Borítókép: A sóval történő medencetisztításról

A sóval történő medencetisztításról

Ha a vegyszerek helyett természetes megoldást keresünk a medence tisztítására, alkalmas lehet a közönséges sóval történő fertőtlenítés. Ennek lényege egy úgynevezett sóbontó gép vagy klorinátor használata, ami megakadályozza a különböző algák és gombák megtelepedését.

A sóbontó működéséről

A Medence Óriásnál kapható sóbontó működése technikailag meglehetősen egyszerű, a folyamat lényege csupán annyi, hogy a medence vizébe közönséges konyhasót adagolunk, aminek következtében a víz alacsony koncentrációjú sóoldattá fog alakulni. A sóoldat a gépen áthaladva ionjaira bomlik a gépben lévő elektromos áramnak köszönhetően. Ezután friss klórgáz, majd hipoklórossav keletkezik. Ez a gyenge sav fertőtleníti a vizet, tehát tulajdonképpen teljes mértékben vegyszerek nélkül történik a medence vizének tisztítása.

Hogy mennyi só szükséges? A só koncentrációja normál esetben 3kg/m3, ami azt jelenti, hogy egy 10m3-es medence vizéhez 30 kg tiszta, jódozatlan sót kell feloldani a sóbontó készülék beindítása előtt.

A természetes sónak rendkívül sok előnye van, de számolni kell azzal, hogy vannak bizonyos nem kívánt hatásai is, minthogy fokozott korrodálást okoz, illetve figyelni kell arra, hogy a csatornába is bekerülhet a medence leeresztésekor. Annak érdekében, hogy a medence vizének pH-ja a normál tartományban maradjon, pH-csökkentő szert kell alkalmazni.

A sósság mértéke

Amennyiben a sóval történő fertőtlenítést alkalmazzuk, felmerül a kérdés, hogy milyen mértékben lesz sós a medence vize a tenger vizének sósságához képest. Lényeges, hogy a só töménysége eltérő a két esetben, hiszen a tenger sótartalma nagyjából 2,5%, ez pedig azt jelenti, hogy 10x annyi só van benne, mint amennyi só a medence tisztításához szükséges. Ez is mutatja, hogy nem kell aggódni a só töménysége miatt.

Miért jobb a sóval történő tisztítás a vegyszerekhez képest?

A különböző kemikáliákkal szemben mindig jobb választásnak bizonyul a természetes anyagok használata. A sóbontó készülék használata folyamatos, kontrollált és egyenletes fertőtlenítést eredményez, és az is lényeges, hogy a készülék automatikusan működik. A korszerű sóbontóknál klór csak kivételes esetekben képződik, így nem kell tartani a klórtartalomtól sem. Mivel a gép magától, automatikusan működik, nem kell kézzel adagolni a vegyszereket, ami nemcsak kényelmetlen, de akár veszélyes folyamat is lehet.