Borítókép: Mi az a polikarbonát?

Mi az a polikarbonát?

“Polikarbonát” alatt az építőiparban általában a polikarbonátlemez csoportját értjük. Ezek könnyű, áttetsző, mégis masszív műanyag lapok, amelyekkel nagyon szabadon lehet alkotni. A víztiszta vagy színezett lemezekből számos szerkezetet lehet készíteni. Medence fedéséhez, zuhanykabinok, térelválasztók építéséhez is ideális.

Mit tud a polikarbonátlap?

A polikarbonátlapok nagyon stabil anyagok. Ahhoz, hogy igazán könnyen szerelhető és időtálló megoldást nyújthassanak, nem tömör, az üvegtáblához hasonló lemezt készítenek, hanem könnyebb, mégis szilárd, légkamrás változatot. Ennek nagy előnye, hogy jól ellenáll a sérüléseknek, nincsen alakváltozása, és viszonylag terhelhető is.

A minőségi polikarbonátok nem törékenyek, így akár kültéri használatra is alkalmasak. Előtetők anyagaiként különösen népszerűek: nem sárgulnak meg, mint a régi hullámos műanyag tetők, viszont időjárásállók, és azt is kibírják, ha a viharban esetleg rájuk pottyan egy letört gally vagy termés, esetleg a tető egy kisebb darabja.

Miért praktikus a polikarbonátlap?

A már említett strapabíróságon és szilárdságon kívül a lapokat azért is kedvelik, mert rendkívül könnyen szerelhetők. Mivel az illesztések és toldások valamilyen profil segítségével történnek, a szerkezetet szinte csak össze kell állítani - nagyon kevés fúrásra, ragasztásra van szükség a szereléshez.

A polikarbonát-lemezekhez rengeteg kiegészítő kapható. Ilyenek például a különböző végzárók, leszorítóprofilok és tömítőgumik is. Az élek lezárásához is léteznek profi megoldások, így néhány szabály betartásával tulajdonképpen úgy dolgozhatunk, mintha csak egy építőjátékot játszanánk.

Mennyire tartós a polikarbonátlap?

A polikarbonátlap egy nagyon tartós megoldás. A ma kapható lemezek legalább az egyik oldalukon UV-állók, így még nagyon meleg környezetben is sokáig megőrzik a szépségüket. A felületük alig karcolódik, a hajszálrepedések kialakulása sem jellemző. A rendszer legnagyobb ellensége a nedvesedés, azonban megfelelő szerelési technikával ez elkerülhető.

A polikarbonát annyira jól állja az idő próbáját, hogy sokan mozgatható szerkezetekhez is használják, például elbontható medencefedelet, tolóajtót esetleg mobil fóliaházat építenek a segítségével. Ha a lemezek nem kapnak direkt erős ütést, célzott behatolást, általában évtizedekig megőrzik az alakjukat.

Mik a polikarbonát előnyei?

A légkamrás lapok remek hangszigetelők, a füstös, opálos változat pedig a fényt is szűri. Ezeknek a tulajdonságoknak az ember főleg a belsőépítészetben veszi hasznát. Térelválasztóként például előszeretettel alkalmazzák a lemezeket, hiszen így világos, de mégis csendes tereket kapunk.

A lapok használatát könnyű elsajátítani - szinte bárki ki tudja próbálni, milyen a munka a lemezekkel. Aki sikerélményt keres a barkácsolásban, hamar megszereti ezt a megoldást.