fehérjepor, fehérje,

Unod a turmixokat? Így használd a fehérjeporokat az étkezéseidben!

Forrás: Unsplash/Olga Kudriavtseva
Ideje kicsit kreatívabban hozzáállni a fehérjeporokhoz, mert a 2 perc alatt elkészülő turmixon túl is számtalan módon felhasználhatók!

Az egészséges test bizony nem (csak) az edzőteremben vagy a futópályán készül, hanem a konyhában is - azt pedig valószínűleg minden sportoló tudja, hogy a fehérje elengedhetetlen az izmok számára, és egyáltalán nem csak akkor, ha valaki erősödne vagy izmot szedne fel.

Mivel nem egyszerű annyi húst, halat és egyéb fehérjét enni, ami fedezné egy sokat sportoló napi szükségletét, rengetegen a fehérjeporokkal oldják meg a dolgot. Egyszerűek, gyorsak, hatékonyak - néha viszont nagyon unalmasak tudnak lenni... Ám hidd el, ezekkel a porokkal is lehet ám kreatívkodni: rengeteg módja van annak, hogy a fehérjeport is beépítsd akár a levesekbe, salátákba, energiaszeletekbe. Ám érdemes tudnod, hogy a fehérjeporral való főzés egy kicsit bonyolultabb, mint összedobni vele egy turmixot - ehhez egy kis gyakorlás és jó adag türelem kell.

A következőkben arról lesz szó, mire érdemes figyelni, ha fehérjeporral főzöl vagy sütsz, ám receptet ahhoz mérten érdemes keresned, milyen jellegű port vásároltál - teljesen másként működik ugyanis a növényi és az állati fehérje is.

#vegyélhazait: Viblance Pekándiós- Quinoa Granola

#vegyélhazait: Viblance Pekándiós- Quinoa Granola

Mennyeien finom és tápláló reggeli egészségtudatos ínyenceknek!

Ha valami igazán finomra vágysz, kóstolnod meg ezt! A Viblance díjnyertes granolája nem csak igazi ízélmény, de csakis tiszta összetevőkből, aromák, színezékek és egyéb mesterséges alapanyagok nélkül készül. Gluténmentes, növényi alapú.

A termék limitált számban elérhető webshopunkban!

1590 Ft

1770 Ft

A fehérjepor nem liszt!

Soha ne kezeld a fehérjeport - különösen a tejsavófehérjét - lisztpótlónak, mert az nem reagál kémiailag ugyanúgy a recept többi összetevőjével. "A tejsavó egy nagyon egyedi fehérjetípus" - mondja Anna Sward, a Tökéletes Proteinporok Receptkönyv szerzője. "Hajlamos az ételt kiszárítani és gumivá változtatni" - teszi hozzá a szakember.

Amire figyelj, ha ilyennel sütnél, az az, hogy sütés közben győződj meg arról, hogy a tészta 30 százaléka vagy kevesebb tejsavófehérje vagy növényi alapú fehérje. A szakember szerint a növényi fehérjeporok azért nagyszerűek, mert soha nem lesznek kemények vagy gumiszerűek - a legrosszabb, ami történhet, az az, hogy kissé sűrű lesz a végeredmény.

Ha az a problémád a növényi fehérjékkel, hogy szerinted nem olyan jók az izmoknak, mint az állatiak, akkor érdemes tudnod, hogy a Nutrition Journal egyik tanulmánya megállapította, a rizsfehérje ugyanolyan hatékony, mint a savó az izmok és erő növelésében az aktívan sportolóknál. Ráadásul a tejérzékenyek vagy laktóz-intoleranciában szenvedőknél a növényi fehérje nem vezet puffadáshoz.

A nedvesség sokat számít

Fehérjeporral főzve sokszor érezhetjük azt, hogy túl száraz lesz a végeredmény. Ennek oka az, hogy a fehérje elvezeti a nedvességet. Így ügyelj arra, hogy a tészta állaga ugyanolyan vékony vagy kissé vékonyabb legyen, mint a hagyományos tésztáé. Az első próbálkozás során ne told túl a receptet fehérjével, kissé csökkentsd a többi száraz összetevőt, vagy adj egy kis extra sütőport a pékárukhoz, ha azt sütsz.

Továbbá nem minden fehérjepor oldódik fel ugyanúgy, és a hozzáadott összetevők megváltoztathatják, hogyan reagálnak egy receptben. A kazeinnek több folyadék kell az oldódáshoz, mint a savónak, és azt sem árt tudnod, hogy egy olcsóbb márka kevesebb tényleges fehérjét és több töltőanyagot tartalmazhat, hogy alacsonyabb legyen az előállítási költség.

fehérje, fehérjepor,
Forrás: Unsplash/ LYFE Fuel

Kerüld el, hogy összecsomósodjon!

Könnyű pórul járni a fehérjeporokkal, ha újramelegíted velük az ételt, ezért Sward azt javasolja, hogy a már forró dolgokba, például zabpehelybe keverd a port - miután teljesen elkészült és kicsit kihűlt. Ha mártáshoz vagy leveshez használnál fehérjeport, az is lehetséges, akkor viszont érdemes a növényi alapú porokhoz ragaszkodni. A szakember szerint a borsófehérje csodálatos levesek vagy szószok készítéséhez, nem csomósodik, könnyű vele dolgozni.

Maradj a natúr verzióknál

Ha nem a reggeli turmixodhoz választasz fehérjeport, hanem ételekbe, sütikbe tennéd, akkor a teljesen natúr verzió a legjobb opció. Egyrészt minek édesíteni mondjuk egy húsos ételt vagy salátát, másrészt az ízesített poroknak a textúrja is picit más. A legjobb főzhető és süthető por csak egyetlen összetevős: fehérje és semmi más.

Fuss és Főzz

Fuss és Főzz

A sportolók életében rendkívül fontos a megfelelő táplálkozás, hogy edzés terved valóban teljesülni tudjon. A Fuss & Főzz a Runner’s World Magazin hasábjain megjelent legjobb recepteket tartalmazza!

 

3995 Ft

4995 Ft

Törekedj a minőségre!

Az olcsó porok között is bizonyára akad jó, de nagy általánosságban túl sokszor tartalmaznak mesterséges színezékeket, rejtett transzzsírokat és még olyan nehézfémeket is, mint kadmium, cink, arzén, higany és ólom. Válassz rBGH-mentes terméket, hogy biztos lehess abban, hogy hormonmentes tejtermékből készült, a zöldségporok esetében próbálj meg nem GMO-val rendelkező, szerves forrást találni. Kicsit drágábbak ezek, de sokkal jobb minőségűek.

Tarts ki!

Akár drága fehérjeport veszel, akár olcsót, előfordulhat, hogy a recept, amit kipróbáltál, nem válik be. Ettől még ne add fel, mert minden por nagyon, de tényleg nagyon másként működik - érdemes kitartóan kísérletezni, próbálkozni, az adagokkal variálni, mert igenis remekül használhatók ezek a porok az ételkészítésben!