Borítókép: Futóként mit érdemes tudni a glikémiás indexről? Hogyan hat a szénhidrátfeltöltésre?

Futóként mit érdemes tudni a glikémiás indexről? Hogyan hat a szénhidrátfeltöltésre?

Forrás: pexels.com
A tudomány szerint a futóknak érdemes odafigyelniük arra, hogy pontosan milyen szénhidrátokat fogyasztanak.

Ha hallottad a glikémiás index (GI) fogalmát, valószínűleg a cukorbetegséggel kapcsolatban említették meg. Mutatjuk, pontosan mit érdemes róla tudni.

Mi a glikémiás index?

A legalapvetőbb megfogalmazás szerint a glikémiás index azt mutatja meg, hogy milyen gyorsan emeli meg egy adott étel a vércukorszintet. Az alapanyagokat 0 és 100 között osztályozzák. Minél kisebb a szám, annál több időre van szükség az adott anyag emésztéséhez és felszívódásához, így lassabban is emelkedik a vércukoszint. A GI 60-tól számít magasnak.

Miért fontos a futóknak?

Az ételek kiválasztásában lehet szerepe, hiszen a GI-t megvizsgálva megtudhatod, hogy mennyi feldolgozott szénhidrátot és cukrot tartalmaz egy alapanyag. A magasabb glikémiás indexű ételek (fehérliszt, cukor) általában bővelkednek feldolgozott szénhidrátokban és cukorban. A hatás kiegyenlíthető rostok fogyasztásával, hiszen csökkentik a felszívódás sebességét.

A kulcs az, hogy az energiaszinted viszonylag stabilan maradjon, ennek alapján válassz szénhidrátokat. Vegyünk például egy hosszú futást: ennek során fontos, hogy egyenletesebb, hosszan tartó energiához juss, ezért az alacsony glikémiás indexű szénhidrátok lehetnek segítségedre a feltöltés során. Ilyenek például az alacsony keményítőtartalmú zöldségek, a fehérjében gazdag ételek, az árpa és a teljes kiőrlésű tészta is. Futás közben, amikor azonnali kraftra van szükség, akkor jöhetnek a magasabb glikémiás indexű ételek.

Mit mond a tudomány?

A Nutrients című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a sportolóknak érdemes figyelembe venni ezt a mutatót is, hiszen az egészséges táplálkozáshoz, a testsúly megőrzéséhez törekedni kell az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztására. A szakértők szerint ez a módszer javíthat a teljesítményen is.

A lényeg:

Mindenkinek más jön be, viszont azt érdemes figyelembe venni, hogy a szénhidrátok mellett még milyen anyagokat viszel be egy adott étel elfogyasztásával. A legjobb, ha kísérletezel és ahhoz ragaszkodsz, ami neked a leginkább bevált. Azt viszont nem árt észben tartani, hogy ha szeretnél egészségesebb életmódra váltani, akkor mindenképp az alacsony GI-ű ételeket részesítsd előnyben!

Olvasnál még a témában?