Borítókép: Futónők nagy történelmi pillanatai

Futónők nagy történelmi pillanatai

Forrás: athleticsweekly.com
El tudod képzelni, hogy szeretnél elindulni egy utcai maratonon és csupán azért, mert nő vagy, nem teheted? Ez ma már képtelenség, pedig alig több mint 50 év telt el azóta, hogy az első nő lefutotta a maratoni távot egy hivatalos versenyen, ráadásul nem kis harcába került, hogy ezt megtehesse.

De nézzük melyek voltak a nők legfontosabb szerepvállalásai a futás világában!

1896
Egy görög nő, Stamata Revithi, lefutotta az első modern olimpiai játékok maratoni pályáját, igaz egy nappal a hivatalos versenyt követően, amelyen persze csak férfiak indulhattak.

1922
Megtartják az első női világjátékokat Párizsban (Women’s World Games), a sporteseményen több mint 15 ezer látogató volt jelen. Ez volt az első lépés azon az úton, mely a nők sportrendezvényeken való szereplését hivatott legalizálni.

1926
Az angol Violet Piercy az első nő, akinek a maratoni idejét (3:40:22) jegyzi a Nemzetközi Atlétikai Szövetség. A pálya a Windsor és London közti Polytechnik Maraton volt.

1928
Az amszterdami olimpiai játékokon öt futószámot nyitnak meg a nők számára. Azonban a 800 méter után sok nő összeesett, ezért a NOB megtiltja számukra, hogy többet fussanak mint 200 méter.

futás nőként,maraton,olimpia,800 méter
Forrás: Archív

1928-as olimpia, női 800 méter.

1954
Május 29-én a Staffordshire-i Diane Leather volt az első nő, aki öt perc alatt (4:59:23) fut egy mérföldet, 23 nappal Sir Roger Bannister négy perces mérföldjét követően.

1960
1928. óta először a nők versenyezhetnek 800 méteren, a római olimpián. A szovjet Lysenko Ljudenko nyer 2:04:50 alatt.

futó nők,maraton,1 mérföld
Forrás: Reg Burkett

Diane Leather az első nő, aki 5 perc alatt fut 1 mérföldet.

1967
A 20 éves Kathrine Switzer az első nő, aki hivatalosan is lefutja a Boston Maratont. Majdnem megakadályozzák a futását, de végül 4:20 alatt célba ér.

futó nők,maraton,Boston Maraton,Kathrine Switzer
Forrás: Boston Globe

Kathrine Switzer, az első nő, aki utcai maratoni futóversenyen indult.

1972
Hat nő számára lehetővé teszik, hogy lefussák a New York Maratont, azzal a feltétellel, hogy 10 perccel a férfiakat felsorakoztató mezőny előtt kell elindulniuk. A negatív diszkrimináció miatt tiltakozásul leültek a rajtvonalhoz.
A maratoni távot Magyarországon elsőként Monspart Sarolta teljesítette 1972-ben, három órán belüli célidejével Európa leggyorsabb női maratonistája lett. Egy hiányzó sporttársa rajtszámával indult el, a szervezők engedélye nélkül.

maraton,New York Marathon,futás nőként,diszkrimináció
Forrás: PATRICK A. BURNS / EYEVINE
Nők a rajtvonalon tiltakoznak, hogy ne tegyenek különbséget köztük és a férfiak között.
futás nőkén,Monspart Sarolta,maraton,országos csúcs,európa csúcs
Monspart Sarolta az 1972-es csepeli maratonon.

1979
A norvég Grete Waitz az első nő, aki a maratoni távot 2:30 alatt futja, 2:27:33 alatt megnyerte a második New York-i maratonját.

maraton,futás nőként,Grete Waitz,new york maraton
Forrás: NEW YORK DAILY NEWS archív

Grete Waitz a New York Maraton-on 1979-ben.

1980
Az amerikai Mary Decker az első nő, aki 4:20 alatt fut le egy mérföldet, az ideje 4:17:55.

futás nőként,1 mérföld,Mary Decker,maraton
Forrás: ROBERT RIGER

Mary Decker

1984
A Los Angeles-i az első olimpia, amelyen női mezőny is indul a maratonon. Joan Benoit 2:24:52-vel nyeri.

2002
A brit Rosie Swale-Pope az első nő, aki ebben az évben kezdett neki annak az öt éves utazásnak, mely során körbefutotta a világot. Útja jótékonysági célú kezdeményezés volt.

2003
Paula Radcliffe 2:15:25 alatt futotta le a London Maratont, melyen természetesen elsőként ért célba. Ezzel az idővel azóta is ő a világ leggyorsabb női maratonistája. UPDATE: 2019. október 14-én a kenyai Brigid Kosgei megdöntötte Paula világcsúcsát, amely 16 évig élt. Az új világrekord 2.14.04.

futás nőként,Paula Radcliffe,maraton,női világcsúcs,London Maraton
Forrás: WARREN LITTLE / GETTY IMAGES
Paula Radcliffe célba ér a 2003-as London Maratonon.

2012
A londoni olimpiai játékokon a 19 éves Sarah Attar volt az első nő Szaúd-Arábiából, aki pályaatlétaként versenyezhetett egy olimpiai pályán.

2014
Az angol Jo Pavey nyerte meg a 10000 métert az európai bajnokságon. 40 éves és 325 napos korában nyerte el a bajnoki címet, ezzel ő a legidősebb európai bajnok nő a történelemben. Ráadásul második gyermeke születése után alig 10 hónappal nyerte el a címet.