bicikli, edzés,

Fogyni szeretnél, méghozzá biciklizéssel? Szakértői tanácsok, amikről nem árt tudnod

Forrás: Pexels.com/The Lazy Artist
Szuper eszköz, ha fogynál, erősödnél, edzenéd a szívet, érrendszert, de fontos tudnod, mikre figyelj oda!

1. Gondolj az izomtömegre is!

Igen, fogysz, ha csökkented a bevitt kalóriákat, de a leadott kilók nem mindig a zsírból származnak. A fogyás egy része az izomszövetből is származhat. Azok a kerékpárosok, akik diétáznak, gyakran vékonyak, de ha elvesztik az izomtömegüket, lassabbak és gyengébbek lesznek a kerékpáron.

Covert Bailey táplálkozási tanácsadó szerint ha valaki közli, hogy ledobott 20 kilót, akkor a kulcskérdés az, hogy honnan. Egyes fogyókúrázóknál a testsúlycsökkenés ellenére is nagyobb százalékban fordul elő a testzsír, és azt se feledd, hogy az izom kalóriát éget. Minél több izomtömeged van, annál több kalóriát képes elégetni a test - még akkor is, ha éppen a kanapén fekszel. A lényeg, hogy győződj meg arról, hogy elegendő mennyiségű fehérjét eszel és erősítesz a biciklizés mellett az izommegtartás érdekében.

2. Figyelj a tápanyagok egyensúlyára az étkezésedben!

Nem mindig az a fontos, hogy mennyit eszel, hanem a szénhidrát-zsír-fehérje arány lényegesebb. Az állóképességi sportolóknak extra szénhidrátra van szükségük a túrákhoz, zsírra, hogy jóllakottnak érezzék magukat, és fehérjére, hogy helyreállítsák izmaik állapotát az edzés után. Az egyensúly eléréséhez általában a kis változtatások a legjobbak. Például egy hatalmas tál tészta elfogyasztása helyett egyél meg fél adag tésztát sovány húsos mártással, mellé egy kis salátával. Vagy megpróbálhatod gyümölcsökkel helyettesíteni a feldolgozott édességeket.

3. Ne hanyagold el a felsőtest edzését sem!

Mivel a kerékpározás elsősorban az alsó test izmait edzi, a kerékpározási szezonban hetente kétszer 20 percet, télen pedig heti két-három alkalommal 30 percet érdemes a felsőtest edzésére szánni.

4. Kellenek a hosszú, könnyed tekerések !

Nem mindig kell keményen dolgoznod ahhoz, hogy változzon a test - hetente egyszer iktass be egy lassú, de hosszú utat, különösen a szezon elején. A hosszú (akár hat órás) túrák sok zsírt égetnek el, és növelik a kitartást is.

5. De ne feledd a rövid, kemény edzéseket se!

Akár 30 perc kerékpározás is segíthet a fogyásban, különösen, ha keményen tolod meg. Próbálj ki egy intervall edzést, hogy valóban a legtöbbet hozd ki a nyeregben töltött időből.

bicikli, edzés,
Forrás: Pexel.com/Roman Pohorecki

6. Figyelj a visszatöltésre!

Az edzés utáni visszatöltés sokat nyom a latba - ne gondold, hogy ha nem eszel, gyorsabban fogsz fogyni! Ehelyett nem épülnek az izmok, legyengülhetsz, de kockáztatod a megbetegedést is.

7. Hagyd a mérleget!

A súly gyakran változik, mivel olyan tényezők befolyásolják, mint a hidratáció és a glikogén tárolása. Tehát ha észreveszed, hogy a skálán lévő szám emelkedik vagy csökken - néha akár naponta egyszer -, akkor tudd, hogy ez teljesen normális. Ha ennyire fontosak a számok, akkor hetente vagy néhány naponta állj csak mérlegre, de ha azt tapasztalod, hogy ez lelkileg hátráltat, hagyd abba. A mérlegen szereplő szám nem a legjobb mutatója annak, hogyan érzed magad, vagy milyen a testösszetételed.

8. Hidratálj!

Ahhoz, hogy keményen tudj edzeni a nyári melegben, magas páratartalomban és még a hűvösebb hónapokban is, fontos, hogy hidratált maradj. Győződj meg róla, hogy legalább két teli üveggel kezded a túrákat a melegben, és tudd, hol állhatsz meg utántöltés céljából. Ha szükséges, adj hozzá extra dolgokat a vízhez, hogy pótold az izzadság által elvesztett elektrolitokat.

9. Felejtsd el a helyi fogyást!

A kerékpározás karcsúbbá teszi a combokat? A kerékpározás segíthet a hasi zsír elvesztésében? Lehetséges, de ne feledd, hogy a helyi fogyás csak mítosz - ha fogyni szeretnél egy adott testrészen, akkor egészséges étrenddel és testmozgással kell tenni a célért. A jó hír az, hogy ha szeretsz bicajozni, az edzés nem lesz kínszenvedés.

10. Mindent csak mértékkel!

Bár fontos a zöldségek fogyasztása, minden mehet, persze mértékkel. Ha édesszájú vagy, egyél egy kis adag fagylaltot vagy desszertet időnként. Ha mindig megfosztod magad a jó dolgoktól, többször csábulsz el.

Frank Overtonnak, a Colorado állambeli Boulder-i FasCat Coaching tulajdonosának és alapítójának is megvan a véleménye a fogyásról: "Annyi butaság van az emberek étrendjében, csak megszokásból. Próbáld meg csökkenteni vagy elhagyni a szódát, a cukrot és a gyorsételeket." Az apró változtatások összeadódnak, de nem olyan tarthatatlanok, mint egy teljes életmódváltás.

11. Ne edd magad halálra!

Hagyd abba az evést, mielőtt jóllaktál volna - nem kell minden étkezés után totálisan tele lenned. Ez nem azt jelenti, hogy éhezteted magad vagy kihagysz étkezést - csak egy kis időbe telik, amíg a tested elküldi az agyadnak azt az üzenetet, hogy tele vagy, így ha időben befejezed, az egy egyszerű módszer az adagok kordában tartására.

12. Nézd, mit eszel!

Overton azt is javasolja, hogy próbáld egy hétig nyomon követni, mit eszel meg egy nap, mert bizony meglepő dolgokra derülhet fény egy ilyen kimutatásból. Ma már számtalan app nyújt ebben segítséget! De az is megfontolandó, hogy a jó ideig tartó sikertelenség után kikérd egy dietetikus tanácsait!

13. Indulj el és kész!

Bízz abban, hogy a fogyás során több energiára teszel szert. Ha már hozzászokott a szervezeted a biciklizés gondolatához, könnyebb lesz rendszeresen nekiindulni. Az, hogy kint tekerhetsz a szabadban, önmagában jutalom, függetlenül attól, hogy fogysz vagy nem. De amit lehet, azt tedd meg a céljaidért!

Runner’s World melléklet 2019 Futóchecklist egész évre, minden évszakra (digitális verzió)

Runner’s World melléklet 2019 Futóchecklist egész évre, minden évszakra (digitális verzió)

 

395 Ft