
Érdemes komolyan venni: ezek a tápanyaghiányok a nőket érintik leginkább!
Az utóbbi időben több sérüléssel küzdesz, lassabb időket futsz? Egyáltalán nem biztos, hogy az edzéssel van a gond. A latin amerikai, táplálkozással kapcsolatos folyóirat, az Archivos Latinoamericanos de Nutrición legújabb kutatása szerint érdemes jobban megnézni, mit veszel magadhoz tápanyagok gyanánt.
A kutatók 42 tanulmányt tekintettek át, amelyek arról szóltak, mit okoz a kalória; a fehérje; az ásványi anyagok és vitaminok hiánya a nőknél, a teljesítményre nézve. Megállapították, hogy a női sportolók sokkal hajlamosabbak a vas-, kalcium- és D-vitamin-hiányra, mint férfitársaik, ezért nagyon fontos, hogy nőként tisztában legyünk azzal, hogy a magnézium, a folsav és a B12-vitaminokból nem szabadna hiányt szenvednünk - tették hozzá a kutatók.

A szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy ha a fent felsoroltakból gyakran lép fel hiány a szervezetben, az jelentős szerepet játszhat az úgynevezett női sportoló triád szindrómában, amely osteoporosisból, amenorrhoából (a menstruáció rendellenes hiánya) és az alacsony energiaellátásból áll. A kutatók megjegyezték, hogy ez a kombináció gyakran a nem megfelelő táplálkozásból származik, de sokszor sem az orvos, sem az edző sem tud erről.
Kara Hoerr dietetikus szerint fontos lenne, hogy az edzők többet foglalkozzanak a női sportolók táplálkozásával, a nők ugyanis hajlamosabbak megvonni maguktól az ételeket, kevesebbet étkezni - ám hosszú távon ez a teljesítmény romlásához vezet. A szakember szerint az edzések miatt alapvetően nő a tápanyagigény, ám a nők képesek olyankor csökkenteni a bevitt kalóriákat, amikor épp hozzá kellene adniuk plusz tápanyagot.
Ez a tendencia egyébként egyre inkább a férfiaknál is tapasztalható, ezért nevezik a női sportoló triász szindrómát ma relatív energiahiánynak a sportban - ez egy átfogóbb és befogadóbb kifejezés, amely elegendő energiafogyasztást jelent a szükséges energiához képest.
Nagyon nem mindegy, honnan jön a tápanyag
A női sportolók többnyire olyan étrendeket követnek, amelyek magas fehérje tartalmúak, de elhanyagolják az egyéb nélkülözhetetlen elemeket, például a gabonákat, amelyek az izmok számára előnyös energiaforrást jelentenek - vallja a szakember. A gond az, hogy ha csak az egyik élelmiszercsoportot részesítjük előnyben, az egyensúlyhiányához vezet, mert egy valami dominál a többiek felett. Ha ez továbbra is fennáll, az étrendben lévő túl sok fehérje kiszáradást, székrekedést, sőt, a szervek egyéb károsodását eredményezheti.
Hoerr hozzáteszi, a teljesítményt tekintve a tápanyaghiány bizony lassabb időeredményhez, gyakoribb fáradtsághoz és sérülésekhez vezet.

Fuss gyorsan. Egyél lassan.
Ne maradj le a Fuss Gyorsan. Egyél Lassan. című könyvről, rendeld meg még ma saját magadnak vagy ajándékként, hiszen minden futó könyvtárában alapkellék!
3995 Ft
4995 Ft
