
Útmutató a gipszkarton válaszfalak szerelése kapcsán
A válaszfal helyének meghatározása
Első körben a válaszfal helyét kell pontosan megjelölni, méghozzá a szerelési vonallal együtt. Természetesen a mérés során kalkuláljunk az elhelyezni kívánt ajtótokok helyével is. Legyen nálunk vízmérték és egy nagyobb vonalzó, amelyek segítségével a falakon, illetve a mennyezeten is meg tudjuk határozni a válaszfal vonalát.
Kerületi elemként vízszintes UW, illetve függőleges CW gipszkarton profilokat fogunk használni. Ezekhez ragasszuk hozzá a csatlakozó szivacscsíkot. Amikor ezzel megvagyunk, a profilokat rögzítsük műanyag beütő dübelek alkalmazásával a padlón, a falakon és a mennyezeten. A rögzítési távolság ajánlott maximális értéke 800 mm.
Következhet az UW és CW profilok egymáshoz illesztése
A következő feladatunk a függőleges CW profilok összeillesztése a vízszintes UW elemekkel. Az egyes elemek közti távolságot mindig igazítsuk a gipszkarton lapok szélességéhez. Fontos megjegyezni, hogy a CW profilokat nem kell rögzítenünk az UW profilokhoz. Mindössze azt kell elérnünk, hogy az UW profilok a kidőlés ellen biztosítsanak megfelelő támaszt.
Hogyha ezzel megvagyunk, akkor a válaszfal egyik felére mehetnek fel a gipszkarton lapok, méghozzá állítva. A stabil tartás érdekében használjunk gyorsépítő csavarokat, vagyis a segítségükkel rögzítsük a lapokat az CW elemekhez.
Vezetékezés, majd pedig a gipszkarton válaszfal szerelésének befejezése
Hogyha végeztünk a válaszfal egyik oldalának burkolásával, akkor a CW profilokon lévő nyílásokon át vezessük el az elektromos vezetékeket. Helyezzük el a hőszigetelésként kiválóan funkcionáló ásványgyapotot, és ha ezzel is megvagyunk, jöhet a fal másik oldala is.
Annyi dolgunk maradt még tehát, hogy szépen felcsavarjuk a burkolólapokat a válaszfal másik oldalára is, majd pedig a lapok közötti hézagokat, illetve a csavarfejek helyét szépen hézagoljuk.
Mindenképpen ez a fajta megoldás, vagyis a két rétegű burkolat felszerelése a javasolt. Ezzel ugyanis a gipszkarton válaszfal jobban teljesít terhelhetőség, hangszigetelés, illetve tűzvédelem szempontjából is.