Hiába futsz...a szék az szék

Mint tudjuk, az ülés az új dohányzás. A legnagyobb tömegek által végzett káros szokás. És sajnos az sem óv meg teljesen a következményektől, ha rendszeresen futsz.


Felsoroljuk, miért rossz, ha sokat ülsz.
A tartós ülés csökkenti az agyi keringést, zavarja a kreatív gondolkodást és rontja a hangulatot. Ha sokat ülsz, hátizmaid gyengülni, mellkasi izmaid feszülni fognak. Futás közben a karok előre-hátra mozognak a mellkas körül, ami szűkítheti rotációs mozgástered. Ez illiotibiális szindróma kialakulásáhz vezethet, emellett fájdalmat válthat ki a sípcsontban és a lábfejben.
A lábszár egyes izmainak sejtjeiben olyan enzimek találhatók, amelyek a vérzsírszintet kontrollálják. Ha sokáig ülsz, ellustulnak, ami fokozza a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Az ülő életmód fokozza a mell, a vastagbél, a tüdő és a prosztata daganatos elváltozásainak kockázatát.
Már 20 percnyi üléstől is lazábbá válnak a gerinc tartószalagjai, ami egy futó esetében kimondottan rossz. Az ülés megnyújtja a gerincet, alvó módba kapcsolja az izmokat. A gerincnek eztán fél órába telik visszanyerni merevségét, ami lehetővé teszi, hogy a test irányítsa a csípő és a lábak mozgását.
Farizmaid a sok üléstől megnyúlnak, ami futásnál csökkenti a sebességet és a medence stabilitását. Ilyenkor más izmok lépnek működésbe, hogy ellensúlyozzák a lazaságot, ez pedig számos sérüléshez vezethet. A csípő hajlítóizmai pedig megfeszülnek, ami szűkíti a csípőízület mozgásterét.

Mit tegyél ellene?


Cseréld ki a széked gimnasztikai labdára, így sokkal több izmot mozgatsz meg ülés közben. A legjobb azonban, ha állítható asztalt szerzel be, és felváltva dolgozol ülve és állva. (Az egésznapos állás sem jó, mert megerőlteti a szívet, az emésztőrendszert és a lábszárat.)