sport,edzés,motiváció

Amikor belefásulsz az edzésbe, ez legyen a következő lépés

Forrás: Getty Images
Veled is előfordul néha, hogy ráunsz a mozgásra, és csak egy rövidebb vagy egy hosszabb pihenő után térsz vissza? Netán már ideje azt érzed, hogy edzel ugyan, de semmi kedved hozzá?

Valld be őszintén: érezted már azt, hogy egy ideje jársz pilates órákra vagy konditerembe, de már annyira rutinból végzed a gyakorlatokat, hogy az izomláznak híre-hamva sincs, a mérleg mindig pont ugyanazt mutatja, és az alakodon sem látsz semmiféle változást? Felteszed néha magadnak a kérdést, mi a célod valójában az edzéssel? Már ha van ilyen!

30 éve sportolok, én magam is dolgoztam egy évtizeden át edzőként, így nagyjából azonnal meg tudom állapítani a körülöttem lévőkről, hogy mennyire kitartóak, ha edzésről van szó. És a baj az, hogy nagyon sok olyan embert látok magam körül, akikben a motiváció nulla, de edzenek, végzik pont ugyanazokat a gyakorlatokat hónapok, évek óta, csak mert azokat szokták meg, azokat ismerik.

Ez addig nem baj, amíg az ember saját maga nem érzi azt, hogy valami változás jót tenne, vagy amíg valaki unalmában abba nem hagyja az edzést. Mert ez is nagyon sok esetben előfordul: motiváció és változás hiányában nagyon sokan teszik parkolópályára a sportot, mondván, minek csinálják, ha úgy sincs eredménye...

motiváció,edzés,mozgás,sport
Forrás: pexels.com
Kell a motiváció!

De szerencsére mindig van megoldás, és nem is túl bonyolult a dolog: ha nem akarsz te is kiégni, ha a sportról van szó, egyszerűen csak változtass!

Én éveken át csakis a pilates és a jóga bűvkörében éltem, mindkettőt imádtam, hajlékony voltam és viszonylag feszes, ám a testemen nem igazán látszott, hogy heti 5-6 órát tornázom. Általában hidegen hagy mások véleménye, de egy nyáron eljutotam arra a pontra, hogy unom az oktatómat, ugyanazokat a gyakoratokat, és váltottam. Lecsökkentetem a megszokott edzéseket a felére, beiktattam heti egy futást és egy-két súlyzós edzést. És láss csodát: 3 hónap alatt leszálkásodtam, lettek comb és karizmaim, és magabiztosabb lettem, mint valaha. Azóta pedig megtanultam, hogy a legjobban akkor járok, ha gyakran variálom az edzéseimet, így ugyanis lesz hatása a mozgásnak!

Aki sokat és nagyon rendszeresen sporotol, azoknál nem ritka, hogy szintén küzdenek a motiváció hiányával: Simon Szimonetta edző elárulta, neki ilyenkor mik a trükkjei!

Ne félj az új dolgoktól!

,,Szerencsére a fásultságot és a motiváció hiányát szinte mindig sikerül időben nyakon csípnem, viszont nagy ritkán előfordul, hogy már nem a régi lendülettel állok neki az edzéseknek. A csoportos vagy a privát óráimnál, vagy akár a saját edzéseim alkalmával is

mindig a változatosságra törekszem. Ha ez nincs meg, akárhogy is szeretnénk, nem fejlődünk, stagnálni kezdünk, ettől pedig könnyű elveszíteni a motivációt.
Fontos, hogy folyamatosan feljesszük magunkat és nyitottak legyünk az új gyakorlatokra, eszközökre, esetleg edzésformákra.

Variáld a gyakorlatokat, az ismétléseket!

Például ha minden edzésen kiválogatjuk a kedvenc gyakorlatainkat, akkor hajlamosak vagyunk hónapokig csak azt csinálni ugyanazzal az ismétlésszámmal, viszont így egy idő után csökken a mozgás hatékonysága!

A kondizás nem mindig elég

A másik példa, ha éveken keresztül csak a konditermi súlyzós edzések rabjai vagyunk, akkor 1-1,5 év elteltével érdemes a súlyzós edzések mellé beiktatni néha egy-egy más jellegű edzést is. Legyen az box, crossfit...amihez csak kedvünk van!

Sokkold a tested!

A motivációnkhoz és a fejlődéshez mindig szükséges egy kis jófajta "sokk" és az, hogy kilépjünk a komfortzónánkból. Éppen ezért én hetente frissítem a gyakorlataim tárházát és évente beiktatok egy-egy új, a testemnek teljesen szokatlan mozgásformát is az alap edzéseim mellé.

Nem kell lemondanunk a kedvenc edzésformánkról, viszont ha azt érezzük, hogy csökken a motiváció, merjünk beiktatni új dolgokat. A testünk és a lelkünk is meghálálja!