magad és ne érjenek kellemetlen meglepetések.

  1. Csináld éhesen (néha). Hogy mit eszel edzés előtt, az nagyban függ attól, milyen edzésre készülsz. Sokaknak egyszerűen nincs idejük – vagy gusztusuk – enni és meg is emészteni az ételt, különösen, ha kora reggel tudnak csak időt szakítani a mozgásra. Ha az edzés nem hosszabb, mint egy óra, nyugodtan vágj neki ütes gyomorral. (Az ivást azonban ne hagyd ki.) Ha azonban hosszabban sportolsz, nagyon fontos, hogy egyél előtte, máskülönben idő előtt elfáradnak az izmaid, és sokkal nehezebben éred el a céljaid.
  2. Csak egyszerűen. Hogy milyen az ideális, edzés előtti menü? Olyan ételek, amelyek ismerősek a számodra, és tapasztalataid szerint nem terhelik meg a szervezetedet, alacsony a zsír– és a rosttartalmuk, viszont van bennük szénhidrát, ami úgy ad energialöketet, hogy közben nem készíti ki a gyomrod.
  3. Időzíts helyesen. Minden az időzítésen múlik. Edzés előtt az a fontos, hogy olyasmit egyél, ami energiát ad, viszont nem terheli meg a szervezeted. Ez leginkább a szénhidrát. Általánosságban igaz, hogy minél többet eszel, annál lassabban emésztesz. Fontos, hogy edzés előtt minimum 30 perccel fogyaszd el az erőt adó falatokat, utána pedig 20 percen belül vegyél magadhoz valami fehérjében gazdag ételt, hogy tápláld az izmaidat, és egy kevés szénhidrátot, hogy pótold az elveszett energiát.
  4. Igyál. A hidratálás nagyon fontos, és nemcsak akkor, amikor edzel. A folyadéknak a testhőmérséklet stabilizálásában is szerepe van, valamint megszabadítja a szervezeted a felesleges anyagoktól, síkosítja az ízületeket, és véd a puffadástól. Ráadásul meggátolja a felesleges nassolást, hiszen a nassolási vágy sokszor nem más, mint szomj.
  5. Tartsd az egyensúlyt. Akkor is fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, ha nem szeretnél fogyni. Ez ugyanis kulcsfontosságú, hogy minél jobban teljesíts, és minél kevésbé legyél kitéve sérülések kockázatának. A napi kalóriabeviteled 55 százaléke legyen szénhidrát, 25 százaléka fehérje, a maradék 15-20 százaléka pedig telítetlen zsír.
  6. Hagyd a szemetet. Ha családod van, akit eteni kell, könnyen úgy érezheted magad, mintha állandóan kísértésben élnél. Azonban az nekik is jót tesz, ha gyorskaja helyett inkább sok-sok zöldséget és gyümölcsöt esznek. Ha legközelebb vásárolsz, gondolj egy „tisztább konyhára”.