lábgomba,gombás fertőzés

Rémálom a cipődben: Tedd ezt a lábgomba ellen

Forrás: getty images
Angol nyelvterületen sportolólábnak hívják a lábgombát, ami bizony sokak életét megkeserítheti. Mutatjuk, mit tehetsz ellene!

Miért alakul ki a lábgomba?

Egy bizonyos gombafajtával való érintkezés okozza a panaszokat, de emberről emberre is átterjedhet, meleg, nedves környezetben pedig könnyen elszaporodik. Leggyakrabban a medencék, vagy tusolók, edzőtermi öltözők hordoznak nagyobb fertőzésveszélyt. Ha pedig a gomba a bőrödre kerül, könnyen elterjed, hiszen:

  • a cipőben és zokniban meleg, nedves a környezet, ami ideális a gombás fertőzés számára
  • a lábujjak közötti rész szintén ehhez hasonló ideális környezet a gomba számára

Fokozottabban figyelj oda, ha szűk cipőt hordasz, sokáig volt nedves a zoknid, jobban izzadal a lábad, vagy valamilyen apró sérülés van a lábfejeden.

A lábgomba tünetei

  • viszketés
  • égő érzés a lábujjak között
  • hólyagok
  • repedezett, hámló bőr
  • a körmök gombásodása (elszíneződött, málló, vastag körmök)
A pedikűr a megelőzésben is segíthet

Házi gyógymódok lábgomba ellen:

Teafaolaj

Antibakteriális és gombaölő hatású. Egy kutatás szerint a vízzel kevert 25 vagy 50%-os teafaolaj-oldat csökkenti a lábujjak közti gombás fertőzés tüneteit. Azonban érdemes vigyázni vele, mert túlzásba vitt használata bőrirritációt is okozhat. Érdemes kókusz-, vagy olívaolajjal keverni és ezt az elegyet felvinni a fertőzött területre.

Tengeri só

Szintén antibakteriális és gombaölő anyagokat tartalmaz, így csökkenti a gomba tüneteit. Képes megállítani a fertőzés továbbterjedését is. A tengeri sót keverd össze kevés vízzel, hogy kenhető pasztát kapj, de a tengeri sós lábáztatás is csodákra képes. Ehhez keverj egy bögre sót langyos vízhez, és áztasd benne a lábadat 20 percig, utána pedig alaposan töröld meg.

+1 Wick vaporub kenőcs

Nem csak a megfázás ellen hatásos a frissítő illatú kenőcs, hanem kutatások szerint a lábgomba ellen is. A benne lévő eukaliptusz és menta ugyanis véd a gomba ellen. A legjobb, ha egy héten keresztül minden este bemasszírozod a lábadba.

Recept nélkül kapható készítmények (a következő hatóanyagokat érdemes levadászni):

  • mikonazol
  • terbinafin
  • klotrimazol
  • butanfin
  • tolnaftát

Emellett persze nagyon fontos a megelőzés is. Az egyik fontos dolog, hogy mindig tartsd tisztán és szárazon a lábadat. Cserélj zoknit gyakrabban, ha pedig konditerembe, vagy uszodába mész, mindig vigyél magaddal papucsot. A futócipőd mellett az utcai surranód is legyen jó légáteresztő képességű. Soha ne használj mással közös törölközőt, viselj légáteresztő anyagból készült zoknit. A gombás fertőzést követően érdemes 60 fokban mosnod, a cipődet pedig fertőtlenítővel tisztán tartanod.

Mikor kell orvoshoz fordulnod?

Ha a kezelés ellenére egy hét alatt sem szűntek a panaszaid, érdemes orvoshoz fordulni, aki erősebb gyógyszert ír fel a probléma kezelésére. Nagyon fontos, hogy ha cukorbeteg vagy, akkor minél hamarabb kérj szakértői segítséget, hiszen ebben az esetben lassabban gyógyulnak a sebek és a különféle fertőzések is.

Olvasnál még a témában?