Borítókép: Idén végre jobban szeretnél kinézni? Személyi edzőnk tippjei kezdő konditerembe járóknak

Idén végre jobban szeretnél kinézni? Személyi edzőnk tippjei kezdő konditerembe járóknak

Forrás: getty images
Az új évvel a teremben megjelenő emberekben számos közös dolgot találni – az egyik az, hogy a legtöbben nem maradnak tovább 2 hétnél. A másik az, hogy az edzésük finoman szólva is messze van az optimálistól.

Mi történik, amikor valaki megfogadja, hogy változtat a testén/külsején?

1. Először is, általában a rossz dologra fókuszál – az edzéstől várja a megváltást, pedig az az étrendtől fog érkezni. Ha nincs egy jó étrended, nem lesz eredmény (vagy csak minimális). Közhely, és mindenki ismeri, de tényleg így van: egy hét 168 óra. Ha heti 4*2órát edzel, akkor is marad 160 óra. A fizikumodat az határozza meg igazán, hogy abban a maradék időben mit csinálsz. Egy edzéssel el lehet égetni extra 700-1000 kalóriát (nagyon hosszú és kemény edzés!). Egy maraton kb. 3500 kalória. Mennyi idő ugyanennyi szemét kaját megenni? 5 perc? 10? Esélyed nincs „ledolgozni” – ha nincs étrend, nincs fejlődés.

2. Ami jó és egyben rossz is a kezdőkben, hogy nagyon lelkesek. Lelkesek és ezzel együtt türelmetlenek. Most akarnak fejlődni, most akarnak jól kinézni. Megtanulják hamar (az edzőtől, Arnoldtól, bárkitől), hogy a kemény munka eredményt hoz – és ennek megfelelően igyekeznek egyre többet edzeni. Pontosabban annyit, amennyit csak bírnak. Ennek az eredménye általában borzasztó izomláz, a fejlődés elmaradása, az érdeklődés elvesztése és feladás.

Igen, a kemény munka fontos, de van egy rossz hírem. A testünk regenerálódási képessége limitált – főleg, amikor újoncok vagyunk. Ha heti egy sorozat fekvenyomástól erősödünk, akkor az azt is jelezheti, hogy heti 4 már sok! Van egy edzésmennyiség, ami a maximális fejlődés kiváltásához elég – ha ezen túlmegyünk, akkor további fejlődést nem fogunk tapasztalni (sőt, lehet, hogy hátráltatjuk a fejlődésünket), viszont extra adag fáradtságot halmozunk fel. Ha 3 sorozat guggolásból már megvan a maximális eredmény, akkor mi a francnak guggolunk még 3 sorozatot? Értem én, hogy hárdkór, amikor nem tudunk járni, de könnyen megeshet, hogy teljesen fölösleges…

A kemény munka az alapja az erőnek és az izomépítésnek. Viszont a kemény munkát nem az 1 edzésen elvégzett munka mennyisége alapján definiáljuk.

Az erőedzés és a súlyok világában a kemény munkának 2 összetevője van:

  1. az egy edzésen elvégzett kemény munka (ami lehetőleg a regenerálódási képességünkön belül van) és
  2. ennek az edzésnek a folyamatosan ismétlése, mint kemény munka (akár éveken keresztül).

Ha csak az egyik van meg, a kemény munka nincs elvégezve!

Gondoljunk a nyelvtanulásra: ki tanulja meg a legtöbb szót? Az aki 1 napot tanul, de akkor 100 szót bemagol, az aki egy éven át minden nap megtanul 1 szót vagy az aki egy éven át 2 naponta tanul csak, de akkor 10-et? Az első összesen 100 szót tud, a második 365-öt, a harmadik 1800-at! Miért? Mert ő beletette a kemény munkát egy „edzésen” belül és beletette a kemény munkát ennek az edzésnek az ismétlésével.

Leegyszerűsítve: a legfontosabb a türelem. Amikor azt érzed, hogy lassú a fejlődésed jusson eszedbe: ez maga a fejlődés. Ennél sose lesz gyorsabb. (És senkinél sem gyorsabb lényegesen.)

3. Egyszerre mindent akarnak. Lejönnek a terembe, látnak kockás hasú, izmos embereket, látnak olyanokat, akik hatalmas súlyokkal dolgoznak, vagy olyanokat, akik egykézzel húzódzkodnak, és így tovább. És igazából ők mindegyiket szeretnék! Egy baj van ezzel – hogy mindezt nem egy ember csinálja és ez nem véletlen. Egyes képességek más képességekkel nem kompatibilisek. Például, ha valaki nagyon erős szeretne lenni és maratont akar futni, az bizony problémákba fog ütközni. Miért? Mert azok a változások, amik a maximális erőkifejtéshez szükségesek, szinte teljesen ellentétesek azokkal, amik a maratonfutáshoz nélkülözhetetlenek. Képzeljünk el egy kötélhúzást, a kötél közepét egy szalag jelzi. Az egyik edzés elhúzza egyik irányba, a másik visszahúzza (talán kicsit át is húzz a saját oldalára), majd megint vissza, és így tovább. Nem haladunk semerre.

Szeretnél nagy, izmos és erős lenni? Meg lehet oldani – lépésről lépésre. Először izomtömeget kell építeni. Utána az erőt felhozni. Utána a fölösleges zsírt lepucolni. És így tovább...

Szeretnél hatalmas, izmos és erős lenni és maratont futni? Felejtsd el. Mármint, persze futhatsz maratont, mindenki képes rá a megfelelő edzéssel, de hogy valamelyik téren (vagy izomtömeg és erő, vagy a maratoni idő) a teljesítményed szenvedni és hanyatlani kezd, az biztos. Attól, hogy egy edzésen belül csinálsz nehéz súlyos gyakorlatokat, sprinteket és a végén még kocogsz 10 km-t, csak nagyon fáradt leszel – nem pedig erőemelő, sprinter és maratonfutó egyben…

A legjobb tanács, amit egy új embernek lehet adni, a következő:

  1. Legyen egy szolid étrended (amit be is tartasz).
  2. Türelem. Kezdőként a jó edzés az, amit heti 2-3 alkalommal meg tudsz ismételni – sírás nélkül, miközben emelsz a súlyokon.
  3. Egy seggel egy lovat. Válassz ki egy célt és dolgozz azon.

Sok sikert az újévi célokhoz!

ÁDÁM NORBERT

A sport mindig része volt az életemnek – néhány év úszást 16 év karate követett. A testépítéssel és a súlyzós edzéssel 7 éve ismerkedtem meg. Ekkor kezdtem el rendszeresen terembe járni és kutatni, hogy hogyan lehetnék jobb, hogyan tudnám átalakítani a külsőmet. A kezdeti lelkesedés idővel szenvedéllyé változott – az emberi test és teljesítmény tudománya iránti szenvedéllyé. Elvégeztem a Nemzetközi Testépítő és Fitness Szakszövetség Nemzetközi Szakedzői képzését, majd az egyetemi mester képzésem (végzettségem orvosi biotechnológus) alatt egyre jobban kikristályosodott bennem, hogy az edzés és a táplálkozástudomány mekkora befolyással van az egészségünkre, az életünkre és a sportolással elérhető eredményeinkre. A klienseimmel való közös munka során napról-napra meggyőződöm arról, hogy egészségünk, testünk és teljesítményünk tudatos formálásának eszköze – a megfelelő edzés és táplálkozás – a saját kezünkben van.

További információk: https://www.facebook.com/adamperformance/