
Kullancsveszély: erre figyelj, hogy megelőzd a bajt!
Amint ugyanis felmelegszik a levegő és több időt töltesz a szabadban, vagy terepen futsz, nagy eséllyel találkozol ezekkel a vérszívókkal. A probléma viszont az, hogy a Lyme-kórt is terjesztik a rovarok, hiszen amikor megcsípnek, a betegséget okozó bakériumok is könnyen a szervezetedbe kerülhetnek. Dr. John T. Raffalli, orvos szerint ekkor több intő jelre is érdemes odafigyelni. Az influenzaszerű tünetek után ízületi és szívproblémákat, idegrendszeri gondokat tapasztalhatnak a betegek. A jó hír az, hogy viszonylag könnyű kezelni.
Mik a Lyme-kór tünetei?
Egy hónappal a csípés után a következő tünetek jelenhetnek meg:
- Influenzához hasonló tünetek: láz, hidegrázás, fejfájás, fáradékonyság, izom- és ízületi fájdalmak.
- Piros kiütés: a kiütés körül pedig megjelenik egy piros kör, ami fokozatosan nő. Nem viszket és nem is fáj a csípés megérintése.
Később pedig ezekhez hasonló tünetekkel számolhatsz:
- kitüések
- nyaki merevség
- erős izom- és ízületi fájdalom
- a kar és láb érzéketlensége, fájdalma
- légszomj, szédülés
- szívritmuszavar
- problémák a rövidtávú memóriával
Hogyan védekezhetsz a kullancsok ellen?
- Érdemes világos ruházatot választani, ezen könnyebben észre tudod venni a kullancsot.
- A kullancsriasztók használata is ajánlott, ezek közül a leghatékonyabbnak a pikardin, az etil-butil-acetil-aminopropionát és a dietil-toluamid tartalmúak számítanak. Ezeket a szabadtéri tartózkodásod alatt használd többször. Létezik egyébként kullancs elleni karkötő is, ami elriasztja a rovarokat. Ha természetesebb megoldást keresel, a citrom, a menta, az ecet és a levendula is segíthet a kullancsok távoltartásában.
- Mivel a kertekben is fellelhetőek, érdemes időt szánnod arra, hogy rendszeresen nyírd a füvet és a bokrokat is metszd.
- A háziállatok is bevihetik a kullancsokat a lakásba, ezért érdemes rájuk is figyelni, őket is megvédeni a rovarokkal szemben. Nyakörvet, cseppeket, szájon át beadható készítményeket is alkalmazhatsz az esetükben.
- Minden szabadtéri program után vizsgáld át magadat, hogy látsz-e valahol kullancsot.
Mi a teendő, ha van benned kullancs?
A kullancs kiszedése nem bonyolult feladat, egy csipesszel könnyen kiemelheted, ha felfelé húzod és nem csavargatod. Tisztítsd meg a területet szappanos vízzel. A következő hetekben figyelj a Lyme-kór jeleire, de a biztonság kedvéért orvoshoz is fordulhatsz. Itt egy egyszerű vérvétel során kiderülhet, hogy fertőzött kullancs csípett-e meg téged. Egyébként kapható a gyógyszertárakban egy kullancs teszt is, amit otthon is elvégezhetsz, így azonnali eredményt kapsz.
A lyme-kór kezelése
Ez attól függ, mennyire van előrehaladott állapotban a betegség. A korai stádiumban antibiotikumokkal kezelik, ez megakadályozza az állapot romlását. Előfordulhat, hogy az első néhány nap után romlik az állapotod, ez a Jarisch-Herxheimer reakció, ami általában 24 óráig tart. A gyógyszerek további szedésével viszont javul a helyzet. Ha a Lyme-kór előrehaladott állapotban van, akkor is antibiotikumokkal kezelik, csak éppen nem szájon át, hanem intravénás formában.
A legfontosabb tehát a megelőzés és az, hogy minél korábban felismerd a betegség tüneteit!
Olvasnál még a témában?