Borítókép: Futni állati veszélyes!

Futni állati veszélyes!

Na jó, nem is. De vannak olyan állatok, amelyek megzavarhatják futásunkat, súlyosabb esetben az életünkre is törhetnek.


A medve
Magyarországon elenyésző a veszélye, hogy szembejön a medve, amikor futunk, de Erdélyben erre már legaláb 0.0001 százalék esély van. Ez a százalék még magasabb, ha például Coloradóban nyaralunk. De jobb, ha az ember minden eshetőségre felkészül. A medve normál esetben nem eszik futót, sokkal inkább szereti a bogyós gyümölcsöket. Ha azonban mégis megtalál minket, a legjobb, amit tehetünk, hogy minél nagyobb zajt csapunk és hangosan beszélnünk, hogy mutassuk: emberek vagyunk, nem préda. Aztán pedig fogjuk magunkat és lefutjuk életünk leggyorsabb mérföldjét.
A szúnyog
Valaki megússza egy sima csípéssel, valaki bekap egy ronda vírust. Ezek közül jelenleg a nyugat-nílusi vírus a legrettegettebb. A vírus a legtöbb esetben nem okoz problémát, az esetek tíz százalékában azonban kezelésre szorul. A legszélsőségesebb esetben az agyat és a gerincvelőt is megtámadhatja, és ez halálos is lehet. Ennek azonban, akárcsak a medvetámadásnak, elenyésző a veszélye.
A kutya
A legveszélyesebb állat a futókra nézve. A kutyák különösen jó prédának tekintik a mozgó embert. Ha még nem támadott meg, csak üldöz a kutya, lassíts le, kezdj sétálni. Ne nézz a szemébe, de tartsd szemmel, hol van, mit csinál. Fordulj az ellenkező irányba, próbálj távolodni. Legyél közömbös, semmiképp se hadonássz vagy sikítozz. Ha nagyon közel jön, és van nálad víz, spricceld rá. Ha már megtámadott, és a földre kerülsz, vedd fel a magzati pózt. Védd a lágyrészeket magadon, a fejed, a nyakad és a hasad. Ordíts segítségért. Mindig jelentsd a hatóságoknak, ha veszélyes kutyával találkozol futás közben.
A mókus
Igen, a mókus, ez a cuki kis állat. Bántani biztos nem fog, azonban egy olvasónk arról számolt be, hogy interval edzése közben váratlanul előbukkant egy mókus a semmiből, egyenesen a lába elé, és kifordult a bokája. Két hét kényszerpihenő lett beőle.
A kígyó
Szintén csak külföldi utazásaink során vagyunk kitéve a veszélynek. Mindig érdeklődj, ha egzotikus helyen, vagy idegen erdőben futsz, hogy milyen faunára lehet számítani. A kígyó csak akkor támad, ha veszélyben érzi magát. Ezért ha kígyót látsz, fordulj elllenkező irányba és rohanj!
A méhek
A legtöbb ember számára a méhcsípés csak fájdalmas, nem veszélyes. Ugyanakkor a népesség kb. 3 százaléka szenved komolyabb allergiában. Egyes allergiás reakciók halálosak is lehetnek. Ha nem vagy allergiás, de nagyon sok csípést szerzel, akkor is komolyan megbetegedhetsz. 2008-ban Japánban volt egy olyan félmaraton, ahonnan 30 futót vitt el a mentő méhcsípés miatt. Ha támadnak a méhek, nem tehetsz más, mint hogy rohansz.
A krokodil
Igen messzire kell utazni ahhoz, hogy krokodiltámadásnak legyünk kitéve futás közben, de például Amerika déli részein előfordul az ilyesmi. Meglepő fordulat: a krokodil elől is el kell futni. Rövidtávon nagyon hatékonyan tud üldözni, de hamar elfárad, biztosan előbb, mint te.
A szarvas
Normál esetlen eliszkol, ha meglát, egyes szélsőséges esetekben azonban megtámadhat. Nem tudunk újat mondani, ebben az esetben is a legjobb, ha futsz. Valószínűleg az a baja, hogy a teritóriumában vagy, úgyhogy hagyd el a területet mielőbb.
A vaddisznó
Magyarorzság legveszélyesebb vadállata a malacait védő koca. Főleg március-április tájékán kell odafigyelni, és nem letérni a kijelölt erdei utakról, ugyanis errefelé nemigen járkál a disznó, főleg nem napközben. Ha aranyos, csíkos kis malacokra leszünk figyelmesek, azonnal forduljunk meg és fussunk az ellenkező irányba, mert ahol ezek a cukiságok ott vannak, ott van valahol egy 80-100 kilós fenevad is, aki nem olyan cuki. A koca elől el kell rohanni, vagy fára mászni, ezt azonban csak akkor érdemes, ha van nálunk telefon, ugyanis a felbőszült koca megvárja, amíg lepottyanunk, ha nem lép közbe valaki.