vegán,január

Vegán akarsz lenni? Először olvasd el 3 szakértő tippjeit!

Forrás: Getty Images
Egyre népszerűbb itthon is a vegán január, vagyis a Veganuary - a mozgalom lényege az, hogy az év első hónapjában világszerte többmillióan kihagyják az étrendjükből a húsféléket, és az állati eredetű termékeket; a tojást, a sajtokat, a tejtermékeket... Ha úgy döntesz, te is szívesen belevágsz a dologba, akár csak pár hétre is, akkor indításképp érdemes elolvasnod 3 fontos dolgot a vegán életmóddal kapcsolatban!

Attól még, hogy valaki vegán, még nem biztos, hogy egészségesebb

A vegánság szuper dolog, ráadásul óvod vele az állatokat is, ám csak akkor leszel tőle egészségesebb, ha okosan csinálod, helyesen állatod össze az étrendedet, úgy, hogy minden tápanyagot megkapjon a szervezeted. Dr. Tom Little dietetikus szerint
a vegán étrend hatalmas előnyökkel járhat mind a hétköznapi életet élők, mind akár az élsportolók számára. A növényi étrend, a rengeteg zöldség, gümölcs, teljes kiőrlésű gabona, babfélék, hüvelyesek, diófélék, magok jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre, az agy, az anyagcsere és a bél működésére. Erősítik az immunrendszert, csökkentik a rákos sejtek kialakulását, a gyulladások megjelenését, energiát adnak és javítják a kedélyállapotot a magas vitamin, ásványi anyag és rosttartalom miatt. Dr. Little azonban gyorsan rámutat arra, hogy a vegán lét nem automatikusan tesz egészségesebbé - mert bár elsőre azt hihetjük, hogy minden jó, ami vegán, valójában sok termék tartalmaz túlságosan sok sót és cukrot. Így a legjobban akkor jársz, ha te magad állítod össze a menüdet, főzöl, és minél kevesebb előre elkészített ételt fogyasztasz.

Tudd, mit eszel!

"Mint minden más étrendnek, a kiegyensúlyozott vegán étrendnek is kell fehérjét, rostot, vitaminokat, ásványi anyagokat és egészséges zsírokat tartalmaznia" - magyarázza Dr. Carrie Ruxton táplálkozási szakértő. Mivel a vegán étrend általában magasabb szénhidráttartalmú és alacsonyabb fehérjetartalmú, a szakértők egyetértenek abban, hogy mindenkinek jobban tisztában kell lennie azzal, milyen tápanyagokkal biztosíthatja azt, hogy szénhidrátban, fehérjében és zsírban se szenvedjen hiányt a teste, és minden vitamint és ásványi anyagot megkaphasson.

"A leggyakrabban megfigyelt hiány egy vegánnál a B-12, a vas, a cink, a kalcium és a jód" - mondta Dr. Little. Ennek leküzdése érdekében Ruxton szerint érdemes vitaminokat is szedni, hogy ezzel kompenzáljuk azt, hogy nem fogyasztunk állati fehérjéket, illetve az étrend összeállításakor érdemes dietetikussal konzultálni, vagy alaposan átgondolni, hogy minden egyes fontos tápanyagból elegendőt vigyünk be a szervezetbe.

vegán,január
Forrás: GettyImages

A fokozatosság nagyon fontos

Ha úgy döntesz, hogy áttérsz a vegán étrendre, akkor a szakértők szerint a fokozatosság az egyik legfontosabb dolog. Az új alternatívákat, eddig nem fogyasztott élelmiszereket, a hús alternatíváit érdemes szépen lassan bevezetni az étrendbe, hogy a testnek legyen ideje ehhez alkalmazkodni. Miközben nincsenek meghatározott szabályok, Dr. Krista Linares táplálkozási szakember elmondta, hogy a személyiség kiemelkedő az átállásban: vannak, akik az azonnali életmódváltáshoz is remekül hozzá tudnak szokni. Neked, ismerve a saját testedet, érdemes aszerint dönteni, számodra mi a legjobb, és hosszú távon milyen módszer a fenntarthatóbb.