karantén,sporttáplálkozás,egészséges táplálkozás

Hosszú és intenzív futások után te is baromi éhes vagy?

Forrás: Getty Images
Ezekre figyelj és nem fogsz felesleges kalóriákat fogyasztani.

Most hogyan is zajlanak az edzések? Verseny ugye nincs és egyelőre nem is lesznek, ám sok futó mégis pörög ezerrel, hisz nem árt szinten tartani. Ki ne érezné olykor, hogy durván megnő az éhségérzet pláne a hétvégi hosszabb edzések után.

A mennyiségi futásokon túl zajlik a minőségi edzések sora, amivel együtt megnő az éhségszint is. A „haszontalan” nasikon és a túlzottan növelt kaja adagokon túl van még más, amivel egész jól befolyásolható az éhségérzet.

fehérje,egészséges táplálkozás,sporttáplálkozás
Forrás: Getty Images

Például azzal, ha ügyelsz a magas fehérjetartalmú étrendre.

Az állóképességi sportolók ajánlott napi fehérje mennyisége nagyjából 1,8 gramm testtömeg-kilogrammonként. Tehát egy 59 kg-os nőnek napi 106 gramm proteinre van szüksége, míg egy 82 kg-os férfi sportolónak 148 grammra.

Az a cél, hogy minden étkezés során 20-25 gramm fehérjét elfogyassz, ami abban is segít, hogy tovább telítve érezd magad. Nem annyira jó megoldás például reggelire a sonkás pirítós vékony sajttal, tegyél mellé két főtt tojást vagy natúr joghurtot, túrót például és sok friss zöldséget.

Snack-kelj, de ne akármit!

Készülj rá az étkezésekre, a köztesekre is. Mikor, ha most ne lenne rá idő! Olyasmit válogass össze, ami egészséges, de azért jó ízűen ropogtatod. Gyümölcsök, magok (a tökmag fehérjetaralma a legmagasabb, ki ne hagyd!) és egy kis sajt is mehet. Ne járj úgy, mint amikor egyik helyről loholsz a másikra és autóban, buszon eszed a pékségben vásárolt holmit miből másból, mint egy papírzacskóból. Az sem baj, ha két napig ugyanazt eszed, ha szívesen teszed, ha te rakod össze, könnyebb teljes értékűvé alakítani az ételeket.

karantén,egészséges snack,sporttáplálkozás
Forrás: Getty Images

Tudatos időközönként táplálkozz!

Ha kell állítsd be az órád, ami jelzi neked, hogy itt az idő. Nagyjából három óránként egyél, napi ötször. Ne járj úgy, mint a dolgos hétköznapokon, amikor az egész napos kalória és tápanyagigényedet - vagy jóval többet - három étkezés során viszel be. Így jóval többet eszel, mert éhesebb vagy, mintha kis adagokban, sűrűbben ennél. Ha tartod a napi öt sűrű, kisebb adagokból álló étkezést, nem fogod magad kellemetlenül teltnek érezni azért, mert dugig vagy a sok kajával. Ja és felejts el azt, hogy délután 6 után nincs kaja, pláne, ha este van egy kemény futás...

karantén,egészséges táplálkozás,sporttáplálkozás
Forrás: Getty Images

Ha éhesnek érzed magad, egyél!

Ha vágysz bizonyos ételekre, ízekre, fogyaszd őket (mértékkel). Alapvetően fontos, hogy a táplálkozás ne okozzon feszültséget. Ha kívánsz egy kis sült krumplit, vagy éppen pizzát, edd azt vacsorára. Netán egy kis fagyi az esti filmezéshez? Mehet az is! Ezzel még nem teszed tönkre a hónapok óta tudatosan megtervezett edzésmunkát és a versenysúlyod. Nem KELL minden nap, minden étkezésnél feszes vigyázban állni és csak a „jó” ételek listájáról választani. Ráadásul a vágyódás és a lemondás nagyban rombolja a mentális munkát hosszútávon egy amatőr sportolónál is!

Szóval mértékkel szinte bármit lehet!