Borítókép: Teóriák, amik bizonyítják, hogy könnyebb követni, mint diktálni a tempót

Teóriák, amik bizonyítják, hogy könnyebb követni, mint diktálni a tempót

Forrás: getty images
Egy 1898-ban megjelent írás boncolgatta először a témát.

Az American Journal of Psychology című folyóiratban jelent meg az egyik első sportpszichológiai cikk, amit Norman Triplett, amerikai pszichológus írt. Két részre lehet bontani: az első részben bringások idejét elemzi (pacerekkel és nélkülük), a második pedig egy laborban végzett tanulmány eredményeiről számol be. Előbbi során 2000 biciklis teljesítményét vizsgálta, utóbbinál pedig tét nélküli helyzetben és versenyzés közben is elemezte a sportolók teljesítményét. Ő volt az egyik első ember, aki észrevette, hogy az időeredmények közti különbségért az is felelhet, hogy ki követi és ki diktálja a tempót. A szakértő több különféle teóriát is kidolgozott, amik azt támasztják alá, hogy pacernek lenni rosszabb, mint követni egy embert, aki a tempót diktálja. A következő kettő a futásra is igaz lehet:

  1. Bátorító teória: "ha egy barát, ismerős arc segíti a versenyzőt, az sokkal jobban fog teljesíteni, hiszen a mentális segítség jól jön, ha a sportoló elfárad."
  2. Az aggodalmaskodás teória: "az első helyen álló versenyző folyamatosan azon aggódik, hogy a táv végéig képes-e tartani a tempót, ez pedig nincs jó hatással az idegrendszerére. Emiatt megfigyelhető, hogy könnyebben elfárad mind fizikálisan, mind pedig mentálisan."

Bár több mint 100 évvel ezelőtt publikálta a művét, Triplett ezzel a két feltevésével elég közel járt az igazsághoz, hiszen azóta többen is bizonyították, hogy a mentális fáradtság nincs jó hatással a teljesítményre.

Ettől függetlenül érdemes néhány alapszabályt betartanod kezdőként, mielőtt iramfutókat követnél a versenyen:

  1. Előfordulhat, hogy túl gyors tempóban indulsz a versenyen, ha a pacereket követed, mivel lehet, hogy így a táv elejét nyomod meg jobban, és kevesebb energiád marad a végére.
  2. A tempó változása könnyen kizökkenthet a ritmusodból, ha például te nem gyorsítanál az emelkedőn. Amellett, hogy érdemes tisztában lenned az erősségeiddel és gyengeségeiddel, a tempó változásaihoz is alkalmazkodnod kell, ami mentálisan is elég megerőltető lehet, ha nem vagy ehhez hozzászokva.
  3. Sok edző szerint a legjobb az, ha kezdőként nem 100%-ban bízod magadat az iramfutókra, pusztán szem előtt tartod őket. Az első versenyeiden leginkább a tested jelzéseire és az órádra figyelj, hiszen így optimális eredménnyel végezhetsz. A pacerekből meríts erőt, ha csökken a motivációd. A táv első néhány kilométerét pedig mindenképp a saját tempódban teljesítsd, hogy ne merülj ki idő előtt.

Te futottál már iramfutókkal?

Olvasnál még a témában?