Eliud Kipchoge, maraton, 2021-es év, tokyo 2020,

Visszatekintés az év legjobb országúti eredményeire - 2. rész

Forrás: Getty Images
A női félmaratoni szempontjából az idei év a sporttörténelem egyik legeredményesebbje volt, amelynek végén a debütáns Letesenbet Gidey 1:02:52-es félmaratoni világcsúcsa áll. A legemlékezetesebb maratoni eredmények között pedig a kenyai világcsúcstartó Eliud Kipchoge teljesítménye ismét nagyon hangsúlyos, noha a leggyorsabb maratont idén nem ő futotta!

A cikk első részében a női és férfi 5 és 10 kilométeres országúti eredményeket tekintettük át, most következik a félmaratoni és maratoni táv idei históriája.

Női félmaraton

Szezon toplista

1:02:52 Letesenbet Gidey ETH Valencia október 24.
1:03:51 Yalemzerf Yehualaw ETH Valencia október 24.
1:04:02 Ruth Chepngetich KEN Isztambul április 4.
1:04:51 Hellen Obiri KEN Isztambul április 4.
1:04:54 Sheila Chepkirui Kiprotich 🇰🇪 KEN Valencia október 24.

A szezon fontos pillanatai

A női félmaratoni szempontjából az idei év a sporttörténelem egyik legeredményesebbje volt, amelynek végén a debütáns Letesenbet Gidey 1:02:52-es félmaratoni világcsúcsa áll. A Valencia Félmaratonon történt a 70 másodperces csúcsdöntés, a korábbi rekordot Ruth Chepngetich maratoni világbajnok állított fel hat hónappal korábban. Gidey futásán persze azért nem lehetett őszintén meglepődni, mert aki 5000 méteren 14:06,62-t és 10 000 méteren 29:01,03-as világrekordot ért el pályán, az képes 63 percen belül repeszteni a távon. Gidey honfitársa, Yalemzerf Yehualaw 1:03:51-cel a második helyen végzett Valenciában, ami szintén a korábbi világcsúcson belüli eredmény. Yehualaw Chepngetich mögött ért célba Isztambulban áprilisban azon a versenyen, ahol a kenyai világcsúcsot futott 1:04:02-vel. Az idei év abban is különleges, hogy két olyan félmaraton is volt – mind a kettőn világcsúcs született – ahol az első három nő 65 percen belül ért célba. A sporttörténelem 12 leggyorsabb női félmaratoni eredményét 2021-ben érték el.

atlétika, félmaraton, Letesenbet Gidey,
Letesenbet Gidey futásán azért nem lehetett őszintén meglepődni, mert aki 5000 méteren 14:06,62-t és 10 000 méteren 29:01,03-as világrekordot ért el pályán, az képes 63 percen belül repeszteni a távon.

Három olyan félmaratoni eredmény született idén, amelyek 66 percen belüliek, az etióp Tsehay Gemechu 1:05:08-cal nyerte meg a koppenhágai félmaratont, a korábbi világcsúcstartó Joyciline Jepkosgei 1:05:16-tal nyert Berlinben, Gotytom Gebreslase pedig 1:05:36-tal nyert Manamában.

Olyan futók miatt, mint például Letesenbet Gidey az atlétikai célközönség óriási kíváncsisággal várja az elkövetkező éveket. Az a legnagyobb kérdés: mennyivel javíthatja meg a mostani világcsúcsot akár ő, akár más, hasonló kaliberű futó?

Férfi félmaraton

57:31 Jacob Kiplimo UGA Lisszabon november 21.
58:07 Abel Kipchumba KEN Valencia október 24.
58:09 Rhonex Kipruto KEN Valencia október 24.
58:26 Daniel Mataiko KEN Valencia október 24.
58:28 Kennedy Kimutai KEN Valencia október 24.

1. Rhonex Kipruto KEN 1355
2. Kibiwott Kandie KEN 1331
3. Jacob Kiplimo UGA 1293
4. Alexander Mutiso KEN 1279
5. Philemon Kiplimo KEN 1276

Valencia adott otthont a szezon legszínvonalasabb futamának, de a lisszaboni félmaraton volt az, amely az év leggyorsabb idejét produkálta. Éppen abban a városban, ahol a félmaratoni legenda, Zersenay Tadese világcsúcsot futott 11 évvel korábban, a félmaraton világbajnok Jacob Kiplimo 57:31-gyel diadalmaskodott, egy másodperccel megdöntve a kenyai Kibiwott Kandie által felállított tavalyi világcsúcsot. Bár erős verseny volt - az első kilenc versenyző 60 percen belül ért célba - Kiplimonak így is több mint két perccel sikerült nyernie.

Valenciában egy hónappal korábban Abel Kipchumba nyert 58:07-tel. Az első hét férfi 59 percen belül ért célba, a legjobb kilenc pedig 59:30-on belül – ez ismét rekordnak számít a valaha volt egy mezőnyben futott legjobb eredményeket illetően. Összességében ebben a szezonban kilenc férfi futott 59 perc alatti és 41 férfi 60 perc alatti félmaratoni időt.

Női maraton

2:17:43 Joyciline Jepkosgei KEN London október 3.
2:17:57 Angela Tanui KEN Amszterdam október 17.
2:17:58 Degitu Azimeraw ETH London október 3.
2:18:18 Ashete Bekere ETH London október 3.
2:18:40 Brigid Kosgei KEN London október 3.

Valencia: Nancy Jelagat KEN 2:19:30

Az idei év nagyszerű példa arra, hogy a győzelmek minősége fontosabb, mint az elért idők. Peres Jepchirchir például a 24. a szezonban elért eredménye alapján, mégis kevesen vitatkoznának azzal, hogy ő 2021-ben a világ első számú maratonfutója. Miután idén a félmaratonról a maratonra helyezte a hangsúlyt, Jepchirchir 2:27:20-szal olimpiai bajnok lett Tokióban, majd három hónappal később megnyerte a New York Maratont – a World Marathon Majors versenyek legnagyobbikát – a szezon legjobb egyéni eredményét érte el 2:22:39-cel.

Peres Jepchirchir, maraton, tokyo 2020, olimpia
Peres Jepchirchir 2:27:20-szal idén olimpiai bajnok lett Tokióban maratoni számon.

Az olimpiai játékokon túl a Londoni Maraton volt az év talán legjelentősebb versenye a klasszikus távon a mezőny nagyságát illetően. Joyciline Jepkosgei első helyével az év legjobb eredményét érte el (2:17:43), és a hetedik helyre került a női maratoni örökranglistán. Degitu Azimeraw a második helyet szerezte meg 2:17:58-cal, az év harmadik legjobb idejével. Ashete Bekere (2:18:18), Brigid Kosgei (2:18:40) és Lonah Chemtai Salpeter (2:18:54) által elért idők a valaha elért leggyorsabbak lettek, ami a harmadik, negyedik és ötödik helyeken végzettek eredményét illeti bármely maratonon.

Két héttel később Amszterdamban Angela Tanui 2:17:57-es pályarekorddal győzött és a második helyre ugrott az éves ranglistán. A Valencia győztes Nancy Jelagat (2:19:31) és a milanói bajnok Hiwot Gebrekidan (2:19:35) voltak még az idei 2:20 alatti teljesítők.

Férfi maraton

2:02:57 Titus Ekiru KEN Milánó május 16.
2:03:36 Bashir Abdi BEL Rotterdam október 24.
2:03:39 Tamirat Tola ETH Amszterdam október 17.
2:03:55 Reuben Kiprop Kipyego KEN Milánó május 16.
2:04:01 Sisay Lemma ETH London október 3.

Eliud Kipchoge, maraton, tokyo 2020, olimpia,
Eliud Kipchoge kétszeres olimpiai bajnokként Tokióban a záróünnepség díjátadóján.

Idén újabb lehetőség adódott arra, hogy Eliud Kipchoge, megerősítse státuszát, miszerint minden idők legjobb maratoni futója. A kenyai távfutó két maratonon indult 2021-ben, az egyik után rövid ideig világelső volt, a másikon pedig sorozatban második olimpiai címet szerezte meg. Az áprilisi enschedei NN Mission Maratonon 2:04:30-cal érte el, több mint két perccel verte meg a mezőnyt. De még figyelemre méltóbb volt a szapporói olimpiai futása. A világ 105 legjobb távfutójával versenyezve Kipchoge a 31. kilométernél úgy döntött, elmegy az élbolytól, és 2:08:38-val nyert, hat másodperccel gyorsabban, mint 4 évvel korábban Rióban. Az olimpiai férfi maratoni futamok ötödik leggyorsabb idejét érte el, 1 perc 20 másodperccel győzelmi különbséggel, amire 1972 óta nem volt példa az olimpiákon. A holland Abdi Nageeye ezüstérmet szerzett (2:09:58), a belga Bashir Abdi pedig bronzot (2:10:00).

maraton,
Titus Ekiru futotta az idei legjobb maratoni időt. 2:02:57-es eredményét Milánóban érte el.

Az év nagy nemzetközi maratonjainak többségét az olimpiát követő hónapokban rendezték. Berlin (Guye Adola, 2:05:45) és London (Sisay Lemma, 2:04:01) gyors győzelmi időket adott, ahogy az lenni szokott. A két fő holland maraton előrébb került idén, az etióp Tamirat Tola 2:03:39-es pályacsúccsal győzött Amszterdamban, míg Abdi 2:03:36-tal megdöntötte az európai rekordot, és egy héttel később Rotterdamban győzött.

Ám egyik győztes sem tudta teljesen lenyomni Titus Ekirut az idei ranglista éléről. A kenyai 2021-ben a májusi Milánó Maratonon futott 2:02:57-es eredményével érte el a rangos helyezést. Idén rekordszámú férfi futott 2:05-ön belüli maraton időt (23), 2:06-osat (42) és 2:07-eset (76) is.