hagyma, étel,

A hagyma fantasztikus antioxidáns forrás, de van még több fontos ok, amiért sokat kellene enned belőle!

Forrás: Unsplash/ Annie Spratt
Az egyik alapzöldségünk, viszont sokkal többet is lehetne belőle fogyasztani - akár nyersen, salátákban, akár grillezve. Mondjuk is, hogy miért!

Bár minden zöldség más miatt nagyon egészséges, vannak bizonyos fajták, amiket különösen érdemes gyakran fogyasztani. A hagyma épp ilyen: az amarilliszfélék családjába tartozó növényfaj egy nagyon régi konyhai fűszer, ide tartozik a fokhagyma, a medvehagyma, a póréhagyma, a snidling, és persze a lila és a vöröshagyma is. Azon felül, hogy jelentős vitamin és ásványi anyag tartalmúak, gyógyászati tulajdonságaikat már az ókortól elismerték, és olyan betegségek kezelésére használták őket, mint a fejfájás, a szívbetegség és szájbetegségek.

A következők miatt nagyon fontos lenne sokszor enned őket!

#vegyélhazait: Feketekert bio homoktövis

#vegyélhazait: Feketekert bio homoktövis

100% frissen préselt natúr homoktövis lé a Balaton partjáról. Igazi superfood. Gazdaságos 2 literes bag in box kiszerelésben a  hosszantartó garantált minőségért. Tömény egészségbomba, tele vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, zsírsavakkal, antioxidánsokkal.

A termék limitált számban elérhető webshopunkban!

5500 Ft

Tömve van tápanyagokkal

A klasszik vöröshagyma kalóriatartalma alacsony - egy közepes méretű vöröshagymában kb. 44 kalória van -, de nagyon sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Magas a C-vitamin tartalma, ami az immunrendszer egészségében, a kollagéntermelődésben, a szövetek helyreállításában és a vas felszívódásában fontos szerepet játszik. A C-vitamin erőteljes antioxidánsként is működik a szervezetben, és megvédi sejtjeit az instabil molekulák által okozott károsodásoktól, az úgynevezett szabad gyököktől.

A hagyma B-vitaminokban is gazdag, beleértve a folátot (B9) és a piridoxint (B6) - amelyek kulcsszerepet játszanak az anyagcserében, a vörösvértest-termelésben és az idegműködésben. Jó káliumforrás, ami a normális sejtműködéshez, a folyadékegyensúly, az idegátvitel, a vesefunkció és az izomösszehúzódások miatt fontos.

hagyma, étel,
Forrás: Unsplash/ Goh Rhy Yan

Nagyon kell a szív egészségéhez

A hagyma antioxidánsokat és olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek leküzdik a gyulladást, csökkentik a triglicerideket és a koleszterinszintet - mindez csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.

Erős gyulladáscsökkentő tulajdonságai szintén hozzájárulhatnak a magas vérnyomás csökkentéséhez és a vérrögök kialakulása is megelőzhető velük.

A rák megelőzősőben is fontos

A fokhagyma és a hagyma fogyasztása bizonyos rákos megbetegedések, köztük a gyomor és a vastagbélrák alacsonyabb kockázatához kapcsolódik.

26 tanulmány áttekintése azt mutatta, hogy azoknál az embereknél, akik a legnagyobb mennyiségű alliumzöldséget fogyasztották, 22% -kal kisebb eséllyel diagnosztizálták a gyomorrákot, mint azoknál, akik keveset ettek belőlük.

Ezenkívül egy 13 333 emberen végzett 16 vizsgálat áttekintése azt mutatta, hogy a legnagyobb hagymabevitellel rendelkező résztvevőknél a vastagbélrák kockázata 15% -kal csökkent a legalacsonyabb bevitelűekhez képest. Ezeket a rákellenes tulajdonságokat összekapcsolják az allium zöldségekben található kénvegyületekkel és flavonoid antioxidánsokkal.

Például a hagymák a follinin A-t tartalmaznak, amely egy kéntartalmú vegyület, és amelyről kimutatták, hogy csökkenti a tumor fejlődését, és lassítja a petefészek- és tüdőrák terjedését.

Segítsen szabályozni a vércukorszintet

A hagyma fogyasztása segíthet a vércukorszint szabályozásában, ami különösen fontos a cukorbetegségben szenvedők számára. Kutatások szerint már 100 gramm friss lilahagyma elfogyasztása jelentősen képes csökkenteni a vércukorszintet. A hagymában található specifikus vegyületek, például a kvercetin és a kénvegyületek antidiabetikus hatással bírnak.

Növelheti a csontsűrűséget

A hagyma állítólag segíthet erősíteni a csontokat. Egy középkorú nők bevonásával készült vizsgálat például kimutatta, hogy azok, akik 8 héten át hagymalevet fogyasztottak, javult a csont ásványianyag-sűrűsége a kontroll csoporthoz képest. Egy másik kutatás pedig arra jutott, hogy azoknak, akik legalább naponta egyszer hagymát ettek, 5% -kal nagyobb volt a csontsűrűség, mint azoknál, akik havonta egyszer ettek hagymát.

Fuss gyorsan. Egyél lassan.

Fuss gyorsan. Egyél lassan.

Ne maradj le a Fuss Gyorsan. Egyél Lassan. című könyvről, rendeld meg még ma saját magadnak vagy ajándékként, hiszen minden futó könyvtárában alapkellék!

 

 

 

3995 Ft

4995 Ft

Antibakteriális hatású

Jó ideje ismert a hagyma baktériumölő tulajdonsága, továbbá a hagymakivonatról kimutatták, hogy gátolja a Vibrio cholerae baktérium növekedését, amely a fejlődő világban jelentős közegészségügyi problémát jelent. Kutatások szerint pedig a hagymából kivont kvercetin különösen hatékony módszer a baktériumok leküzdésére.

Segít, hogy az emésztőrendszer egészségesebb legyen

A hagyma csodás rostforrás és prebiotikumok, amelyek szükségesek a bél optimális egészségéhez. A prebiotikumok nem emészthető rosttípusok, amelyeket a hasznos bélbaktériumok bontanak le. A bélbaktériumok prebiotikumokkal táplálkoznak, és rövid láncú zsírsavakat hoznak létre - beleértve az acetátot, a propionátot és a butirátot.

Kutatások kimutatták, hogy ezek a rövid láncú zsírsavak erősítik a bél egészségét, fokozzák az immunitást, csökkentik a gyulladást és fokozzák az emésztést.

A prebiotikumokban gazdag étrend segíthet javítani a fontos ásványi anyagok, például a kalcium felszívódását, ami javíthatja a csontok egészségét.