félmaraton, világcsúcs, világrekord, női világcsúcs,

Új félmaratoni világcsúcs született az Isztambul Félmaratonon

Forrás: Getty Images
A dohai atlétikai VB maratoni aranyérmese, a kenyai Ruth Chepngetich 29 másodpercet javított az eddigi női félmaratoni világcsúcsidőn és 1:04:02-vel ért célba.

A 26 éves kenyai futónő 2017-ben és 2019-ben is megnyerte ezt a versenyt. A futam utolsó szakaszán lépett el az etióp Yalemzerf Yehualaw-tól, aki 38 másodperccel mögötte ért célba. A kétszeres 5000 méteres világbajnok Hellen Obiri pedig 1:04:51-gyel harmadik lett. Elképesztően erős volt a mezőny, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy először ért célba 65 percen belül az első három nő félmaratonon.

A táv kezdeti kilométerein egy 8 főből álló boly adta. Az első 5 kilométert 15:07 alatt tették meg. Ebben a csapatban futott a maratoni világcsúcstartó Brigid Kosgei is. 10 km-hez 30:21 alatt értek, de már egyel kevesebben voltak. Ezt követően szakadt szét az élmezőny

Chepngetich, Yehualaw és Obiri a korai szakaszban egy nyolc nőből álló csomag része volt, öt kilométert haladva 15: 07-ben. Ezt a csoportot, amelybe a maratoni világcsúcstartó, Brigid Kosgei és a többi kenyai Joan Chelimo Melly is beletartozott, a 10 km-es jelző ötre csökkentette, amelyet 30: 21-re értek el. 15 km-hez még az etióp Yehualaw és honfitársnője, a későbbi harmadik helyezett Obiri társaságában ért oda az új világcsúcstartó, idejük itt 45:29 lett. A verseny 55. percében lépett végül el, hogy megkezdje a hosszú hajrát. A negyedik 5 km-ert 15:13 alatt futotta és végig sikerült tartani a tempót, illetve az előnyt üldözői előtt, végül 1:04:02-es új világcsúccsal ért célba megdöntve Ababel Yeshaneh tavaly februárban futott 1:04:31-es rekordját. A mögötte befutó etióp atlétanő 6 másodpercet javított eddigi legjobbján, a harmadik helyezett pedig minden idők legjobb első félmaratoni idejét érte el.

I am really happy for this amazing result. Thank you all for the messages and the great support. The world record is...

Posted by Ruth Chepngetich on Sunday, April 4, 2021

„Nagyon örülök ennek a csodálatos eredménynek” - mondta Chepngetich. „A világrekord olyan dolog, amiről jó ideje álmodtam, boldog vagyok, hogy Isztambul utcáin értem ezt el.”

A táv férfi világcsúcstartója, a kenyai Kibiwott Kandie 59:35-es új pályacsúccsal nyert. A második helyen a szintén kenyai Geoffrey Kamworor ért célba, aki maga is futott korábban félmaratoni világcsúcsot, sőt a táv háromszoros világbajnoka is, illetve az utolsó hagyományos módon megtartott New York Maraton első helyezettje. A harmadik helyen honfitársuk Roncer Kipkorir futott be 59:46-tal.

10. Aras Kaya (TUR) 1:03:36

Runner’s World 2021/01 (digitális verzió)

A legfrissebb Runner’s World fő témája a generációk a futásban. Egyik legizgalmasabb anyagunk is ebben a témában készült, olyan testvérekről, akik egymás ellenfelei a pályán, de ez sokkal inkább előnyükre válik, mint hátrányukra. Nem is gondolnánk, mennyi közeli rokon versenyzik most is a világ élvonalában! Történetük nagyon sokat elárul a sportszerűségről, és arról, hogy van, ami még a győzelemnél is fontosabb… még egy élsportoló számára is.

Szintén a generációs témában szólaltattunk meg olyan gyerekeket, akik közül a legtöbben még általános iskolások, de már nagyon szoros és személyes kapcsolatot ápolnak a futással. Olyanokat is bemutatunk, akik versenyszerűen futnak, de olyanokat is, akiknek már ilyen kicsi korban többet jelent a futás, mint testnevelésórai kötelező köröket. Figyelem, megint kiderül, hogy van mit tanulnunk a gyerekektől.