tévhitek,nyújtás,erősítés,egészséges táplálkozás

7 tévhit a futásról

Pályám során sok érdekességet hallottam, olvastam. Mindig változnak a trendek is, ami eddig jó volt, kiderül, mégsem az. A következő 7 dolog mindig felmerül. Biztos vagyok benne, hogy ti is találkoztatok már ezekkel a témakörökkel. Tévhit vagy sem?

1. A futáshoz "futó" testalkatra van szükséged
Ez egyáltalán nem igaz. Az élsportban ugyan gyakrabban fordulnak elő a "tipikusan" futó alkatúak, ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy jobban is teljesítenek. A legkülönfélébb alkatok találhatók. Nem mindenki őzike vékonyságú, sőt, a maratonisták egyre erősebb testalkatúak, hiszen el kell bírni izomzatilag is a távot. Tény, hogy nagy túlsúllyal nem szabad belekezdeni a futásba, hiszen az ízületeid megsínylik majd. Vigyázz magadra, inkább várj a futással addig, míg lecsusszan a felesleg.

2. Statikus nyújtás a futás előtt
Szó esett már a dinamikus stretchingről. A statikus nyújtás, hideg izomzat esetén növeli a sérülésveszélyt, így mindig célszerű 5-10 percet könnyen kocogni, mielőtt nekiállunk nyújtani. Bár egy ideje a dinamikusat tartom jobb megoldásnak edzés előtt, majd edzés után jöhet a statikusabb mozgatás.

3. Nem kell erősítő edzés
A futás erősít, de ahhoz, hogy jobban bírd az edzéseket, elkerüld a sérülést és tovább fejlődj, célszerű megerősíteni a futáshoz szükséges izmokat. Csak heti pár alkalom, akár alap gyógytorna gyakorlatok, vagy konditeremben TRX, fittball.

tévhitek,nyújtás,erősítés,egészséges táplálkozás,fartlek,résztáv,gyorsítás

4. A mezítláb futás jót tesz a lábnak
Ezzel vigyázni kell. Sok embernek van problémája a lábfejével. Klasszikus a lúdtalp probléma, amire már remek talpbetéteket lehet csináltatni. De ne feledkezzünk meg arról, hogy elhanyagoljuk a talpunk erősítését és sokunknak gyenge marad a talpizomzata. Emlékszünk még arra, amikor gyerekkorunkban ceruzát kellett felvennünk a lábunkkal? Hányan gondozzuk ezeket az izmokat felnőtt korban? Szóval óvatosan a mezítláb futással! Ha szép lassan szoktatod magad hozzá, ha kellően megerősíted a kis izmokat, ha csak pár kört futsz a füvön nyáron mezítláb, nem lesz baj. Sőt, jó kiegészítése a talpizom karbantartásának. Mindennek a lelke a fokozatosság.

5. Futnod kell minden nap, hogy javulj
Nem feltétlen. Sok-sok edzés eszköz áll rendelkezésre, amivel fejlesztheted magad. Fartlek, résztávos edzések, erősítések. Ha már megvan a rendszeres futóedzésed, frissítheted a repertoárt egy váltogatással, nem lesz annyira unalmas. Heti 5-6 edzésből teljesíthető a félmaraton, maraton, különösebb rossz utóhatás nélkül.

6. A futók bármit ehetnek, úgyis lefutják
Ezt meg kell cáfoljam. Ugyanis nem mindegy, milyen üzemanyagot töltünk az "autóba". Azt gondolnánk, hogy a sok gumicukor, vagy "mekis" kaja hipp-hopp eltűnik. Ez sajnos nem így van, nem szívesen mondom, de egy kor felett nem pattannak le rólunk a kilók olyan könnyen. Az étel minősége fontos a testünk számára. Ami nem azt jelenti, hogy nem fér bele egyszer-egyszer egy kis bűnözés, de a fő vonal inkább a minőségi étkezés legyen.
Néhány példa:

  • teljes kiőrlésű pékáruk/tészták/köles/hajdina
  • barna rizs
  • nyírfacukor/méz
  • gyümölcs/zöldség
  • ásványvíz/zöld tea
  • pulyka/csirke hús/hal
  • magok: pl mandula, tökmag
  • étcsoki (nádcukorral)
  • műzlik (natúr teljes kiőrlésű műzlik)
  • kefír/natúr joghurt

7. A futásnak nehéznek kell lennie
Nagyban függ az edzettségi állapottól. Ha fokozatosan terhelted magad, nem sieted el a felkészülést és nem akartad "megerőszakolni" a testedet, tapasztalatom az, hogy hétről hétre jobban és jobban fog esni a terhelés. A jó munkához idő kell, add meg magadnak az esélyt, hogy jól essen a futás!