álom

Mi az álom, és van-e jelentősége?

Tapasztaltad már, hogy van olyan időszak, amikor teljesen valósághűen és intenzíven álmodsz, máskor pedig nem emlékszel az éjszakai látomásaidra? Pedig minden éjjel vannak álmaid, még akkor is, ha ébredéskor megfoghatatlan vagy üres lap vár. Mi az az álom, és mi a jelentősége?

Mi az az álom?

Az álom egy olyan agyi folyamat, ami minden ember életében jelen van, legyen csecsemő, felnőtt vagy örökifjú. Míg az agy működése és különböző funkciói jól leképezhetők a kutatók számára, addig az éjszakai képek a mai napig rejtve vannak. Rengeteg elképzelés és feltevés van az álmodással kapcsolatban, de egyik sincs kétséget kizáróan bizonyítva. Éppen ezért csak feltételezni tudjuk, hogy bár az agyunk nem csak nappal, hanem egész éjszaka is aktív, mégis, nem ugyanazt a logikát követi.

Nappal tudatosan, egy adott rendszer szerint cselekszünk, lélegzünk, eszünk, alszunk, dolgozunk, mozgunk. Mikor a testünk pihen, akkor az agyunk nem követi ebben, hanem tovább pörög, de egy másik, sajátos logika mentén. Álmunkban felszínre kerülhetnek a nap eseményei olyan összefüggésben, amit nem gondolnánk ébren, vagy előnyt élveznek a vágyak, érzelmek. Ilyen például a félelem is, ami számos rémálom kiváltója lehet.

Az Agyserkentő.hu-nál kapható étrend-kiegészítők elősegítik a mélyebb és jobb alvást, mindenképpen érdemes tenni velük egy próbát!

Miért álmodunk?

Bár most nem ez a fő mozgatórugója cikkünknek, mégsem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy az álom mibenlétéhez hozzátartozik az éjszakai kényelem is. Ha egy kényelmes, pihe-puha ágyon hajtjuk álomra a fejünket, jó eséllyel az álmaink is hasonlóan kellemesek, felemelőek lesznek. Amennyiben kényelmetlen a fekhelyünk, akkor óhatatlanul is nyugtalan és kellemetlen lesz az álom.

Manapság számos teória létezik, hogy miért is álmodunk, melyek közül az alábbiak a legismertebbek:

  • amire tudat alatt vágyunk, azok álomként megfogalmazódnak, és eljut az üzenet a tudati szintre
  • ahogy azt a kisgyermekeknél is tartják, az egész napos információk, történések feldolgozása zajlik az agyban alvás közben,

A rémálmok addig a pontig nem károsak, míg nem társul hozzájuk szorongás és az elalvástól való félelem. Kiválthatja a napi stressz, negatív történések, fóbiák, de akár gyógyszerek mellékhatása is lehet.

Ahhoz, hogy ilyen esetben el tudj aludni, óhatatlanul is segítséget kell igénybe venned. Ez nem csak szakember lehet, hanem akár magadnak is kidolgozhatsz egy hatékony rendszert.

Ilyen például a valóságteszt. Ennek során ébren megfigyeled a környezeted, az eseményeket, azok egymásutániságát, hogy tisztában legyél vele, hogy mi a valóság, így tudhatod, amikor éppen álmodsz.

Az álomnapló vezetése is hasznos lehet, mert megtanulsz figyelni a részletekre, hiszen azt másnap le kell írnod. Remek módszer a tudatosság megtartására.