combhajlító

Miért fontos erősíteni a combhajlítódat futóként?

Forrás: getty images
A legtöbb hosszútávfutó megküzd azzal a problémával, hogy a négyfejű combizma többet dolgozik, mint a combhajlítója. Ennek hatására gyakrabban alakul ki rándulás, izomhúzódás, szóval érdemes odafigyelni arra, hogy kellően erős combhajlítókra tegyél szert.

De miért annyira fontos a combhajlító a futáshoz?

Futás közben a négyfejű combizom összehúzódik, amikor a talajra érkezel. A mögötte lévő combhajlító pedig fékként funkcionál, hiszen megakadályozza, hogy a térded túlnyúljon a lépés utolsó fázisában. Emellett emelkedős futásoknál is segít, hogy feljebb juss, illetve a versenyen, az utolsó pár méteren is fontos szerepe van a véghajrában. Ha jóval gyengébb a combhajlítód, mint a négyfejű combizmod, a következő két eset gyakran megtörténhet veled:

  1. A combhajlítód megsérül, mivel nem tudja átvenni az összehúzódó négyfejű combizomtól a terhelést.
  2. Lassabban futsz, mivel a gyenge combhajlítónak korábban kell összehúzódnia ahhoz, hogy lefékezze a térdedet.

Mik a legjobb gyakorlatok a combhajlító erősítésére?

Egy új kutatás szerint három olyan gyakorlat is létezik, amik sokkal hatékonyabban dolgoztatják meg a combhajlítót, mint bármelyik másik.

Ezek pedig a következők:

  1. kettlebell lendítés
  2. deadlift váltott karral/lábbal
  3. lábhajlítás fekvő combhajlító gépen

A kutatók szerint ezeket a gyakorlatokat érdemes futóként beiktatnod az erősítő edzéstervedbe. Kezdő konditerembe járóként érdemes az utolsó gyakorlattal kezdened, mert ezt a legegyszerűbb szabályosan végrehajtani, a kettlebbel lendítéshez és a deadlifthez pedig érdemes segítséget kérned egy edzőtől.

Olvasnál még a témában?