Borítókép: Hosszú futásoknál kötelező a sótabletta?

Hosszú futásoknál kötelező a sótabletta?

Forrás: Getty Images
Sokan esküsznek rá, mások pedig egyáltalán nem használják. De most akkor kell vagy sem?

Az egyik kedvenc erre vonatkozó mondásunk az amerikai RW egyik orvosszakértőjétől, John Higgins-től származik, aki azt mondja:

„Tulajdonképpen, ha belegondolunk, a test tulajdonképpen egy nagy zsák sós víz.”

Amikor bármilyen sportmunkát végzünk, a szervezetünk hőt termel, amit verejtékkel ad le. De a verejtékkel nem csak víz távozik a testből, hanem elektrolitok is. Elektrolit például a só, a magnézium, a kalcium vagy a kálium. Ha te utána vízzel pótolod, akkor nem pont ugyanaz jut vissza, ami kiment, így felborulhat a belső egyensúly (a homeosztázis). Ráadásul a víz felszívódását is segítik, azaz nehezebben hidratálódik a szervezeted, ha nem kap elegendő elektrolitot.

Természetesen, mondjuk egy egyórás edzés esetében erre nincs szükség, de azért ez függ intenzitástól és a külső hőmérséklettől is. Mondjuk, ha 40 fokban nyomsz le egy egyórás résztávos edzést, talán a szervezetednek igénye lesz rá. Azonban leginkább maratoni vagy annál hosszabb távokon javasolják főleg a sótablettát, de félmaratonnál ha a sótabletta nem is, a sportitalok nagyon hasznosak, sőt kellenek.

Azt is fontos megjegyezni, hogy attól nem hidratálódsz hatékonyabban, ha több sótablettát juttatsz be a csomagoláson javasolt mennyiségnél, és gyomorproblémákat is okozhat.

A szakértő szerint mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy a legjobb, ő például másfél órás futás fölött kapja be az első sótablettát, és utána 40 percenként pótolja, de hangsúlyozza, hogy ez a számára megfelelő mennyiség!