étkezés, táplálkozás,

Gőgh Barbi táplálkozási szakember: Sokáig kerestem az utamat a táplálkozás világában, de ahogy egyre jobban beleástam magam a témába, szép lassan kitisztult a kép

Forrás: Gergely Georgina
Közel húszezren követik az Instagramon, ahol Gőgh Barbi, @_barbilla_ elképesztő mennyiségű praktikus tanácsot oszt meg az étkezéssel kapcsolatban. Az egészséges, ínycsiklandozó és színes ételek mellett Barbi rendszeresen megmutatja, hogyan lehet minimalizálni a konyhában töltött órák számát úgy, hogy közben igyekszik a lehető legkevesebbre redukálni a feldolgozott élelmiszereket. Ezúttal nem tippeket kértünk a táplálkozási szakembertől, hanem őt faggattuk arról, mit és hogyan csinál.

Te magad hogyan építed fel az étkezéseidet?

Magamnak állítom össze, a felhalmozott tudásom alapján, minél színesebben. Az étrendemben rengeteg zöldség szerepel, amiket lehetőleg piacokon, helyi termelőktől szerzek be, illetve friss húsokat, gabonaféléket, és az ezekből általam készített ételeket fogyasztom többnyire. Figyelek arra, hogy lehetőleg glutén- és tejmentesen étkezzek – egyikre sem vagyok érzékeny, pusztán csak az évek során kitapasztaltam, mit érdemes lecsökkenteni, mit érdemes minél gyakrabban fogyasztani.

Teljesen glutén és tejmentesen étkezel?

Nem 100%-ban: ha úgy alakul, hogy megkívánok egy „sima lisztes” terméket, megeszek pár szem kekszet, vagy ha anyu valami finomat süt búzalisztből, nem utasítom el, és eszem belőle, de alapvetően törekszem arra, hogy ezek nélkül éljek. Mondjuk a kovászos rozskenyér kivétel. Ez sem szerepel minden nap a tányéromon, de ebben kompromisszumot kötöttem. A gluténról és a tejtermékekről úgy gondolom, hogy hosszú távon, nagy mennyiségben nem tesznek jót a szervezetnek.

#vegyélhazait: Feketekert bio homoktövis

#vegyélhazait: Feketekert bio homoktövis

100% frissen préselt natúr homoktövis lé a Balaton partjáról. Igazi superfood. Gazdaságos 2 literes bag in box kiszerelésben a  hosszantartó garantált minőségért. Tömény egészségbomba, tele vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, zsírsavakkal, antioxidánsokkal.

A termék limitált számban elérhető webshopunkban!

5500 Ft

Rendszeresen edzel, jól eszel – az edzésben van valami célod?

Az edzés teljesen beépült az életembe. Futok, saját testsúlyos gyakorlatokat végzek, rengeteget sétálok, jógázom, nyújtok – de viszonylag régóta, így már nem érzem azt, hogy kifejezetten ezekhez kellene igazítanom a táplálkozásomat. 2019 nyarán triatlonoztam, idén pedig szeretném körbesétálni a Balatont egyhuzamban: ezek nyilván kivételek, itt bőven át kell gondolni az étkezést, de a hétköznapokban alapvetően az a cél, hogy fenntartsam az egészségi állapotomat, és hogy legyen energiám az aktivitásomhoz mérten. Nem célom sem az izmosodás, sem a szálkásodás – fitt szeretnék maradni, ehhez pedig jól kell táplálkozni!

Sokan azért esznek, hogy legyen energiájuk, mindegy, honnan. Te mikor jöttél rá, hogy nagyon nem mindegy, milyen ételekből nyerünk energiát?

Súlyproblémáim sosem voltak, de gimi vége felé nagyon rosszul kezdtem étkezni, ami az egyetem első két évéig tartott. Gumicukor, chips, melegszendvics, csokik… Minden volt, és nem kis mennyiségben. Erősen jelen voltak ezek a fajta ételek az étrendemben. Eleinte nem voltak problémáim, ám hirtelen olyan volt, mintha benyomtak volna egy gombot: a „semmiből”elkezdett felkúszni 2-3 kiló, fáradékony lettem, puffadtam, a bőröm állapota is romlani kezdett… Összességében nem éreztem jól magam fizikailag. Ez szöget ütött a fejemben, innen indult a kálváriám. Kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködésem lett, és mellette kontaminált vékonybél szindrómám alakult ki. Rosszul voltam a tejtől, tojástól, gluténtól. Én magam kezdtem el kikísérletezni, hogy melyik étrend lenne optimális, melyiktől lennék jobban.

Nagyjából mindent kipróbáltam, amit csak lehetett: éltem mindenmentesen, tejmentesen, gluténmentesen, szójamentesen. Voltam vegán, nyers vegán és paleo étrenden is – egyébként ez utóbbi volt a legjobb hatással rám – ám hosszú távon, szigorú keretek közt egyik sem volt tartható számomra. A csapongásaimból, és mert beleástam magam a témába, kitisztult a kép, nagyon magával ragadott a témakör és tulajdonképpen ennek köszönhetem, hogy ma már hivatásszerűen is ezzel foglalkozom.

Végigcsináltam az autoimmun protokollt (kőkemény diéta -a szerk.), 3 hónapig tartottam, és helyre tudtam vele jönni. Azóta én magam alakítom az étkezésem, a számomra legoptimálisabb dolgokból.

A posztjaid alapján jó sokat főzöl - mennyi időt töltesz ételkészítéssel?

Most épp készül a receptgyűjteményem, amihez sokat főzök, ételfotókat készítek, adagokat mérek. Ezt leszámítva alapvetően nem sok idő, amit a konyhában töltök, mert annyira optimalizálni tudtam a konyhafolyamatok sorrendjét, hogy minden percet kimaxolok. Egy húsételt sok zöldséggel, körettel, mosogatással együtt maximum egy óra alatt elkészítek, de például addig sem kötelező az edény felett állni, amíg a rizs 15 perc alatt megfő.

Mennyire fontos neked, hogy hol vásárolsz alapanyagokat?

Fontos, de nem görcsölök rá. Mindig azzal volt a baj, amikor beskatulyáztam magam, és próbáltam egy bizonyos irányzatnak megfelelni. Ott van például a zero waste, ami remek dolog, borzasztóan hasznos, és okosan be lehet építeni a mindennapokba-, de elengedtem, hogy maximálisan megfeleljek neki. Törekszem rá, próbálok figyelni, de ha be kell ugranom valamiért egy szupermarketbe, nem kapok szívbajt, ha netán műanyag tégelyben veszek meg valamit. Az esetek többségében piacozok, de van, hogy kihasználom, hogy már kistermelőket összefogó vállalkozások is szállítanak házhoz – vizsgaidőszakban ez kifejezetten hasznos tud lenni.

Mi a helyzet az ételmaradékokkal?

Rosszul vagyok, ha ételt ki kell dobni, nagy szívfájdalmam ez, úgyhogy részemről a megelőzésen és egy kis tudatosságon van a hangsúly. Inkább sokszor kicsiket vásárolok, és ha látom, hogy kezd fonnyadni valamelyik zöldség, akkor tudom, hogy holnap abból fogok főzni. Az is megoldás tud lenni, hogy „maradékmentő” tálakat/ szendvicseket dobok össze.

Mennyi feldolgozott ételt fogyasztasz?

Most, ha benézek a hűtőbe vagy a szekrényekbe, van itthon paradicsomszósz, kókuszjoghurt, sonka, növényi tej, néhány konzerv, egy kis kecsesajt, tonhal. Ja és egy gesztenyemassza. Nagyjából általában ennyi az, ami nem a friss étel, amit nem én készítek. A kenyérsütéssel, kovászolással próbálkoztam, de egyelőre letettem róla, mert azt éreztem, hogy télen picit hideg a konyha a kovászneveléshez. Tavasszal majd újra nekikezdek, addig is kovászolt rozskenyeret időnként vásárolok.

Mennyire vagy édesszájú?

Ha tényleg odafigyelek és nincs stresszesebb időszak, akkor abszolút kordában tudom tartani az édesség iránti vágyamat, de időnként én is elcsábulok azért... A legjobb persze, ha én magam készítek el 1-1 egészségesebb desszertet/nasit, de ha a helyzet épp úgy hozza, és meglátok egy szelet finomságot, megveszem. Sokszor a saját készítésű energiagolyók, sütik, vagy a banános zabkekszem a nyerő: szétnyomkodok egy banánt, teszek bele egy kevés zabpelyhet, étcsokit, aszalványokat, diót és picit megsütöm. Mennyei!

Van olyan zöldség, amit ki nem állhatsz?

Nem nagyon. Igyekszem a szezonalitásnak megfelelően mindig az aktuális kínálatot előnyben részesíteni, de répa és cukkini kb mindig van itthon. Talán a gomba az, ami nálam is kakukktojás: ha valamiben van, nem piszkálom ki, de magamtól nem veszek.

Fuss gyorsan. Egyél lassan.

Fuss gyorsan. Egyél lassan.

Ne maradj le a Fuss Gyorsan. Egyél Lassan. című könyvről, rendeld meg még ma saját magadnak vagy ajándékként, hiszen minden futó könyvtárában alapkellék!

 

 

 

3995 Ft

4995 Ft

Ha úgy alakul az este, hogy mondjuk pizzáztok a barátokkal, kihagyod, vagy eszel te is?

Persze, eszem belőle! Ugyan nem gyakran, de azért eszek ilyeneket is. Arra figyelek, hogy ne szénsavas üdítő, hanem víz legyen mellé, és lehetőleg valami extra adag zöldség/ saláta.

Nem tudok elmenni amellett, hogy a karantén után biztos, hogy a szokottnál is több embernél központi téma lesz a fogyás – neked mi a 3 kezdő tipped?

Amire figyelni kéne, az elsősorban az, hogy a napi energiafelhasználáshoz képest kalóriadeficit legyen. Ha például valaki nagyon keveset mozog, akkor nincs is szüksége annyi kalóriára, amit általában „unalomból” bevisznek az emberek.

Fontos a mozgás, legalább napi 30 perc kocogás, futás, intenzív séta, vagy heti szinten 3-4 közepes intenzitású edzés.

És ott a stresszkezelés/ alvásrendezés kérdésköre is: ehetsz akármilyen jól, mozoghatsz rendszeresen, ha közben túlhajszolod magad, és nem pihentető az alvásod. A fogyókúra sikerességét nagyon keresztbe tudja húzni a magas stresszzint, amit megfelelő technikákkal kezelni kellene.