jóga,gerinc

Erős hátfájás gyötör? Ez a jógafajta segít a gyógyulásban!

Forrás: Getty Images
A jóga több, mint mozgásforma: amellett, hogy erősít, ellazít, nyújt és formál, mentálisan is fantasztikus hatásai vannak. A hát erősítésére és a gerinc egészségének megőrzésére kiváló a jóga, különösen az egyik fajtája!

Jó ideje komoly hátfájás gyötör, pláne a gerinc alszó szakaszán? Ideje kicsit pihentetni a hatha vagy a power jógát, és másik irányzatot keresni:

a Kundalini-jóga

csodákat tesz a gerinceddel! Legalábbis ezt állítja Dr. Sheri Dewan, a Northwestern Medicine Központi DuPage Kórház elismert idegsebésze, aki kifejezetten javasolja az ilyen típusú jóga gyakorlást, különösen azoknak, akiknek gyakran fáj a háta. Ugyan a Kundalini jóga közel sem olyan trendi, mint mondjuk a Vinyasa , már évezredek óta végzik. A gyakorlás során aktiválódnak a gerinc alján található energiaraktárak a légzőgyakorlatok, különféle pózok és a meditáció során.

A Kundalini jógát általában a háterősítő gyakorlatokkal azonosítják, mert úgy gondolják, hogy az isteni női energia, a kundalini - ami elvezet a spirituális ébredéshez, és amit a legtöbb jógagyakorló szeretne elérni - a gerincoszlop végén egy összetekeredett kígyó alakjában él - vallja Katie Davidson kaliforniai jógaoktató. A szakértő szerint az is lényeges, hogy a csakrák (vagyis a test energiaközpontjai) a gerinc mentén helyezkednek el, a koronacskarától kiindulva haladnak lefelé a gerinc mentén, áramoltatva az életenergiát. Ez is az oka annak, hogy a legtöbb Kundalini gyakorlás a hátat és a gerinc vonalát célozza meg.

Lehet olyan hatékony, mint a fizikoterápia

- állítják a korábbi kutatások alapvetően a jógával kapcsolatban. Ennek megvan az oka is: a különféle nyitások, nyújtások mellett Dr. Dewan szerint a Kundalini jóga hasznos lehet azok számára, akiknek problémája van a gerincével, hátfájással küzdenek, mivel a gyakorlatok mellett nagy a hangsúly a légzésen és a meditáción is. Dr. Dewan szerint rengetegen küzdenek krónikus hátfájással, nyaki panaszokkal, ami nem csak testileg, de lelkileg is megterhelő. A Kundalini jóga viszont nagy segítség ebben, különösen a foglalkozások végi meditáció és helyes légzéstechnikák elsajátítása, illetve az, hogy a gyakorlás során megtanulható a test és a lélek "különválasztása" a fájdalom szempontjából. Ebben sokat segít az órákon elsajátított Tűzlégzés technikája: ez az orron keresztül történik, kiindulópontja a hasi légzés, a be és a kilégzés pedig egyenlő időtartamú, és ha hiszel benne, elégeti a betegségeket is.

A szakértő szerint ha belevágsz a gyakorlásba, érdemes hetente legalább egy alkalommal időt szánni a Kundalini jógára. Már az nagyon sokat számít, ha minden nap 10-15 percet gyakorolod, de minimum egy óra lenne az ideális.

A Tűzlégzés elsajátítása mellett érdemes szakembertől megtanulnod ezt a jógafajtát, ha azonban sokszor csak otthon lenne rá időd, a következő 3 gyakorlat hasznos lesz a mindennapokban!

Lefelé néző kutyapóz

Alapgyakorlat a legtöbb jógafajtában, ami legalább annyira erősít, mint amennyire megnyújt. Fontos, hogy nem az a cél, hogy a fejed a talajon legyen, sokkal inkább a gerinc meghosszabbítása, nyújtása a fontos. A tenyereket nyomd erősen a talajba, ha kényelmesebb, hajlítsd a térdeket, told felfelé az ülőcsontot, és törekedj az intenzív nyújtásra, dolgoztasd meg az izmaidat!

jóga,nyújtás
Forrás: GettyImages

Macskapóz

A Kundalini jógában gyakran tempós a bemelegítés, gyors a ki és a belégzés, hogy ezzel is aktivitzálódjon a gerinc - mondja Davidson. A macskapóz egy négykézláb helyzetből indul, ahol a tenyerek a vállak alatt, a térdek a csípő alatt helyezkednek el. Belégzéskor homorítst, a fejtetővel nyújtozkodj felfelé, a farokcsontodat told felfelé, a köldököt felefé. Kilégzéskor jöhet a domborítás: lassan engedd le a fejedet, és domborítsd a hátat.

Gerinccsavarás

A csavarások a jóga alapelemei, viszont csak gondos bemelegítés után érdemes végezni őket. Jótékonyan hatnak az emésztésre, megnyitják a vállat, a mellkast, segítenek abban, hogy rugalmasabb legyen a gerinc. Számtalan verziója létezik a csavarásoknak, ám alapszabály, hogy a gerincnek nyújtva kell lennie, és a vállakat le kell engedni. Érdemes 4-5 mély légzést eltölteni ebben a pózban, oldalaként!