futás, futni,

Állandóan kiszárad a szád futás közben? Ez lehet az oka, de van rá megoldás!

Forrás: Unsplash/Quino Al
Jó lenne legközelebb úgy futni, hogy nem kezd el megint őrülten kiszáradni a szád? Máris mondjuk a szakértők tippjeit!

A szájszárazság futás közben komoly kellemetlenséget okozhat. Ha nem tudsz mit tenni ellene, lehet, hogy te is vizet cipelsz magaddal minden futáskor emiatt, vagy egyszerűen csak kínlódsz és idegesít a dolog. Talán ideje orvosolni a problémát - a fogorvosok szerint van rá megoldás!

#vegyélhazait: Feketekert bio homoktövis

#vegyélhazait: Feketekert bio homoktövis

100% frissen préselt natúr homoktövis lé a Balaton partjáról. Igazi superfood. Gazdaságos 2 literes bag in box kiszerelésben a  hosszantartó garantált minőségért. Tömény egészségbomba, tele vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, zsírsavakkal, antioxidánsokkal.

A termék limitált számban elérhető webshopunkban!

5500 Ft

Mi is tulajdonképp a szájszárazság?

Ha úgy érzed, száraz, ragacsos a szád, túl sűrű a nyálad, a nyálkahártya kiszárad, irritált, akkor elég valószínű, hogy a szájszárazság, más néven a xerostomia áll a háttérben. Ez az az állapot, ami a nyáltermelés csökkenését okozza a szájban, és kellemetlen tüneteket eredményez - magyarázza Scott Young fogorvos.

A nyál jó dolog, és nagyon fontos ahhoz, hogy nedves maradjon a száj, és ez megelőzi az olyan tüneteket, mint a rossz lehelet vagy akár a fogszuvasodás is, mivel lemossa a baktériumokat a szájból. A szájszárazság megnehezítheti a beszédet, a nyelést és a rágást. Ez okozhatja az ételek különböző ízét, sőt, a hang is rekedté válhat tőle - vallja a szakember.

Mi okozhatja?

A szájszárazság gyakori lehet a futók körében, de szerencsére ez általában átmeneti probléma - oka lehet a nem megfelelő levegővétel edzés közben, vagy a hidratáció is. Amikor a test kiszárad az izzadás miatt, az a nyáltermelés csökkenését eredményezi. Ez a szájszárazság forró időben fokozódhat, mivel sokkal jobban izzadunk. Ezen kívül a futók nyitott szájjal lélegeznek futás közben, és az állandó légáramlás kiszárítja a szájat - teszik hozzá a szakemberek.

víz, ivás,
Forrás: Unsplash/Globencer

Szintén a szájszárazságot okozhat a horkolás is, reggelre pedig felüti a fejét a rossz lehelet. Ha ugyanis éjjel nyitott szájjal alszol, horkolsz, a száj kiszárad, ez pedig kellemetlen leheletet okozhat. De más dolgok is állhatnak a probléma hátterében: vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek - például antidepresszánsok, szorongáscsökkentők, antihisztaminok, vérnyomás- és szívgyógyszerek, valamint bizonyos fájdalomcsillapítók - csökkenthetik a száj hidratációját és nedvességtartalmát, de a dohányzás vagy egyéb dohányáruk használata szintén hozzájárulhat a problémához.

Az Alzheimer-kór, a cukorbetegség, a stroke, a kemoterápia és több autoimmun betegség is állhat a háttérben.

Runner’s World 2020/06 (digitális verzió)

Runner’s World 2020/06 (digitális verzió)

Arról már sokat olvashattunk, hogy a kávéval és a koffeinnel kapcsolatban bizonyára vannak tévhiteink. Szakértőnk most nagyon alaposan rendet csinál a fejekben. Olvasd el cikkünket a stimulátor hatásról, és a jövőben biztosan megfontoltabban tolod majd a koffeint!

Teljesítménydiagnosztika. Biztosan vannak olyanok, akik első blikkre talán átlapozzák majd ezt a cikket, mert nem szeretnek belemenni a tudományos részletekbe. Van nekik egy jótanácsom! Ne tegyék! Íme egy olyan cikk a teljesítménydiagnosztikáról, amely életszerűen és olvasmányosan járja körbe a témát. Vigyázz! A végén még te is kedvet kapsz!

Hol jobb futni, Japánban vagy Amerikában? Két fantasztikus magyar futó történetén keresztül mutatjuk be, hogy milyen a futóélet a világ két, tőlünk igen távoli pontján. Néha nagyon izgalmas látni, mennyire más a kultúrája a futásnak a különböző kontinenseken, és ennek egyes elemeiből inspirálódhatunk is.

Ezen a télen nem fogunk futóversenyeken részt venni. Vagy mégis? Igen! Összegyűjtöttünk néhány nagyon izgalmas futóeseményt, hogy a járvány idején se maradjunk érmek nélkül.

595 Ft

Hogyan oldjam meg a problémát?

Ha akármit teszel, nem múlik el a szájszárazság, mindenképp érdemes szakembert felkeresni. Általában viszont elég néhány dolgon változtatni. A legtöbb futó számára a szájszárazság megelőzhető, ha futás közben az orrodon szívod be a levegőt, és ügyelsz arra, hogy egész nap hidratált maradj. Ügyelj rá, hogy sok vizet igyál edzés előtt és után, hogy helyreállítsd a nyál áramlását és csökkentsd a baktériumok elszaporodását. A cukros üdítőket érdemes mellőzni. A szájpermetek működnek, de a szájzselének hosszabb a hatóideje, ezért a gélek jobban megfelelnek azoknak, akik hosszú távokat futnak - javasolja Michaela Tozzi fogorvos.