ferritin,vas

Futónőknek: Így hat az alacsony ferritinszint a futásaidra

Forrás: pexels.com
A vashiány tüneteit mindenki ismeri: fáradékonyság, folyamatos álmosság, gyengeség. A ferritinről viszont kevesebben hallottak, pedig ez a fehérje is fontos szerepet játszik abban, hogy mennyi vas van a szervezetben.

Mi a ferritin?

A ferritin egy olyan vérben található fehérjemolekula, ami rengeteg vasatomot képes raktározni. Pontosan emiatt fontos a jó sportteljesítmény eléréséhez is. A normális szint 12-300 nanogramm/ml a férfiaknál és 12-150 ng/ml a nőknél. Amikor a ferritin szintje viszont 50 ng/ml alá csökken, a fejfájás, nehézlégzés, szédelgés figyelmeztet, hogy baj van és akár vashiány is kialakulhat.

Ha pedig megtörtént a baj, vagyis kialakult az anémia, azt a teljesítményeden is észre fogod venni, ugyanis ha nem jut vas a vörösvérsejtekhez, kevesebb oxigént kapnak a dolgozó izmaid, emiatt könnyebben elfáradsz.

Miért a nőknél jelentkeznek gyakrabban a tünetek?

Mert a menstruáció következtében a vörösvérsejtek mellett a vas is távozik a szervezetből, szóval a menzesz ideje alatt érdemes figyelni arra, hogy vasban gazdag ételeket fogyassz, esetleg táplálék-kiegészítőt is szedj.

Mi a teendő, ha megtapasztaltad a tüneteket?

A legfontosabb, hogy megfelelő mennyiségű vasat fogyassz, vagyis a vörös húsok, levélzöldségek, lencse és étcsoki is kapjon helyet az étrendedben. Ezeket érdemes C-vitaminban gazdag ételekkel, például paradicsommal, paprikával kombinálni, mert ez a tápanyag segíti a vas felszívódását. Emellett a táplálék-kiegészítők is hatásosak lehetnek. Mielőtt viszont teljesen átalakítanád az étrendedet, érdemes orvoshoz fordulnod, aki segíthet abban, hogy megelőzd vagy épp kezeld a ferritin-, és vashiányt.

Olvasnál még a témában?