körömbenövés,benőtt köröm,benőtt köröm ellen,körömbenövés ellen,körömbenövés kezel

Benőtt körmök? Tedd ezt annak érdekében, hogy elkerüld a kellemetlen sérülést!

Forrás: getty images
A benőtt köröm nagyon fáj, ráadásul akár napokra is hanyagolhatod miatta a futást. A probléma sokakat érint, de néhány egyszerű változtatással és egy kis odafigyeléssel elkerülhető.
“Benőtt körömről akkor beszélhetünk, amikor a köröm sarka, vagy széle irritálja a köröm környéki bőrfelületet, ami gyulladáshoz és súlyosabb esetben akut fertőzéshez is vezethet.”
mondja Michael J. Trepal, orvos.

Megmutatjuk, mi okozza a körömbenövést és hogyan kell kezelni!

Hogyan alakul ki a körömbenövés?

Annak ellenére, hogy úgy tűnik, a semmiből bukkan elő, van néhány apróság, ami előidézheti a bajt. A leggyakrabban a rossz méretű cipők okozzák a körömbenövést (amik lenyomják a lábujjat, ezért a magas sarkút viselők fokozottan ügyeljenek), de a rossz körömvágási módszerek és a köröm sérülése miatt is benőhet a köröm.
A futás pedig tovább növeli a körömbenövés kockázatát, hiszen ennek során ismétlődő nyomás nehezedik a körömre. Vannak, akik viszont olyan szerencsétlenül járnak, hogy a lábfejük alakja miatt kell folyamatosan küzdeniük ezzel a problémával. Ha például a nagylábujj csontja nem megfelelő ebből a szempontból, a köröm alapvetően íveltebb alakú lehet.

a benőtt köröm kezelése

A langyos vizes áztatás és egy kellemes masszázs időszakos megoldást jelenthet. A keserűsó, vagyis a magnézium-szulfát is csillapíthatja a fájdalmat. Helyi kezeléssel is próbálkozhatsz, például szalicilsavas vagy antibiotikum-tartalmú készítményekkel, amik felpuhítják a bőrt és a körmöt.

Azonban ha a panaszaid néhány nap után sem javulnak, akkor érdemes orvoshoz fordulnod, ahogy abban az esetben is, ha a köröm melletti bőr váladékozik, élénkvörösre színeződik, vagy belázasodsz - ilyenkor antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.

És persze ne piszkáld otthon a sebet, mert többet árthasz vele magadnak.

Hogyan előzhető meg a körömbenövés?

A legfontosabb, hogy megfelelő méretű cipőt válassz, ami nem nyomja a lábujjadat. A legjobb, ha egyenesre vágod a lábujjkörmödet (nem pedig ívesen), ez is csökkenti a körömbenövés kialakulásának kockázatát. Ha nem vagy biztos magadban, bízd egy profira és jelentkezz be egy pedikűrre - egy kis felfrissülésnek sem utolsó! Futóknak pedig kifejezetten ajánlott rendszeresen ellátogatni rá, hogy sokáig ép és szép legyen a lábfejük.

Olvasnál még a témában?