Borítókép: Hogyan ne fogyj ki a D vitaminból télen se?

Hogyan ne fogyj ki a D vitaminból télen se?

A D-vitamin nagyon fontos vitamin, télen azonban lehet, hogy nem jut elég belőle a szervezetnek. Megmutatjuk, mit tehetsz.


A D-vitamin elengedhetetlen a csontok egészségéhez, és a kalcium, valamint a foszfor felszívódásában is nagyon fontos szerepet játszik. Olyankor teremlődik, amikor a bőrt UVB sugárzás éri, és bizonyos ételekben is gazdagon található, így ha eleget vagyunk a napon és egészségesen étkezünk, elvileg nem szenvedünk benne hiányt.
Azt is hihetnénk, hogy azok, akik a szabadban futnak, különösen sokat nyernek belőle, azonban a téli dőszakban, amikor sokszor észrevétenül telnekk el napok, vagy akár hetek anélkül, hogy élvezhetnénk a napsütést, drámaian csökkenhet a D-vitamin előállítása a szervezetben.
A D-vitamin hiánya gyengíti a csontokat, ami deformálódáshoz vezethet, és növelheti a fáradásos törés kockázatát. A vitaminhiány leggyakoribb következménye a csontlágyulás, ami csontfájdalmakkal és érzékenységgel jár. Hosszútávon a D-vitamin hiány összefüggésbe hozható a csontritkulással, a törésekkel, a csontváz megbetegedéseivel, az anyagcsere zavarokkal, a rákkal, a keringési zavarokkal és az autoimmun betegségekkel.
A D-vitamin hiánynak nem feltétlen vannak tünetei, figyelmeztető jel lehet azonban a fáradtság, az általános fájdalmak, az izomgyengeség. Az is árulkodó jel lehet, ha folyamatosan fertőzéseket kapsz. A pontos diagnózist csakis a vérvétel mutatja ki.
Az első és legfontosabb, amit ilyen esetben tehetsz, hogy több időt töltesz a napon. Ha este szoktál futni, próbáld meg reggel vagy napközben, vagy hétvégén, és igazítsd az edzéseid időpontját a napsütéshez. Ha süt a nap, irány futni! (Természetesen most a téli hónapokról beszélünk, nyáron ez nem így működik!)
Az ételek közül nem olyan sok olyat találni, amely gazdagon tartalmaz D-vitamint, de a tojás, a hús és a zsírosabb halak (mint pl. a lazac, a makréla és a szardínia) ezek közé tartozik. A kellő mennyiségő D vitamint nagyon nehéz csak az ételekből magunkhoz venni. A legtöbb esetben tablettára vagy táplálékkiegészítőre van szükség, ha valóban hiányról van szó. Ha felmerül benned a D-vitamin hiány gyanúja, fordulj orvoshoz, kérj vérvételt, és konzultálj az orvossal, milyen megoldást javasol.