Borítókép: Ősellenség vagy szuper tápanyag? Ez az igazság a tejtermékekről

Ősellenség vagy szuper tápanyag? Ez az igazság a tejtermékekről

Forrás: pexels.com
A tejtermékek kaptak hideget-meleget az utóbbi években, de vajon megéri tiltólistára tenni őket, ha semmiféle ételallergiával nem küzdesz? A válasz: NEM!

Egy ideje rengeteg cikk jelenik meg a tejtermékek negatív hatásairól, és lassan kezdjük azt érezni, hogy akkor járnánk a legjobban, ha a natúr joghurtot, a kefírt, a sajtokat és persze a tejet is örökre kiiktatnánk az étrendünkből. Pedig az igazság az, hogy ha nem vagy laktózérzékeny, és nem küzdesz ételallergiával, akkor a tejtermékek igenis nagyszerű fehérjeforrások, tele kalciummal, D-vitaminnal és jófajta zsírokkal.

Tavaly egy kutatásból már az is kiderült, hogy az eddigiekkel ellenétben a tejtermékek mégsem okoznak szívbetegséget, és biztosak vagyunk abban, hogy hamarosan a többi negatív dolgot is megcáfolják, ami ehhez az ételcsoporthoz kapcsolódik.

Szóval ha bírja a tested, akkor edd őket bátran, különösen akkor, ha sokat sportolsz - a következő pozitív hatások miatt mindenképp érdemes!

Jó tesznek az izmaidnak

Mindegy, hogy zsírszegény vagy teljes tejet választasz, egy bögre tejben 8 gramm fehérje és 12 gramm szénhidrát található. Ha futás után iszol egy bögre tejet, azzal sokat segíthetsz az izmaid állapotának a helyreállításában. Ráadásul a tejtermékek olyan elektrolit ásványokban is bővelkednek, mint a kálium, ami nagyon fontos izomgörcsök ellen, és elengedhetetlen az egészséges izomműkdéshez.

tejtermék,joghurt
Forrás: pexels.com
Fontosak a tejtermékek!

Fontosak a csontok számára

A futás is azok közé a sportok közé tartozik, amik kiválóan erősítik a csontokat, viszont hogy a csontok erősek maradjanak, kalciumra van szükség. A tejtermékek nem a legeslegjobb kalciumforrások, inkább a középmezőnyben vannak, de érdemes őket fogyasztani: a napi ajánlott kalciumbevitel 1000 mg, egy pohár tejben pedig kb. 300, natúr joghurtban pedig 450 mg található.

A bennük lévő zsírok is értékesek

Méghozzá azért, mert segítenek a szervezetnek jobban hasznosítani a vitaminokat. Zsírok nélkül ugyanis a szervezet nem tudná felhasználni a zsírban oldódó A, D, E és K vitaminokat sem. A tejtermékek tartalmaznak jó zsírokat, viszont emellett kalóriát is. Érdemes megtalálni az egyensúlyt: ha zabkását készítesz, vagy joghurtot turbózol fel minden jóval, válasszd az alacsonyabb zsírtartalmú tejterméket, viszont kalória ide vagy oda, egy bögre tej, még ha nem zsírszegény is, lényegesen jobb választás, mint mondjuk egy fánk.

De van, hogy a tejtermék nem tesz jót neked...

A laktózérzékenység, az ételallergia komoly dolog, így ha ezekkel küzdesz, semmiképp se erőltesd a tejtermékeket, inkább pótold máshonnan a fontos vitaminokat. A hasmenés, hányinger, hányás, erős puffadás, a bélgázok, de akár a légzési nehézségek is lehetnek a betegség tünetei. Ezek általában a tejtermék elfogyasztása utáni 30-120 percben jelentkeznek, így érdemes figyelni a testeded, ha az a gyanúd, hogy te is ezzel küzdesz. Ha ilyesmiket tapasztalsz, mindenképp menj szakemberhez, mert sokkal könnyebb lesz az életed, ha ennek tudatában állítod össze az étrendedet!