szénhidrát,diéta

Alacsony szénhidráttartalmú diétába kezdesz? Így kalkuláld ki, mennyit kellene enned!

Teljesen felesleges megvonni magadtól a szénhidrátokat, hiszen ezekből nyered az energiát, ráadásul a jól megválasztott szénhidrátoknak rengeteg pozitív hatása van a testre. Ha mégis kipróbálnál egy alacsony szénhidráttartalmú étrended, érdemes pontosan kiszámolnod, mennyit kellene belőle bevinni a szervezetbe!

Ha alapvetően egészségesen élsz, nincs nagy szükség a kalóriák számolgatására. Ha viszont a fogyás a cél, és azt alacsony szénhidráttartalmú étrenddel szeretnéd elérni, akkor elengedhetetlen, hogy tisztában legyél a makrókkal. A fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok a makrók - ezek alkotják az ételek kalóriatartalmát, és ezek arányán múlik, hogy hogyan és miként indul be a súlyvesztés.

A legfontosabb dolog, hogy tudd, minden szervezet más és más, így a legoptimálisabb, ha egy dietetikussal, személyre szabottan állítjátok össze az étrendet a cél függvényében.

Ha erre nicsn lehetőséged, akkor Annie Reed ditetetikus szerint a következőket kellene betartani az alacsony szénhidráttartalmú étrend összeállításakor:

  • Az étkezések 25%-a álljon szénhidrátból. Ha viszont sokat sportolsz - amihez több szénhidrát kell - akkor ez a szám felmehet 35%-ra is. Ellenben ha nem élsz aktív életet, akkor az étkezések 15%-át is elég, ha szénhidrátokból rakod össze.
  • A zsír és a fehérjék aránya legyen 40 és 35%.
zsírfogyasztás,étkezés
Forrás: GettyImages

Kalkuláld ki, mennyi tápanyagra van szükséged!

Először is a testsúlyodat és az aktivitási szintedet figyelembe véve ki kell számolni, mennyi kalóriára van szüksége naponta a testednek - erre az interneten is számtalan formula létezik. Ha megvan ez a szám, akkor jön a matek: 1 gramm szénhidrát vagy fehérje körülbelül 4 kalóriát jelent, 1 gramm zsír pedig 9-et. Tehát ha napi 1500 kalóriát ehetsz meg, akkor 375 kalória kellene szénhidrátból, 600 zsírokból, és 525 fehérjéből. Grammra átszámítva ez 94 gramm szénhidrátot, 67 gramm zsírt és 131 gramm fehérjét jelent.

Ám egy dolgot ne felejts el, és erre a dietetikus is felhívja a figyelmet, ez pedig a minőségi, tápanyagdús étkezés. Szerepeljenek olyan egészséges zsírok a tányérodon, mint az avokádó, a magvak, a mogyoróvaj, proteinforrásnak szuper a tofu, a babok, a szárnyasok. De legjobban a szénhidrátokra és a minimális cukorbevitelre kellene figyelni: a teljes kiőrlésű termékek, az édesburgonya, a gyümölcsök és a zöldségek remek választások!