Borítókép: Maraton helyett 5K-t futottam… és imádtam!

Maraton helyett 5K-t futottam… és imádtam!

Forrás: Kevin Morris
Heather Mayer Irvine, egy amerikai futó, hét maraton lefutása után a rövidebb távokat vette célba, és leírta ezekkel kapcsolatos élményeit.

Amikor a főiskolán újra elkezdtem futni, a hosszabb távokat célozam meg. 2013-ban, amikor életem első maratonját teljesítettem, már divat volt ezen a távon indulni, ugyanis több mint félmillióan teljesítették a 42 kilométert. Tavaly viszont eldöntöttem, hogy szögre akasztom a hosszútávfutó cipőimet és a Boston Marathon után az 5K-ra fogok koncentrálni. 20:40 alatt sikerült is lefutnom a távot, ám a célom az volt, hogy 20 perc alá menjek. Októberben pedig be is neveztem az amerikai Runner’s World versenyére, itt tervezgettem a rekorddöntést. Sikerült is 19:46 alatt végeznem vele! Azt is elmondom, miket tanultam a rövid táv lefutása során!

Ugyanannyit futottam, mint korábban

Egy, a túledzés következtében fellépő sérülés miatt az első maratonom teljesítése után heti 4 alkalommal futottam, 1-2 nap végeztem keresztedzést. Hetente 55-65 km-t futottam összesen, azonban ez az arány az 5K-s felkészülésemig kitartott, a táv rövidsége miatt pedig plusz egy napi futást is be tudtam iktatni az edzéstervembe.

Nem fájt semmi

Szerencsére elkerültek a sérülések, hála a változatos futóedzéseknek, amik próbára tették a lábaim és az agyam is. Mivel korábban csak hosszabb távokra készültem, felüdülés volt az új edzéstervem. Sokkal hamarabb regenerálódtam!

Nem hiányoztak a hosszú futások

Imádtam, amikor 20-30 kilométer lefutása után 3-szor reggeliztem és a nap hátralevő részét a kanapén tölthettem, mikor maratonra készültem. Azonban ezek a távok elég fárasztóak. Az 5K-s felkészülésem során a leghosszabb táv, amit le kellett futnom, 19 kilométer volt - ez számomra nem volt megerőltető.

Megszerettem a futópályás edzéseket

Korábban gyűlöltem minden percét, pedig még egy futóklubba is elmentem, hogy megszeressem. A felkészülésem során viszont élveztem a sebességet és nem is kellett olyan sok időt a pályán töltenem.

Keményen versenyeztem, utána pedig rögtön folytattam a futást

A maraton lefutása után általában 2 hétig nem csináltam semmit. Miután viszont a tavalyi versenyen lefutottam az 5 kilométert, úgy döntöttem, futok még 10-et. Szinte ugyanolyan frissen álltam rajthoz, mint a rövidebb távon. Másnap pedig - egy kiadós alvás után - félmaratont futottam az egyik barátommal. 1:47 alatt sikerült is vele végeznem.

Még két 5K-s versenyt nyertem

Ha rosszul sikerül a maratonod, utána egy ideig nem futhatod le ezt a távot, hiszen pár hónapra szüksége van a szervezetednek a regenerációhoz. Az 5K-val viszont ez nincs így, én 6 hét alatt 43 versenyt teljesítettem. Csak az utolsó után döntöttem úgy, hogy tartok egy hosszabb pihenőt.