Borítókép: Mit tegyél ha nincs motivációd?

Mit tegyél ha nincs motivációd?

Fontos, hogy úgy kezdj el futni, hogy már van kitűzött célod. Fogyni szeretnél? Egészségesebb életre vágysz? Akkor kezdd el. De legyél tisztában a képességeiddel és olyan magasra tedd a lécet, amit sikeresen meg tudsz ugrani. A többi majd jön magától.

Gyömbér Noémi, sportpszichológus szerint a motiváció minden olyan tényező, ami cselekvésre késztet. Két fajtáját különböztetjük meg: a külső motivációt, mely a pénznyeremény, a külsöségek, ha például valaki azért kezd el sportolni, hogy jobb alakja legyen. A belső motiváció amikor pedig saját magadért izzadsz. Általában először a külső motiváció kap nagy szerepet, később viszont, ahogy egyre jobban belemélyedsz és beépül a hétköznapjaidba, egyre inkább előtérbe kerül a belső motiváció
Forrás: Europress

A futás azért jó, mert motivációs rendszert lehet vele kialakítani, ahol megjelennek a reális célok. Gyakori hiba, hogy a cél nincs összefüggésben a valós képességekkel, ekkor sokan meghátrálnak, hiszen nincs sikerélményük. Fontos, hogy mindig az aktuális fizikai állapotodhoz mérten válassz magadnak célt, így nem eshetsz abba a hibába, hogy feladod az addigi kemény munkát egy-egy negatív élmény miatt. A kihívás, melyet a helyzet ad és a fizikai, technikai, mentális képességek egyensúlyban kell, hogy legyenek. A túl nagyratörő célokkal az a probléma, hogy ha nincs kész rá a tested, az agyad, akkor nem éred el a kitűzött célt, ami szintén az edzés abbahagyásához vezet.


És a legfontosabb kérdés: mit tegyél ha nincs motivációd?
Ilyenkor nem lehet semmit tenni, ha nincs motiváció, nem érzel késztetést arra, hogy egészségesebb legyél, vagy bizonyíts magadnak, akkor nem ajánlott elkezdened futni. Ha viszont már elkezdted, később is fontos, hogy rávedd magad arra, hogy felvedd a nyúlcipőt.
Rengeteg tipp van arra, hogyan tudod fejleszteni a motivációd. Első körben figyelj a célkitűzéseidre és vizsgáld meg, hogy honnan hova jutottál el. Érdemes megvizsgálni, hogy éppen hol tartasz, hiszen ilyenkor biztos eszedbe jut az a nap, amikor először lementél futni a háztömb körül. Ez pedig majd jó érzéssel tölt el és segít majd abban, hogy rávedd magad a mozgásra. Fontosak még a visszajelzések. Kérdezd meg a haverjaidat, barátnődet, kollégáidat, hogy mennyit változtál az első pár kilométer óta, így te is jobban láthatod, hogy mennyit fejlődtél. Ha éppen filmet akarsz nézni és már vár a friss pattogatott kukorica a kanapén, a csajod pedig a te pólódban fekszik mellette, akkor most kivételesen ne a Texasi láncfűrészest, hanem a Békés harcos útját, vagy a Minden héten háborút tedd be. Utazások során legyen nálad a sportoló példaképed önéletrajza. Biztos ír benne a nehézségekről is, amiből te is erőt meríthetsz és később visszagondolva röhögsz majd, hogy úgy hisztiztél, mint 5 éves korodban, amikor nem kaptad meg a kisvasutat szülinapodra.
Ha már régóta futsz, fontos, hogy kiépíts egy társaságot, akikkel szívesen eljársz, beszélgettek, megosztjátok egymással az élményeiteket és ha kell, húzzátok egymást. Budapesten egyre több futóklub alakul, menj el egy közös edzésre, vagy hívd el a haverjaidat, kollégáidat egy jó kis szigetkörre. Ha pedig van kutyád, aki a kanapé szétcincálásával vezeti le a fölösleges energiáit, vidd magaddal. Neki is jót tesz a mozgás.
Sikerült összeírnod a képzeletbeli motivációs listád? Remek! Akkor akár el is kezdhetsz futni. Arra ügyelj, hogy sétával indítsd az edzést és fokozatosan fuss egyre többet. Az első néhány hétben ne akarj egyszerre több kilométert lefutni egyhuzamban. Ha nagyon magasak az elvárásaid és nem vagy tisztában a képességeiddel, akár le is sérülhetsz, arról nem is beszélve, hogy ha nem sikerül megugrani a lécet, nem fogod megszeretni a futást.