vízivás,hidratálás,folyadék

5 mítosz a vízivásról, aminek még véletlenül se dőlj be!

Forrás: Getty Images
Egész évben nagyon fontos a hidratálás, de nyáron, a meleg és a több izzadás miatt kiemelten fontos a folyadékfogyasztás. De tényleg meg kellene innod napi 3 liter vizet? Most eláruljuk!

A hidratálás nem csak a vízről szól, hanem még sokkal többről. A nátriumról, a káliumról, az izzadásról, a vizelet kiürüléséről. És nem csak az a lényeg, mit és mennyit iszol, de az étkezés is rengeteget számít. Hogy valóban meg kell -e inni 8 nagy pohár vizet ahhoz, hogy egészséges legyél? Máris eláruljuk, de előbb ígérd meg, hogy a következő mítoszokat alaposan átgondolod!

1. A hidratáláshoz jó sok vizet kell inni!

Ahhoz, hogy a testedben minden egyensúlyban legyen, fontos, hgy mennyit izzadsz, hogyan étkezel, de még az is, hogy ahol élsz, milyen a páratartalom. Az egészséges étrend körülbelül 20% a folyadékbevitel- vallja Kim Schwabenbauer triatlonedző. Tehát ha sok görögdinnyét, grapefruitot, uborkát, brokkolit, almát és szőlőt eszel, ezekkel is növeled a folyadékbevitelt. De ezt azzal is megteheted, ha magadnak ízesíted bogyós gyümölcsökkel, citrommal, kivivel, ananásszal, naraccsal a vizet, kutatások szerint ugyanis az ízesített vizeket sokkal szívesebben isszák az emberek.

folyadék,ivás
Forrás: GettyImages

2. Simán lehetsz egészséges úgy is, ha nem hidratálsz eleget

Jó, ha tudod, hogy már a legkisebb dehidratáltság is meglátszik a fizikai teljesítőképességen, és úgy általában az egészségi állapotodon. A dehidratáció ugyanis csökkenti a véráramban keringő folyadék mennyiségét, emiatta szívnek keményebben kell dolgoznia, a szervezet kevésbé tudja hűteni magát, az izmok pedig idő előtt elfáradnak. A vér pedig sokkal sűrűbb lesz - szóval ne kockáztass!

3. Kerüld a sós ételeket, és minden rendben lesz!

Tisztázzuk: a nátrium nem maga az ördög, sőt, nagyon nagy szüksége van rá a testnek, hiszen nem tudja előállítani. Nátriumra szükség van az izmoknak a működéshez, kell az idegrendszernek, a folyadékháztartás szabályozásához, és fontos a szénhidrát-és fehérje anyagcseréhez is. Viszont vizeletürítéskor és izzadáskor a nátrium egy része távozik a szervezetből, így kell a pótlás. Ha ugyanis rengeteget izzadsz, de nem figyelsz a nátriumpótlásra, komoly károkat okozhatsz a testednek. Szóval ne a sós ételeket hagyd ki az étrendedből, inkább figyelj a vízivásra!

4. A banán szuperjó a dehidratáció okozta görcsök ellen

Ez igaz, de ne gondold, hogy a banánnak varázsereje van. A kulcs a banán káliumtartalma! A kálium, egy másik elektrolit ugyanis segíti a nátrium érvényesülését a szervezetben. De mindkettőre nagy szüksége van a testnek az optimális működéshez. Viszont a legtöbb ember csak az ajánlott 4700 mg kálium felét viszi be a szervezetbe, ami hosszú távon okozhat vérnyomás és szívproblémákat!

5. Napi 8 pohár víz mindenkinek kötelező!

Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy minden nap meg kell enni 2800 kalóriát ahhoz, hogy egészséges legyél. Pedig dehogy, hiszen minden attól függ, mekkora a súlyod, milyen aktív életet élsz, és mennyire meleg helyen laksz. Ezektől függ, hogy napi 2 vagy 6 liter víz bevitele lenne számodra az optimális.

Próbáld ki a következőt: egy olyan napon, amikor nem edzettél, nézd meg, milyen színű a vizeleted. Az optimális az, ha kissé limonádé színű, de nem átlátszó vagy almalé-színű. A sötét vizelet általában a dehidratáltság jele!

Edzős napokon pedig mérd meg magad edzés előtt és után: minden elvesztett kiló után legalább 2-3 pohár vizet meg kellene innod!