hajdina, köret,

Hajdina: a szuperegészséges, megfizethető köret, tömve tápanyagokkal - futóknak kötelező!

Forrás: Getty Images/ Mykhailo Polenok / EyeEm
Ha egészséges köret, neked mi ugrik be azonnal? A quinoa, a bulgur és a köles mellett lehet, hogy a hajdina ízét annyira nem szívleled, mégis számos okunk van, hogy ideje adni neki egy esélyt!

Magától értetődik, hogy a szervezetnek szüksége van a szénhidrátokra, pláne, ha az edzés a mindennapok része - csak zsírból és fehérjéből elég nehéz lenne biztosítani azt az energiát, amit mondjuk a rendszeres futás igényel.

Ha pedig szénhidrát, akkor jönnek a különféle köretek, de kár lenne a tésztáknál és a rizsnél leragadni!

Időről időre változtatunk a futóedzéseken is, de legalább ennyire lényeges, hogy az étkezésünk is változatos legyen - ebbe beletartoznak a különféle gabonák, amik rengeteg tápanyaghoz juttatják a szerveztet
vallja Jennifer O’Donnell-Giles futó, sporttáplálkozási szakember.

A hajdina pedig kiváló tápanyagforrás, különösen futóknak - a következőket tartalmazza 1/4 csésze száraz hajdina, ami megfőzve nagyjából 1 adag egy fő számára:

  • 146 kalória
  • 6 g fehérje
  • 1 g zsír
  • 31 g szénhidrát
  • 4 g rost
  • 1 mg vas
  • 98 mg magnézium

A hajdina kalóriatartamának 85%-át a szénhidráttartalom adja, ezét is remek választás futók számára. Ráadásul gluténmentes!

hajdina, étel,
Forrás: Unsplash/ Łukasz Rawa

"A szénhidrát az elsődleges üzemanyagforrás a futók számára, és mivel a hajdina mesés szénhidrátforrás, ezt az edzés és a verseny során is fogyaszthatjuk, mert remek opció a glikogénkészletek feltöltésére" - vallja a szakember.

A hajdina magas szénhidráttartalma ellenére viszonylag alacsony glikémiás indexű - ez abból a szempontból számít, hogy az elfogyasztása mennyire emeli meg étkezés után a vércukorszintet. Így a hajdina jó szénhidrátforrás a 2-es típusú cukorbetegeknek is.

A hajdina esetében a rosttartalom is lényeges tulajdonság: sokkoló, de például az Egyesült Államokban csak az emberek körülbelül 5 százaléka éri el a az Orvostudományi Intézet által javasolt napi 25-38 gramm rost bevitelét. Pedig a rostokra hatalmas szükség van: hasznosak a szívbetegségek megelőzésében, csökkentik a különféle rákos megbetegedések kockázatát, és pozitívan hatnak a bélrendszer működésére. "A hajdina rostja segíthet a vércukorszint szabályozásában és az emésztés lassításában is, ezek pedig hozzájárulnak a hosszan tartó teltségérzet kialakításához" - mondja O'Donnell-Giles.

Tudtad?

Érdemes a hajdinát az elkészítése után a hűtőben hagyni lehűlni, és utána elfogyasztani, mert ez növeli a rezisztens keményítő-tartalmát, ami hatására hosszabb idő alatt szívódik fel és több energiát szabadít fel a test számára.

Fuss gyorsan. Egyél lassan.

Fuss gyorsan. Egyél lassan.

Ne maradj le a Fuss Gyorsan. Egyél Lassan. című könyvről, rendeld meg még ma saját magadnak vagy ajándékként, hiszen minden futó könyvtárában alapkellék!

 

 

 

3995 Ft

4995 Ft

Emellett a hajdina rengeteg, a futók számára nagyon hasznos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, többek között B-vitaminokat, foszfort, vasat, magnéziumot, rezet és mangánt.

A hajdina gazdag különféle antioxidánsokban, ezeknek köszönhetően a hajdina a rákmegelőzésben is fontos szerepet játszik. Ráadásul a futóknak antioxidánsban gazdag tápanyagokra van szükségük a kemény edzések miatt - azért, hogy a sportolás okozta stresszt könnyebben elviselje a szervezet.

Fehérjeforrásként is hasznos - az összes esszenciális aminosav megléte biztosítja, hogy eredményesen segítse az edzés után az izmok regenerálódását.

Így építsd be a mindennapjaidba!

Ne csak egyszerű köretként gondolj a hajdinára - megfőzve, friss zöldségekkel, hidegen sajtolt olajokkal kiváló egytálétel vagy saláta készíthető belőle. Elkészítési módja a rizséhez és a bulguréhoz hasonlít: sós vízben kell főzni 15 percig, 1:2 arányú vízmennyiséggel.

De zöldségfasírtokba is nagyszerű választás, sőt, a hajdinalisztből kiváló palacsintát, gofrit, gluténmentes sütiket készíthetsz.

Kísérletezz vele bátran!