Borítókép: Személyi edzőnk szerint az egyik legfontosabb egészségügyi mutató az inzulinérzékenységed

Személyi edzőnk szerint az egyik legfontosabb egészségügyi mutató az inzulinérzékenységed

Forrás: getty images
Nem hiszem, hogy bárki is tőlem hall először az inzulinrezisztenciáról. A mai világban a gyakorisága elképesztő (és egyre csak nő). Sokan egyenlőség jelet tesznek az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség közé, de a két dolog ne ugyanaz. Igaz, az inzulinrezisztencia a 2-es típusú diabétesz előszobája.

Nézzük hát, hogy mi is az az inzulin, ill. az inzulinérzékenység és hogyan lehet ezt vizsgálni.

Az inzulin:

Az inzulin a hasnyálmirigyünk β-sejtjei által termelt peptid hormon. Az inzulin feladatát szerintem mindenki ismeri: elsődleges funkciója, hogy elősegíti a GLUT4 transzporterek kihelyeződését (főleg az izom és zsírsejtekben) ezáltal lehetővé téve a glükóz felvételét ezekbe a sejtekbe. Emellett az inzulin a sejtek aminosav és zsírsav felvételét is fokozza.

A legfontosabb feladata, hogy segítségével képes a testünk a vércukorszintünket kordában tartani és megakadályozni a túl magas, toxikus koncentrációk kialakulását. A vércukor nélkülözhetetlen az élethez, ugyanakkor a glükóz (és különösképpen a fruktóz) képes a fehérjékkel reakcióba lépni. Ez az ún. Maillard-reakció, melynek során „glikált” fehérjék keletkeznek. Ezek a fehérjék gyakran képtelenek ellátni a funkciójukat és gyulladásos reakciókhoz vezetnek. A krónikusan magas vércukor emellett károsítja a kapillárisokat/hajszálereket, ezáltal tönkreteszi a retinát, a veséket és hosszú távon neuropátiához vezet (idegsérülés). (Itt fontos megjegyezni, hogy a magas vércukorszint mellett, bár nagyon káros, évekig el lehet élni gond nélkül. Túlságosan alacsony vércukorszinttel azonban csak percekig húzzuk. Éppen ezért van, hogy összesen 1 olyan hormon van, ami csökkenti a vércukorszintet – inzulin -, és számos olyan, ami növeli (növekedési hormon, glukagon, kortizol, adrenalin, stb.).

Ha szénhidrátot eszünk, akkor elkezd emelkedni a vércukrunk, ezt a hasnyálmirigy érzékeli és megkezdi az inzulin elválasztását a vérbe. Ennek hatására a sejtek elkezdik felvenni a glükózt és a vércukorszint emelkedése lassul, megáll, majd csökkenésnek indul, és idővel visszaáll a normoglikémia.

Az inzulin az egyik legerősebb anabolikus hormonunk, melynek kulcsszerepe van akár izmot akarunk építeni, akár zsírt akarunk égetni.

Mi az az inzulinérzékenység?

Az inzulinérzékenység az egységnyi inzulinra adott „válasz” mértéke – vagyis, hogy adott mennyiségű inzulin mekkora hatást fejt ki. Tegyük fel, hogy megiszunk pl. 75 g glükózt 1 dl vízben feloldva. A következő pár órában figyeljük, hogy mennyi inzulint termel a szervezetünk. Akinek kevesebb inzulin is elég volt a vércukorszint kordában tartásához, annak jobb az inzulin érzékenysége.

Az inzulinrezisztencia az az állapot, amiben a normális inzulin koncentrációk már nem képesek a vércukorszintet a normál tartományban tartani, ezért a szervezet extra adag inzulintermeléssel és elválasztással próbálja a normoglikémiát visszaállítani.

A probléma az, hogy a testünkben a krónikusan magas hormonszintek általában az adott hormon hatásának csökkenéséhez, a hatással szembeni rezisztenciához vezetnek. Vagyis ha tartósan magas az inzulin szint, az előbb-utóbb az inzulin hatásával szembeni rezisztenciához fog vezetni.

És már el is indult az ördögi kör: a rossz inzulinérzékenység fokozott inzulintermeléshez vezet, ami növeli az inzulinrezisztenciát, tehát még több inzulint kell termelni a vércukorszint szabályozásához.

Ha az inzulinérzékenységünk lecsökken, akkor az izomépítés egyre nehezebbé válik, miközben a zsírraktárak növekedése rohamos lesz. A fokozódó zsírraktárak tovább rontják az inzulinérzékenységet.

Látható tehát, hogy az inzulinérzékenység romlása beindítja azt a metabolikus katasztrófát, ami elhízáshoz, diabéteszhez és azok minden szövődményéhez vezet.

Hogyan tudjuk mérni az inzulinérzékenységünket?

Szerencsére erre van egy igen egyszerű és nem túl költséges módszer: az orális glükóz tolerancia teszt, alias OGTT. Az OGTT lényege, hogy reggel, éhgyomorra, 12 órás éhezés után megitatnak velünk 75 g glükózt 1,5 dl vízben feloldva. A cukoroldat elfogyasztása előtt megmérik a vércukrunkat. A WHO (World Health Organization) az 1 órás és a 2 órás időpontot jelölte meg, ahol meg kell ismételni a vércukorszint mérését. A vércukrunk nem mehet 10 mmol/l fölé 1 óránál és 2 óra alatt vissza kell állnia a normoglikémiának (6,5 mmol/l alá).

Ha szeretnénk, akkor ezt a mérést kiegészíthetjük a megfelelő inzulinértékekkel is (éhgyomri, 60 perc, 120 perc).

Miért fontos az inzulin is? Azért, mert az inzulinrezisztencia kezdeti szakaszában a szervezetünk még kordában tudja tartani a vércukorszintünket, de ehhez már extra adag inzulinra van szüksége. Ebben az állapotban a sima OGTT hibátlan eredményt ad, miközben az inzulint megmérve már láthatók a probléma kezdeti jelei.

Érdemes lehet még a mérést kiegészíteni a 30 perces időponttal is, ugyanis sok ember a vércukor a csúcsot 30 percnél és nem 60-nál éri el. Van olyan vendégem, akinek 60 pecrnél 9,3 mmol/l volt a cukra, ami ugye teljesen jó, mivel határértéken belül van. Elmondta viszont, hogy miután megitta, kb. 20-30 perc múlva fájt a feje, homályosan látott, stb. Ezek mind a hiperglikémia tünetei, és mivel ezek az 1 órás időpontra már elmúltak, ezért valószínűsíthető, hogy 30 percnél a vércukorszintje jóval magasabb volt, min 9,3 mmol/l.

Hogyan néz ki egy egészséges ember vércukor és inzulin diagramja?

A kezdeti állapot, amikor még csak az inzulin „kúszik el”:

Látható, hogy itt már nem kezd el csökkeni a vércukorszinttel egyidejűleg az inzulinszint is.

Összefoglalva: az inzulinérzékenység a legfontosabb mutató, mind a fizikumunk szemszögéből, mind pedig az egészség szempontjából. A megfelelő inzulinérzékenység az alapja az izomépítésnek, a fogyásnak és a hosszú és egészséges életnek. A leírt OGTT vizsgálat inzulinnal együtt kb. 20.000 Ft-ba kerül (magán intézményben, amúgy ha az orvos írja ki, akkor ingyenes). Évente egyszer érdemes megcsinálni.

ÁDÁM NORBERT

A sport mindig része volt az életemnek – néhány év úszást 16 év karate követett. A testépítéssel és a súlyzós edzéssel 7 éve ismerkedtem meg. Ekkor kezdtem el rendszeresen terembe járni és kutatni, hogy hogyan lehetnék jobb, hogyan tudnám átalakítani a külsőmet. A kezdeti lelkesedés idővel szenvedéllyé változott – az emberi test és teljesítmény tudománya iránti szenvedéllyé. Elvégeztem a Nemzetközi Testépítő és Fitness Szakszövetség Nemzetközi Szakedzői képzését, majd az egyetemi mester képzésem (végzettségem orvosi biotechnológus) alatt egyre jobban kikristályosodott bennem, hogy az edzés és a táplálkozástudomány mekkora befolyással van az egészségünkre, az életünkre és a sportolással elérhető eredményeinkre. A klienseimmel való közös munka során napról-napra meggyőződöm arról, hogy egészségünk, testünk és teljesítményünk tudatos formálásának eszköze – a megfelelő edzés és táplálkozás – a saját kezünkben van.

További információk: https://www.facebook.com/unsupportedbrowser?_rdr