étkezés,koronavírus

Változtass drasztikusan az étkezéseden: ezzel erősíted az immunrendszert, és védekezel a koronavírus ellen!

Forrás: Getty Images
A magas dózisú C és D-vitamin fogyasztása különösen fontos most, a koronavírus alatt, de nem csak ezekkel erősítheted az immunrendszeredet!

Ha immunerősítés, akkor legtöbbünknek a sok zöldség és gyümölcsfogyasztás, a C és D-vitamin ugrik be, na és persze ott vannak még a házi készítésű, vírusölő csodaszerek és a gyógyteák. Ezek mind hasznosak, ha pedig mellettük a higéniára, az alapos kézmosásra, kézfertőtlenítésre is figyelsz, akkor sokat tehetsz a koronavírus ellen.

Érdemes viszont az étkezésedet is átalakítani, és a fentiek mellett a következőket betartani!

Nem a liszt és a cukor a jó megoldás

Ezer helyen olvashattad, hogy a fenti két dolog igazi hiánycikk lett a tészták és konzerv ételek mellett. Pedig a helyzet az, hogy sem a lisztben, cukorban gazdag ételek nem erősítik az immunrendszert, és amellett, hogy hirtelen megemelik a vércukorszintet, nem okoznak olyan teltségérzetet, ami hosszú ideig kitart. Ráadásul az emésztést sem serkentik, és a közérzetre is negatívan hatnak - fáradt, kimerült leszel tőlük.

Most nem a fogyás a cél, sokkal inkább az immunrendszer erősítése, ahhoz pedig a fentiekre semmi szükség, hidd el. A méz kiváló immunerősítő, ha édesítésre szeretnél valamit használni, válaszd inkább ezt a megoldást. Fehérliszt helyett pedig ott vannak a maglisztek - a tökmagliszt, a hajdinaliszt, vagy akár a sokkal barátibb áron kapható zab;rizs;tönkölyliszt is egészségesebbek, és rostokban is sokkal gazdagabbak. Kiválóan lehet belőlük zsömlét, kenyeret, süteményeket sütni, sőt, vegyítheted is őket bátran!

étkezés,koronavírus
Forrás: GettyImages

Óvatosan a feldolgozott ételekkel

Az adalékanyagokban hemzsegő konzervételek nem kifejeztten tápanyagdúsak: lehet, hogy az éhségérzetet csillapítják, de a szervezetre kimerült energiaraktárait nem töltik fel valós tápanyagokkal. Ne feledd, ha mirelit pizzából, sóletből, gyorsfagyasztott holmikból tankolsz fel, nem csak jópár pluszkiló garantált, de a gyomrodat is kikészíted vele. Ráadásul a bezártság könnyen arra ingerelhet, hogy evéssel vezesd le az idegességedet, ami szintén nem hasznos ezekben az időkben.

Vásárolj okosan!

A lényeg az lenne, hogy ha ritkítani akarod a vásárlásokat, és több mindent betáraznál otthonra, akkor tankolj fel a következő, hasznos és tápanyagdús alapanyagokból:

  • Könnyen elkészíthető húsáruk és halak a fagyasztóba
  • Elálló zöldségek: cékla, édesburgonya, zeller,karalébé, répa, káposzta, savanyú káposzta, amikből készülhetnek grillezett, párolt köretfélék, pürék, pástétomok, krémlevesek.
  • Fagyasztott zöldségek: sóska, spenót, zöldborsó, amikből bármikor összedobhatsz egy főzeléket.
  • A citrusfélék sokáig elállnak, a banánt le is fagyaszthatod. Az alma is hosszú ideig tárolható, a fagyasztót pedig feltankolhatod bogyós gyümölcsökkel, szilvával, amik a reggeli zabkásába vagy sütikbe is tökéletesek.
  • Aszalványok, magféleségek, amik szintén kiváló nassolnivalók, és jó tápanyagforrások.
  • Natúr joghurt, kefir, kemény sajtok, amik hosszú ideig elállnak.
  • Egészséges köretfélék: a bulgur, a köles,a quinoa, a zab, a hajdina, a kuszkusz ezerféleképp variálhatók: köretnek tökéletesek, de sokukból kásák, sütemények, akárházi müzli is készíthető.
  • Hüvelyesek, akár szárazon, akár konzerv formájában:kiváló fehérjeforrások, egytálételeknek, főzelékeknek, salátáknak nagyszerűek.
  • Kenyér, lehetőleg jó minőségű, amit szintén lefagyaszthatsz. De magtanulhatsz otthon sütni kenyeret, zsemlét egészséges verziókban, hogy mindig friss pékáru legyen otthon. Kísérletezz az egészséges lisztekkel: a tönkölyliszt és a rozsliszt is remek alapanyagok!
  • Extra alapanyagokat is betárazhatsz: ha szeretietek az indiai, a thai, a mexikói konyhát, akkor érdemes az elálló rizstésztát, tortillát, a különleges fűszereket is betárazni.