zsír, avokádó,

Avokádóolajat a futóknak!

Forrás: Getty Images/ Westend61
Nem is olyan rég a zsír még ősellenségnek számított, ma már azonban tudjuk, hogy a jófajta zsírok elképesztően fontosak egy jól összeállított, egészséges étrendben.

Az avokádó szuper hatásairól ódákat zengtünk már ITT és ITT is, gyakorlatilag évek óta megunhatatlan eleme az egészséges életmódnak, a keto és a paleo diéták hívei is előszeretettel fogyasztják. A belőle készült avokádóolaj is igazi adu ász az étkezésben - de miért is ennyire jó?

Mi az az avokádóolaj?

Az avokádóolajat az avokádó összetört húsából sajtolják ki, ami körülbelül 60%-ban olajat tartalmaz. Ebből az olajból is készítenek finomítatlan és finomított változatot, akárcsak az olívaolajból. Egy evőkanál avokádóolajban körülbelül 124 kalória van és 14 gramm zsír, ám sem szénhidrát, sem fehérje, sem rost és cukor nincsenek benne.

A friss kutatási eredményekre egyelőre várni kell, az avokádóolaj ugyanis nem olyan régen lett igazán népszerű. Annyi viszont biztos, hogy az olívaolaj és az avokádóolaj egyaránt nagyon hasonló zsírsavprofillal rendelkezik, mindkettő az egyszeresen telítetlen zsírok kiváló forrása. Azt pedig már korábban kimutatták, hogy a telítetlen zsírokat tartalmazó étrend csökkenti a szívbetegségek kockázatát azáltal, hogy csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást.

avokádó, olaj,
Forrás: Unsplash/ Louis Hansel

Szuper hatásai vannak

A jó zsírok hozzáadása a napi menühöz sokat segít a teltségérzet kialakításában - vagyis ha a klasszikus salátádra mindössze pár csepp avokádóolajat teszel, már sokkal később leszel éhes az elfogyasztása után. Emellett az avokádóolajban a magas telítetlen zsírtartalom lehetővé teszi a test számára, hogy jobban felszívja a fontos zsírban oldódó antioxidánsokat, például a béta-karotint és a likopint, amely jelen van az olyan ételekben, mint a sárgarépa és a paradicsom.

Az olívaolajhoz hasonlóan az avokádóolaj is E-vitamin forrás, ami segít megvédeni bőrünket az UV-sugárzás káros hatásaitól - ez különösen fontos, ha sokat edzel kint a szabadban. Emellett az E-vitamin létfontosságú az edzés utáni regenerációban is.

Az avokádóolaj használata szintén növelheti a lutein nevű antioxidáns bevitelét, amely a szem és az agy működésének javulásához kapcsolódik. A lutein egyéb forrásai még a sötét leveles zöldek és a tojássárgája. Emellett többféle természetesen előforduló növényi vegyület is van az avokádóolajban, amelyek csökkenthetik a gyulladást és az erek károsodását a szervezetben, lehetővé téve az edzés utáni gyorsabb felépülést.

Mennyit ehetek belőle?

Naponta legfeljebb 2 evőkanálnyi javasolt, főképp azoknak, akik napi szinten komoly edzést végeznek. Ám ne feledd, az avokádóolaj tápértéke a termék előállítási módjától függően változhat: a finomítatlan avokádóolaj valószínűleg több tápanyagot és antioxidánst tartalmaz, mint a finomított. És még egy dolog: vannak bizonyos hasznos tápanyagok, beleértve a rostot, a káliumot és a folátot, amelyekhez akkor juthatsz hozzá, ha magát az avokádót fogyasztod el, és nem az olajat!

Semleges íze miatt grillezéshez is kiváló, de mi azt javasoljuk, használd az avokádóolajat pesztókhoz, vagy a salátádra dresszing gyanánt. Remek választás, ha időnként megunod az olívaolajat, ám ne feledd: ebből is fő a mértékletesség!