Borítókép: A hét edzéstippje: így guggolj anélkül, hogy tropára menne a hátad

A hét edzéstippje: így guggolj anélkül, hogy tropára menne a hátad

Forrás: getty images
Tudjuk, hogy sosem hagyod ki a lábnapot, de előfordulhat, hogy pár sorozatnyi guggolás után járókerettel szeretnéd elhagyni a termet.

Ahhoz, hogy végig tudd nyomni az egész edzést anélkül, hogy utána napokig sajogjon a hátad, nem árt néhány dologra figyelni.

Miért fájdul meg a hátad guggolás közben?

Amikor leereszkedsz, a combhajlítóid megnyúlnak a csípőízületnél és megrövidülnek a térdnél. Eközben a hátad felső izmai aktivizálódnak, hogy ne görnyedj közben. Ideális esetben ezek a folyamatok mennek végbe a testedben, azonban ha nem szabályosan végzed, az egyes lépésekkel problémák lehetnek. Éppen ezért fontos, hogy végig tartsd befeszítve a hasizmaidat és ügyelj arra, hogy a hátad is egyenes maradjon. Ezen kívül a lábaidra is figyelni kell: ha kifelé néznek a lábfejeid, sokkal nagyobb nyomás nehezedik a csípődre és térdedre, ami szintén hátfájáshoz vezethet. És van még egy tényező: a neten sokan azt tanácsolják, hogy guggolj minél mélyebbre - pedig ez nem mindenkinek megy. Ha mégis mélyebbre guggolsz a kelleténél, sérülésnek teszed ki a gerincedet és hátadat is.

A variációk szerepe

A hátul fogott súllyal végzett guggolás vezet a leggyakrabban fájdalmakhoz, hiszen ha túl nehéz súlyzókat használsz, sokkal nagyobb nyomás nehezedik a hátadra. Ezért is fontos, hogy mielőtt eljutnál eddig, fokozatosan fejleszd a hátad, vállad és csípőd mobilitását.

Hogyan előzd meg?

Először is, válassz olyan variációt, ami megfelel számodra. A serleg guggolás, vagy az elöl fogott súllyal végzett kevésbé megterhelő. A végrehajtás közben pedig ügyelj rá, hogy a lábaid előre nézzenek, a mellkasod pedig felfelé. Ettől függetlenül kezdőként érdemes személyi edző segítségét kérned, aki megtanít a gyakorlat helyes végrehajtására.

Edzés után pedig ne feledkezz meg a nyújtásról!