avokádó,étkezés

Napi egy avokádó, és máris rengeteget tettél a testedért!

Forrás: Getty Images
Jó ideje tudjuk, milyen hatékony zsír és tápanyagforrás az avokádó, ám a legfrissebb kutatások szerint a szívnek is nagyon jót tesz a gyümölcs rendszeres fogyasztása.

A Journal of Nutrition legfrrissebb tanulmánya szerint napi egy avokádó komolyan csökkenti a szervezetben a rossz koleszterin szintjét. Ez azért fontos, mert ez a koleszterin növeli az artériákban a plakképződést, ez pedig emeli a szívroham és szélütés kockázatát.

A kutatók 45 túlsúlyos vagy elhízott 21–70 éves felnőttet vizsgáltak, akik két héten át a tipikus amerikai étrendet követték. A következő 15 hétben viszont 3 olyan diétát próbáltattak ki velük, melyeknek célja a koleszterinszint csökkentése volt.

Mi a jó és a rossz koleszterin?

A koleszterinnek két típusa van: a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL), amit "jó" koleszterint néven emlegetünk, és az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), vagyis "rossz" koleszterin. A túl sok rossz koleszterinnel az a baj, hogy a felesleg az erek falában rakódik le, így leszűkíti a vér útját, emiatt csökken a véráramlás, ez viszont növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulást. Ám ha a szervezetben nő a jó koleszterin szintje, akkor csökken a rosszé, így kisebb lesz az esély monduk a stroke vagy már szív és érrendszeri betegség kialakulására.

Öt hétig a részt vevők alacsony zsírtartalmú diétán éltek - itt az ételek 24 százaléka állt zsírból. Majd jött a magasabb zsírtartalmú diéta 34 százalékos zsírfogyasztással, végül követezett az avokádós diéta, ahol ugyanaz volt a zsírfogyasztás százalékban, mint az előzőnél, ám itt a napi 1 avokádó volt az elsődleges zsírforrás.

A kísérlet során egyértelművé vált, hogy a legalacsonyabb rossz koleszterinszint az avokádós diéta után következett be a részvevőknél: méghozzá 9 százalékkal csökkentette a koleszterinszintet, míg a másik két diéta nem járt ilyen sikerekkel.

avokádó,zsír
Forrás: GettyImages

A kutatásban részt vevők szervezetében az avokádós étrend után 68 százalékkal nőtt a luteinszint: ez egy antioxidáns, ami akadályozza a koleszterin lerakódását az artériákban, emiatt a keringési problémák és a magas vérnyomás megelőzésében is fontos.

4 éve, 2015-ben ugyanez a csapat készített már egy hasonló kutatást, aminek eredményeit a Journal of the American Heart Association nevű lapban tették közzé. Ebben kimutatták, hogy azok a felnőttek, akik elfogyasztottak napi 1 avokádót, 13.5 ponttal csökkentették a rossz koleszterinszintjüket, míg azok, akik egy egyszerű alacsony zsírtartalmú diétát követtek, csak 7 ponttal csökkentették ezt a szintet.

Annak ellenére, hogy a fenti kutatásokat a Haas Avocado Board támogatta, nem szabad kisebbíteni az avokádó szuper hatásait: számos korábbi független kutatás során ugyanis már bizonyították, hogy a gyümölcsben található rostok, az egyszeresen telítetlen zsírok, valamint a kálium és a magnéziumtartalom nagyon is sok pozitív hatással bír a szervezetre.

Egyetlen darab avokádó 13 gramm rostot tartalmaz, ami épp az American Heart Association által ajánlott napi 25–30 gramm fele. A magas rosttartalmú étkezés pedig remek módszer a vér koleszterinszintjének javítására, valamint a szívbetegség, a stroke és a cukorbetegség kockázatának csökkentésére. Ezen kívül egy avokádó 975 milligramm (a napi ajánlott mennyiség kb. egyharmada) káliumot szolgáltat, amely elegendő elektrolit a szív megfelelő működéséhez. Az alacsony káliumszint felelős lehet a magas vérnyomás, szívbetegségek és a stroke kialakulásáért.

Emellett az avokádóban található egyszeresen telítetlen zsírsavak segítenek a teltségérzet fenntartásában, a vércukorszint csökkentésében és csökkentik a rossz koleszterinszintet, miközben fenntartják a jó koleszterinszintet.

Nincs mese: magyon jót tesz a testnek az avokádó, így érdemes amilyen gyakran csak lehet, fogyasztanod - mutatunk is pár szuper ötletet avokádós reggelikhez!