Borítókép: A hét edzéstippje: az izomláz mindig annak a jele, hogy jó munkát végeztél a teremben? Mutatjuk a választ!

A hét edzéstippje: az izomláz mindig annak a jele, hogy jó munkát végeztél a teremben? Mutatjuk a választ!

Forrás: getty images
Edzés után napokig alig tudsz mozdulni az izomláztól? Jó, ha ráedzel vagy érdemesebb pihenni? Mutatjuk, mi a legjobb megoldás.

A kemény edzés utáni izomláz akár rosszabb is lehet, mint a sportolás közbeni erőfeszítés és van, hogy napokkal később keződik a szenvedésed. Ennek a jelenségnek neve is van: DOMS (delayed-onset muscle soreness, vagyis késleltetett izomláz), ez a felelős azért, ha alig tudsz lemenni a lépcsőn.

Azonban ezt a tünetet sokan a kemény edzés jelének tartják és még büszkék is rá. De mi az igazság? Tényleg a kemény munka jele?

Blair Callaghan, személyi edző és fizioterapeuta szerint ha stressz éri az izmokat, mikrorepedések keletkeznek rajtuk, ez az edzés természetes velejárója. Miközben a repedéseket állítja helyre a szervezet, erősödnek az izmaid. Az apró sérülések hatására viszont gyulladás alakul ki, emiatt érzel fájdalmat edzés után. A fájdalom 24-48 órával az intenzív edzés után jelentkezik. Az első nap kissé több vér jut a sérült izmokhoz, de proteint és hormonokat is kapnak, hogy a szervezet elősegítse a regenerációt. A második nap pedig megtelnek az izmok vérrel és nedvességgel, ami extra nyomást tesz az érintett területekre, emiatt érzel fájdalmat.

Minél keményebb az edzés, annál nagyobb gyulladás keletkezik, de ilyen izomláz előfordulhat akkor is, ha új gyakorlatot, sportot próbálsz ki, amihez hozzá kell szoknia az izmaidnak.

Mit jelent, ha késleltetett izomlázad van edzés után?

Nem feltétlenül kell minden esetben megtapasztalnod az izomlázat ahhoz, hogy tudd, keményen edzettél. Ettől még fejleszthetted az erőnlétedet és izom-állóképességedet, hiszen a kevésbé intenzív mozgás hatására ugyanúgy mikrorepedések keletkeznek az izmokon. Egyébként pedig a hidratáció is kiemelt szerepet játszik abban, hogy lesz-e izomlázad edzés után.

Hogyan kezeld?

Ahelyett, hogy a kutyaharapást szőrével elvét követnéd, pár napig ne végezz kemény edzést, hiszen a fájó izmok miatt elkezd mással kompenzálni a szervezeted és sérülés lehet a vége. Ettől függetlenül kevésbé intenzív gyakorlatokat végezhetsz, például sétálhatsz, vagy úszhatsz. A nyújtás és a hengerezés is segíthet a fájdalom csökkentésében. Ha a fájdalom nem múlik el 36-48 óra elteltével, érdemes orvoshoz fordulnod!

Ahogy írtuk, a nyújtással sokat tehetsz az ellen, hogy napokig szenvedned kelljen edzés után. Próbáld ki ezeket a gyakorlatokat: