Borítókép: A jó konditermek legfontosabb ismérvei - személyi edzőnk tippjei a választáshoz

A jó konditermek legfontosabb ismérvei - személyi edzőnk tippjei a választáshoz

Forrás: getty images
Sokan keresnek meg azzal, hogy szeretnének otthon edzeni – van-e értelme? A válaszom mindig az, hogy a nem mozgásnál a mozgás mindig jobb. Ha otthon végez az ember saját testsúlyos erősítő gyakorlatokat, vagy esetleg beszerez néhány kézisúlyzót, azzal sokkal többet ér el, mint ha semmit nem csinálna, vagy csak mondjuk futna.

Mindazonáltal az edzés olyan, mint az autószerelés: a kisebb hibákat ki lehet otthon javítani, de a nagy generálhoz szerelőműhely kell. A szerelőműhely edzés szerinti megfelelője a jól felszerelt konditerem.

Miért fontos a terem?

Ha az edzésre csak úgy tekintünk, mint elégetett kalóriatöbbletre, akkor gyakorlatilag mindegy, hogy mit csinálunk, csak minél többet mozogjunk. Viszont a megfelelően végzett súlyzós edzésnek számos további pozitív tulajdonsága is van, az elégetett kalóriák mellett. Ilyen például a fokozott GLUT4 kihelyeződés (az izomsejtek glükózfelvétele), a javuló inzulin érzékenység, a megnövekedett zsírmentes testtömeg és így tovább. Ahhoz, hogy megfelelően megterheljük az izmainkat gyakran még a kézisúlyzók sem elegek. A combfeszítőnk és -hajlítónk hatalmas erő kifejtésére képes – azzal, hogy otthon guggolunk 2 db 10 kilós súllyal, közel nem tudjuk úgy megterhelni, mint ha a teremben a nyakunkba kapjuk a 100 kg-t. Nem azt mondom, hogy nincs értelme otthon edzeni – azt mondom, hogy limitáltak az otthoni lehetőségek.

A teremben emellett kérhetünk segítséget, ha esetleg nem vagyunk benne biztosak, hogy valamit jól végzünk-e.

Igen, a terembe lemenni időbe telik, átöltözni, vissza, pénzt is kell fizetni, stb. – de ne felejtsük, aki az iskolához legközelebb lakik, mindig az késik el. Az otthoni edzéseket a legkönnyebb elbliccelni, kihagyni. Félúton a terem felé már nem fogsz visszafordulni. És egy kedvtelen edzés jobb, mint a nem edzés.

Végül, de nem utolsó sorban, motiváló is lehet, ha látjuk az embereket – olyanokat, akik hozzánk hasonlóan most kezdenek változtatni, olyanokat, akik már jó úton haladnak, vagy olyanokat, akik a fizikumukat fantasztikus szintre fejlesztették.

Szóval fontos a terem.

„Rendben, de annyi terem van, hogyan válasszak?”

Remek kérdés. Persze mindenkinek a neki megfelelőt kell megtalálnia – itt most csak a saját preferenciáimat fogom felsorolni.

Az emberek legyenek normálisak, kedvesek, a légkör legyen nyugodt, lehetőleg ne kelljen attól félned, hogy feltörik a szekrényed, hogy megkéselnek, mert rossz súlyzóhoz nyúltál, vagy beléd kötnek, mert nem vagy szimpatikus - bár ezek a dolgok evidenciának tűnnek, nem minden terem képes ezt a minimumot sem nyújtani.

Ha az ilyen emberi tényezők helyben vannak, akkor a legfontosabb a felszereltség. Én eredményorientált vagyok – akivel dolgozom, az eredményeket fog elérni és pont. Ehhez az kell, hogy az illető napról napra erősebb legyen. A megfelelő erőszint kialakításához nélkülözhetetlen kellő mennyiségű rúd, tárcsa és kézisúlyzó.

Lássunk néhány kérdést, mely alapján el lehet dönteni, hogy jó-e a terem vagy sem!

Hámy guggoló állvány és erőkeret van a teremben?

A testépítés, az erősödés, az izmosodás – minden a guggoló állványnál kezdődik. Kerek feneket akarnak a hölgyek? Guggoljanak! Baromi izmos és erős akarsz lenni? Guggolj! Szeretnéd a lehető legnagyobb tömeget építeni? Guggolj! Gyorsabb akarsz lenni? Guggolj! Robbanékonyabb? Guggolj! Minél több guggoló állvány és erőkeret van a teremben, annál jobb.

Van-e hely, ahol tudsz felhúzásokat végezni?

Minden erőgyakorlat királya a felhúzás. Ha összesen két gyakorlatot végezhetnél, akkor a guggolás és a felhúzás legyen az a kettő – és már le is fedted gyakorlatilag minden izmodat. Hatalmas súlyokat lehet megmozgatni, és az egyik legjobb izomtömeg-építő. Ha viszont azon kell aggódnod, hogy ha kicsúszik a kezedből, akkor összetöri a járólapot – nos, akkor keress egy másik termet.

Hány fekpad van?

A terembe járó emberek 80 %-a heti 3-5 alkalommal mell-bicepszet edz. Ha szeretnél fekvenyomni, jó, ha több pad is van, talán majd az egyikhez odaférsz. A minimum a 2, de inkább 3 legyen.

Hány normális, 20 kg-s rúd van?

A 20 kg-nál kisebb rudaknak megvan a maga helye – ezeket lehet használni, amíg nem megy a hagyományos, 20 kg-s rúddal a gyakorlat. A görbe, csálé, széteső rudak veszélyesek, nagyobb súlyok esetén komoly gondokat tudnak okozni. Például, ha a tárcsák nem tudnak a rúdtól külön forogni, akkor előfordulhat, hogy a 100-140 kg a mozgásodtól előregördül, ami azonnal felborítja a balance-t és már esel is (előre vagy hátra).

A kézisúlyzók hány kilóig mennek?

A rudak mellett nagyon fontos eszköz még a kézisúlyzó is. Ha csak 30-35 kilós kézisúlyzók vannak, akkor érdemes másik termet keresni, pláne ha férfi vagy, ugyanis azokat -ha jó az edződ- az első évben ki fogod nőni.

Egy jó terem ismérve nem az, hogy csillog-villog és van benne 100 féle gép (igaz, attól még, hogy egy terem új és van benne 100 féle gép lehet jó terem!).

ÁDÁM NORBERT

A sport mindig része volt az életemnek – néhány év úszást 16 év karate követett. A testépítéssel és a súlyzós edzéssel 7 éve ismerkedtem meg. Ekkor kezdtem el rendszeresen terembe járni és kutatni, hogy hogyan lehetnék jobb, hogyan tudnám átalakítani a külsőmet. A kezdeti lelkesedés idővel szenvedéllyé változott – az emberi test és teljesítmény tudománya iránti szenvedéllyé. Elvégeztem a Nemzetközi Testépítő és Fitness Szakszövetség Nemzetközi Szakedzői képzését, majd az egyetemi mester képzésem (végzettségem orvosi biotechnológus) alatt egyre jobban kikristályosodott bennem, hogy az edzés és a táplálkozástudomány mekkora befolyással van az egészségünkre, az életünkre és a sportolással elérhető eredményeinkre. A klienseimmel való közös munka során napról-napra meggyőződöm arról, hogy egészségünk, testünk és teljesítményünk tudatos formálásának eszköze – a megfelelő edzés és táplálkozás – a saját kezünkben van.

További információk: https://www.facebook.com/unsupportedbrowser?_rdr