országúti futás, 5 km, 10 km, Yalemzerf Yehualaw,

Az országúti futás idei legfontosabb pillanatai – I. rész

A hobbifutás világához a klasszikus atlétikai számokat tekintve az országúti futás áll a legközelebb, e műfaj legfontosabb idei történéseit szedtük össze. Az első részben az 5 és 10 kilométeres versenyszámok legeredményesebb futóiról emlékezünk meg.

A szezon fontos pillanatai

Yalemzerf Yehualaw, aki idén maratoni futamokon is kimagasló eredményeket ért el, legjobb teljesítményét a 10 kilométeren futott világrekordja jelentette. Február végén, Castellon-ban érte el a 29:14-es új női csúcsot, ráadásul a futamon belül a sporttörténelem egyik leggyorsabb 5 kilométeres idejét is produkálta, ugyanis a táv első felét 14:28 alatt tette meg.

A szezon legjobb, önálló versenyen futott 5 km-es eredményét a kenyai Beatrice Chebet és Margaret Chelimo Kipkemboi holtversenyben érte el Zürichben, 14:32-es idővel győztek. Az 5 km-es világcsúcstartó etióp Senbere Teferi idén szinte kizárólag országúti versenyekre koncentrált, március és július között öt győzelmet aratott, ebből négyet 5 és 10 km-en. Idén mindössze hét nő futott 15 percen belüli 5 kilométert az aszfaltos versenyeken.

atlétika, országúti futás, 10 km, Joshua Cheptegei,
Joshua Cheptegei futotta a leggyorsabb idei 10K-s eredményt országúton, illetve az atlétikai világbajnokságon pályán is első lett 10 ezer méteren.

A szezon fontos pillanatai a férfiak szempontjából

Az idei év előtt mindössze hat férfi futott 27 perces vagy azon belül 10 kilométeren, ám idén 10 futó is elérte ezt a bravúrt. A világ- és olimpiai bajnok Joshua Cheptegei 26:49-es világelsőséggel győzött márciusban Cannes-ban, több mint egy perccel riválisa előtt. A herzogenaurachi 10 km-es verseny mezőnye azonban már jóval szorosabb eredményeket hozott. A kenyai Kibiwott Kandie 26:50-nel nyert, mögötte honfitársa Sabastian Sawe futott be 26:54-gyel, majd Rodrigue Kwizera következett 26:56-tal. Ezen a futamon bámulatos módon az első öt befutó 27 percen belül ért célba, a negyedik helyen Rhonex Kipruto 26:58-cal és Tadese Worku 26:59-cel lépte át a célvonalat. További 27 percen belüli eredmények születtek a szeptemberi brassói 10 kilométeres futamon, ahol Nicholas Kipkorir 26:51-gyel nyert, a másik helyen Weldon Langat és Isaac Ndiema futottak be 26:55-ös idővel. Végül Daniel Simiu Ebenyo szintén a 27 percen belüli 10 ezres futók sorába lépett, a Valenciában futott 26:58-as eredményével.

Idén három város produkálta a világ legjobb tizenkilenc 5 kilométeres eseményét. A németországi Herzogenaurach-ban született meg a leggyorsabb 5K-s eredmény az etióp Yomif Kejelcha-nak köszönhetően. 12:53-mal nyert, két másodperccel megelőzve Nicholas Kipkorirt. Levy Kibet (13:02) és Birhanu Balew (13:07) éppen kicsúsztak 13 perces időből. A Gyémánt Liga döntője keretén belül, Zürich utcáin megrendezett 5 kilométeres futam adott három további kimagasló eredményt, illetve a franciaországi Lillében megrendezett két színvonalas versenyen értek el 13 perchez közeli eredményeket a dobogós futók.

Következik a legjobb félmaratoni és a maratoni eredmények összefoglalója!

Runner’s World 2022/05 (digitális verzió)

A legújabb Runner’s World fő témája a téli futások és az alapozás, hogy ebben az időszakban is megtartsd az egészséged, a fittséged és a teljesítményed, és magabiztosan kezdhess el majd készülni a tavaszi versenyekre. Ezen kívül a zene is főszerepet kapott, hiszen az egyik leghűségesebb futópartnered lehet, ha jól használod. Hazai futók pedig el is mondják, melyek a kedvenc zenéik az edzések alatt. A címlapon Szakács Gergő, akit bár dalszövegíró, zeneszerző és énekes minőségben ismerünk legtöbben, szenvedélyes futó is. Természetesen az izgalmas interjúk és történetek sem maradtak el, jó olvasgatást mindegyikhez! További információk: https://www.runnersworld.hu/megjelent/uj-runners-world-szakacs-gergo